Ekonomika eurozóny i EU roste nejrychleji za poslední tři a půl roku

Ekonomice eurozóny i Evropské unie se daří a roste rychleji, než se očekávalo. Vyplývá to přinejmenším ze zprávy Eurostatu, podle které ve 2. čtvrtletí rostl hrubý domácí produkt zemí eurozóny a EU mezičtvrtletně o 1 %.

Evropská ekonomika se nadechla v 2. čtvrtletí k 1 % růstu a oproti 1. čtvrtletí, kdy rostla o 0,2 %, dosáhla růstu, který předčil očekávání ekonomů. Ti předpokládali mezičtvrtletní růst o 0,7 % a meziroční změnu 1,4 %. Evropská ekonomika tak momentálně předstihla i Spojené státy, kde růst HDP ještě v 1. čtvrtletí dosahoval 0,9 %, ale ve 2. čtvrtletí zpomalil na 0,6 %.

Dle zprávy Eurostatu vykazuje nadějné výsledky v unijním hospodářství především Německo, které zaznamenalo nejrychlejší růst za posledních 23 let a meziročně dosahuje růstu 4,2 %.

Podle Jennifer McKeown z Capital Economics si ale vedou dobře i další země a mezičtvrtletní růst sedmi největších evropských ekonomik činí 0,9 %, což představuje rekordní růst za poslední 3,5 roku. Tato úroveň růstu ale pravděpodobně nevydrží dlouhodobě a oslabí vlivem úsporných opatření v příštím roce, uvedla McKeown pro agenturu Reuters.

Hans Bevers z belgické finanční skupiny KBC ve svém vyjádření pro ČTK také předpovídá určité zpomalení růstu jako nevyhnutelné, ale zároveň se nedomnívá, že by Evropě hrozil scénář dvojitého propadu, který předpokládá po krátkém hospodářském oživení další propad do recese.

Čeští analytici oslovení ČTK se věnují především hodnocení německé ekonomiky, současného tahouna evropského hospodářství a jejímu pozitivnímu vlivu na výsledky domácí ekonomiky, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Dle předběžných údajů zprávy ČSÚ rostlo v 2. čtvrtletí české hospodářství 0,8% tempem a meziročně se zvýšilo o 2,2 %. Vedle zpracovatelského průmyslu se na růstu ekonomiky podílel také růst v odvětví dopravy a tržních služeb. Analytik Raiffeisenbank Michal Brožka označil výsledek za slušný, avšak v porovnání se Slovenskem (růst 4,6 %) nebo Německem má podle Brožka české HDP co dohánět.

Radomír Jáč z Generali PPF Holdingu vítá zprávu o růstu německého HDP jako „fantastickou“ a věří, že „případná budoucí revize dat o českém HDP za 2. čtvrtletí bude směřována pozitivním směrem,“ poznamenal pro ČTK.

Analytik Next Finance Vladimír Pikora v rozhovoru pro iHNed.cz varuje před přílišným optimismem a nové statistiky o německém hospodářství považuje za alarmující pro Českou republiku. Upozorňuje, že „nám Německo zase začíná ujíždět,“ a dodává, že „pokud by tento trend pokračoval i v dalších kvartálech, znamenalo by to, že skončila konvergence a že Německo nikdy nedoženeme.“ Existuje ale i další hrozba, a to je podle Pikory současné ekonomické ochlazení v USA, které se nejspíš brzy projeví také v eurozóně, odkud je to jen kousek k Česku.