EP zvažuje zrušení „stěhovacího cirkusu“ mezi Bruselem a Štrasburkem

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Europoslanci vyzvali členské státy, aby jim daly možnost rozhodnout o tom, zda má mít Evropský parlament stále sídlo jak v Bruselu, tak i ve Štrasburku. Podle mnoha poslanců jsou totiž pravidelné přesuny mezi oběma městy zbytečně drahé a neefektivní, a bylo by proto nejlepší jedno ze sídel Parlamentu zrušit.

Evropská unie je často kritizována za svou neefektivnost a byrokracii. Jedním ze symbolů těchto „nešvarů“ je i pravidelné pendlování Evropského parlamentu mezi Bruselem a Štrasburkem.

Právě ve druhém jmenovaném městě se koná každý měsíc několikadenní plenární zasedání Parlamentu, zbytek roku však poslanci pracují v Bruselu. 

Takzvaný „stěhovací cirkus“, jak bývá pravidelný přesun plenárních zasedání někdy nazýván, je kritizován především kvůli vysokým finančním nákladům.

Ty jsou ročně vypočítávány na přibližně 180 milionů eur, což je asi pětina celkového rozpočtu této instituce. Přesun se totiž týká kromě 736 europoslanců také dalších zhruba 3.000 zaměstnanců a 25 nákladních aut materiálů.

Příznivci zrušení z řad europoslanců dále odkazují na fakt, že toto přesouvání má špatný vliv i na životní prostředí, protože je během něho ročně vyprodukováno 19.000 tun oxidu uhličitého. To odpovídá asi 13.000 letů z Londýna do New Yorku a zpět.

Francouzské „non“

Největšími zastánci zachování zasedání ve Štrasburku jsou Francouzi. Pro ně má sídlo europarlamentu na jejich území především prestižní význam.

O „sveřeposti“ Francouzů se mohli poslanci přesvědčit například během rozhodování o redukci plenárních zasedání ze 12 na 11 (EurActiv 10.3. 2011). Paříž se však odvolala  u Soudního dvora EU (EurActiv 16.3.2011). Generální advokát Paolo Megozzi pak minulý měsíc navrhnul, aby Soudní dvůr rozhodnutí o snížení počtu výjezdu zrušil.

Které sídlo zrušit?

Diskuze se však nevede jen o tom, jestli je potřeba jedno sídlo zrušit, ale také které z nich by to mělo být.

Pro zachování Bruselu mluví kromě modernějšího vybavení především fakt, že v něm sídlí i většina ostatních unijních institucí. „Pracujeme jednak v našich volebních obvodech a také v Bruselu. Štrasburk je až třetí sídlo,“ zdůrazňuje Ulrike Lunacek (Zelení).

S tím ale nesouhlasí europoslanec Bernd Posselt (EPP). „Štrasburk je symbolem usmíření, ale také demokracie, zatímco Brusel je symbolem byrokracie,“ řekl.

K němu se přidává i česká europoslankyně Zuzana Brzobohatá (S&D). „Co ve Štrasburku s prázdnou budovou? Kdežto v Bruselu může některá instituce budovu bývalého Evropského parlamentu bez problémů využít,“ uvedla. Podle některých by však v těchto budovách mohla vzniknout nová univerzita.

Sídlo Evropského parlamentu může být změněno pouze jednohlasným rozhodnutím Rady. Nicméně podle Lisabonské smlouvy může Parlament tuto změnu iniciovat.