Ministr Dobeš odstoupil možná kvůli fondům EU, spekulují média

zdroj: MŠMT.

Oficiálním zdůvodněním ministra školství Josefa Dobeše pro jeho odchod z vlády jsou škrty v resortním rozpočtu. V médiích se však spekuluje o tom, že pravým důvodem jeho rezignace jsou spíše problémy s čerpáním finančních prostředků z fondů EU, se kterými se ministerstvo dlouhodobě potýká.

Ministr školství Josef Dobeš dnes (22. března) na tiskové konferenci oficiálně oznámil svou rezignaci, o které již informoval na včerejším zasedání vlády. Demisi prý podá zítra. Rozhodnutí odůvodnil miliardovými škrty ve svém resortu.

Kabinet totiž včera schválil zmrazení výdajů v letošním rozpočtu ve výši 23,6 miliard korun. Dobeš byl jediným ministrem, který pro škrty nezvedl ruku, a podle slov premiéra Petra Nečase svůj úmysl opustit vládu oznámil již před hlasováním.  

Během zasedání vlády se sice ministři dohodli, že škrty v jeho resortu budou o dvě miliardy nižší, než bylo původně plánováno, a školství tak přijde „pouze“ o 2,5 miliardy korun. Dobeš se přesto rozhodl z vlády odejít.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska je však školství vládní prioritou, a oproti jiným resortům proto nejsou škrty tak velké. Vázání dvou miliard korun podle Kalouska odpovídá dvěma procentům rozpočtu resortu školství a ministr by si s ním měl poradit.

Fondy, práva, reforma

Dobešův odchod již v minulosti požadovala odborná veřejnost, naposledy byl terčem kritiky kvůli svému rozhodnutí v kauze právnické fakulty plzeňské univerzity. Na odpor ministr v zimě narazil i v souvislosti s chystanou reformou vysokého školství. Dlouhodobě se ministerstvo potýká s problémy s čerpáním fondů Evropské unie.

Právě s otázkou evropských financí spojil již v minulosti sám Dobeš svou budoucnost v křesle ministra. Prohlásil, že pokud se do konce března nepodaří jejich čerpání nastartovat, odejde z vlády.

Na základě auditu Evropské komise bylo například nedávno kvůli chybám v řízení programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost pozastaveno proplácení již schválených projektů v oblasti školství (EurActiv 27.1.2011). Ministerstvo má nyní dva měsíce na to, aby zjištěné chyby odstranilo (EurActiv 19.3.2012).

Kritiku si vysloužila i personální politika ministerstva v oblasti evropských fondů. Resort totiž v současné době hledá již sedmého vedoucího pracovníka, který by za čerpání evropských financí nesl zodpovědnost.

V mediální debatě, která se po Dobešově odstoupení rozvinula, se ozývají názory, že právě tyto důvody ve skutečnosti stojí za jeho odchodem z vlády.