Entropa byla oficiálně představena v Bruselu

Dnešního představení Entropy v Bruselu v budouvě Rady Evropské unie se zúčastnil vicepremiér pro Evropské záležitosti Alexandr Vondra spolu s hlavním autorem Davidem Černým a jeho spolupracovníky.

Již po pondělní instalaci v budově Rady Evropské unie v Bruselu vzbudila Entropa rozporuplné reakce. Entropa zobrazuje zažitá klišé, která o jednotlivých členských zemích panují.  V úterý se zjistilo, že se na plastice nepodílelo 27 autorů ze všech členských zemí, ale pouze David Černý a jeho spolupracovníci. Vicepremiér Alexandr Vondra uvedl, že byl tímto faktem nepříjemně překvapen a šokován. Oficiální protest proti zobrazení země jako tureckého záchodu podalo Bulharsko a požadovalo okamžité stažení vyobrazení. Včera se ozvala Slovenská národní strana, kterou projekt pobouřil, protože zobrazuje Slovensko jako balíček převázaný maďarskou trikolórou.

Vicepremiér Alexandr Vondra dílo více či méně obhajuje. Entropa podle něj odráží motto českého předsednictví „Evropa bez bariér“, když upozorňuje na zažitá klišé. Zároveň koresponduje i s tematickým zaměřením roku 2009, který je Evropským rokem kreativity a inovace. Alexandr Vondra k Entropě řekl: „Předsudky nejlépe odstraníme tak, že si je uvědomíme.“ Při dnešním odhalení Vondra prohlásil: „Myslím si, že Entropa je umělecké dílo, nic víc, nic míň… Nemá to být nic, co vytváří image české republiky nebo vlády a nereprezentuje ani náš pohled na evropské země.“ Vicepremiér se zároveň omluvil za to, že dílo mohlo některé pohoršit. „Entropa je svým způsobem provokací a chápu, že někdo se jí může cítit uražen. Rád bych se těmto lidem omluvil.“

Hlavní autor Entropy David Černý se rovněž omluvil vládě i evropským zemím: „Úmyslně jsem je (vládu ČR) uvedl v omyl. Nešlo nám ale o to urazit někoho jiného než sebe.“ Černý dále dodal: „Vážně jsme předpokládali, že to bude bráno jako vtip, umělecký předmět, pěkná instalace a nic víc.“

Vicepremiér Alexandr Vondra i David Černý uvedli, že pokud Bulharsko bude trvat na svém požadavku, vyobrazení Bulharska z plastiky umělci odstraní. Mluvčí stálého zastoupení Bulharska Betina Jotevová ČTK sdělila, že Bulharsko rychlé odstranění dotyčné části plastiky přivítá.

Entropa vyprovokovala živou debatu v evropských mediích. Například britský deník The Times soudí, že tato provokace oslabila pozici české vlády v čele EU. BBC označila Černého za „zlobivé dítě“ českého umění. Deník International Herald Tribune tvrdí, že úmysl, kterým bylo vyprovokovat schopnost sebeironie mezi členskými státy, se nezdařil.

Je možné, že se Entropa představí i v Praze. Původně se totiž plánovalo, že vzniknou dva exempláře, z nichž jeden bude zdobit budovu Nové scény Národního divadla v Praze. Z finančních důvodů se však od tohoto záměru upustilo.