EP má nové vedení parlamentních výborů

Poslanci Evropského parlamentu (EP) na svém plenárním zasedání v Bruselu schválili nové předsednictvo jednotlivých parlamentních výborů a podvýborů.

Hlasování o novém vedení 20 stálých parlamentních výborů, dvou podvýborů a dvou dočasných výborů se mělo původně konat ve dnech 22. – 26. ledna 2007. Poslanci ale rozhodli o přeložení hlasování na tento týden, aby noví členové Parlamentu za Bulharsko a Rumunsko měli dostatek času se na hlasování připravit.

Ze 24 českých poslanců EP se do vedení výborů dostalo pět. Poprvé se také český zástupce stal předsedou parlamentního výboru. Jedná se o Miroslava Ouzkého, poslance za ODS a člena poslanecké skupiny Evropské strany lidové – Evropských demokratů (EPP-ED). Ten bude až do dalších voleb do Evropského parlamentu v roce 2009 stát v čele Výboru pro životní prostředí. V souvislosti se snahami řešit otázku klimatických změn se výboru dostává stále větší pozornosti.

Z dalších českých poslanců byli ve svých funkcích potvrzeni Petr Duchoň (EPP-ED) jako třetí místopředseda Výboru pro rozpočtovou kontrolu, Zuzana Roithová (EPP-ED) jako první místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, Libor Rouček (PES) jako první místopředseda Výboru pro zahraniční věci a Miloslav Ransdorf (GUE/NGL) jako první místopředseda Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku.

Bývalý předseda Evropského parlamentu Josep Borrell Fontelles (PES) byl zvolen předsedou Výboru pro rozvoj. K další změně došlo například ve Výboru pro zahraniční věci, kde dosavadního předsedu Elmara Broka nahradil Jacek Saryusz-Wolski (EPP-ED).

Zajímavé je, že do vedení žádného z výborů či podvýborů se nedostali členové nové parlamentní skupiny Identita, tradice a suverenita. Poslanci tak pravděpodobně vyslyšeli apel socialisty Martina Schulze, který 12. ledna žádal své kolegy, aby tuto novou skupinu EP ve volbě předsednictev jednotlivých výborů ignorovali. A to i přesto, že podle jednacího řádu Parlamentu by mělo složení výborů co nejlépe odrážet složení celého Evropského parlamentu.