Belling končí, Evropu dostane Sobotkův ex-náměstek Prouza

Zdroj: Wikimedia.org, autor: Aktron.

Státním tajemníkem pro evropské záležitosti při Úřadu vlády bude po jmenování nového kabinetu bývalý náměstek na ministerstvu financí ekonom Tomáš Prouza. Včera (5. ledna) to uvedl pravděpodobný budoucí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Agenda EU tak zůstane v rukou premiéra.

Evropské záležitosti mají zůstat pod kontrolou premiéra a vlády. Tak by se dala přeložit včerejší slova pravděpodobného budoucího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), která pronesl v České televizi.  

V České republice se tak zřejmě nebude opakovat situace, kdy evropské záležitosti spravovali hned dva státní tajemníci – jeden na Úřadu vlády a druhý na ministerstvu zahraničních věcí.  

Novým státním tajemníkem pro evropské záležitosti při Úřadu vlády se podle Sobotky stane ekonom Tomáš Prouza

Nedostatek vlastních expertů? 

Vzhledem k tomu, že někteří jméno Tomáše Prouzy dosud neznali, připomeňme, že budoucí státní tajemník pro EU působil v letech 2004-2006 jako náměstek ministra financí, kde získal zkušenosti s evropskou agendou. Od podzimu 2012 pracuje v USA jako senior expert Světové banky pro oblast finančních služeb. 

Podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Víta Dostála výběr jeho osoby na post státního tajemníka svědčí o tom, že budoucí premiér Sobotka zřejmě hledal někoho s odborným kreditem. „Pozice ve Světové bance to dokazuje,“ řekl EurActivu. 

Na druhou stranu důvodem pro obsazení postu nestraníkem Prouzou může být podle něj i to, že česká sociální demokracie se dlouhodobě potýká s nedostatkem specialistů na určitá témata ve vlastních řadách. 

Diplomatické kvality

„Zdá se, že Tomáš Prouza se těší důvěře Bohuslava Sobotky, pro něhož dohlížel na agendu EU již na ministerstvu financí. Otázkou zatím zůstává, jak schopný bude vyjednavač mezi stranami vládní koalice a jaké prokáže diplomatické kvality při jednání v Bruselu,“ myslí si Radko Hokovský, ředitel think-tanku Evropské hodnoty. 

Hokovský totiž upozorňuje na to, že ekonomická a finanční problematika, v níž je Prouza považován za experta, tvoří pouze zlomek agendy EU. 

„V tom, že si předseda Sobotka vybral na pozici státního tajemníka pro EU ekonoma, můžeme vidět i snahu vyvážit zodpovědnost za finance, která má ve vládě připadnout hnutí ANO,“ dodal. 

Dvojkolejnost je zažehnána 

Tradici dvou tajemníků zavedla v roce 2011 Nečasova vláda. Tehdejší premiér do úřadu státního tajemníka jmenoval Vojtěcha Bellinga. Proti tomu se ale postavil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který stejnou agendou pověřil svého prvního náměstka Jiřího Schneidera. 

Kritizovanou „dvojkolejnost“ české politiky k EU přerušila až úřednická vláda Jiřího Rusnoka, která post na rezortu zahraničí zrušila.  

„Dnešní model, kdy Úřad vlády posiluje odborné zázemí a státní tajemník vede Výbor pro EU na pracovní úrovni je již ustálený, takže je logické, že to budoucí premiér nechce měnit,“ řekl redakci analytik Dostál.  

„Dva státní tajemníci byl výsledek politického sporu Nečase a Schwarzenberga. Kompetenční rozpory mezi Bellingem a Schneiderem jsem ale nezaznamenal,“ dodal.