Komise vyčítá Česku stále to samé, hlavně daně a školství

zdroj: Evropská komise

Tento článek je součástí Special reportu: ČR a evropský semestr

Více jeslí a školek, menší zdanění práce nebo zavedení zákona o státní službě. Pravidelná doporučení Evropské komise pro Česko vypadají skoro stejně jako ta v minulém roce. Nově přibyla rada na zlepšení efektivity Úřadů práce. Oficiální dokument Komise představila v pondělí odpoledne.

Podle zprávy Evropské komise se může zdát, že Česká republika v reformách za poslední rok nijak výrazně nepostoupila. Doporučení unijní exekutivní instituce jsou totiž dost podobné těm, které do Strakovy akademie dorazily loni.

Proti minulému roku přibyl důraz na zlepšení efektivity Úřadů práce, i když míra nezaměstnanosti se v Česku s bezmála sedmi procenty drží pod unijním průměrem.

Loni vytýkala Evropská komise České republice nadměrný schodek. Ten se podařilo snížit pod úroveň 3% HDP. Česko díky tomu opustilo proceduru při nadměrném schodku. Komise ovšem varuje před výrazným nárůstem strukturálního deficitu v roce 2015. Potenciál pro pobídky exportu už je omezený, a proto by vláda měla dát důraz na „domácí motory růstu“.

Vysvětlení doporučení Komise a celého procesu evropského semestru naleznete v Links Dossier-ZDE-.

Zjednodušte daně

Komise opět doporučuje změnit a zjednodušit daňový systém, ve kterém je podle jejího názoru příliš zdaněná práce, což omezuje růst. Navíc by se měla lépe sladit daň z příjmu se zdravotními a sociálními odvody. Současná vláda připravuje v této oblasti zásadní změny, mimo jiné zavedení třetí sazby DPH. Velkou daňovou reformu připravoval i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, z jeho opatření ale platí od začátku roku jen část.

Zpráva opět doporučuje rychlejší zvyšování věku pro odchod do důchodu vzhledem k faktu, že Češi se dožívají vyššího věku. Zvláštní kritiku loni sklidil systém předdůchodů, které vláda Petra Nečase zavedla na začátku roku 2013. Lidé ho mohou využít, pokud jim do penze zbývá méně než pět let a mají našetřeno na dva roky dopředu.

Matky do práce

Evropská komise i letos Česku doporučila zřízení nových jeslí a školek. Jen do mateřských škol se nedostane 60 tisíc dětí. Navýšením počtu předškolních zařízení by se zlepšila zaměstnatelnost matek a zároveň zvýšila zaměstnanost díky novým zařízením.

Pomoci by mohlo schválení zákona o neziskových dětských skupinách. Jejich zřízení by nepodléhalo tak přísným normám na hygienu ani kvalifikaci personálu. Zákon čeká na schválení Poslaneckou sněmovnou. Pokud by šlo všechno hladce, mohl by platit od 1. září 2014.

V oblasti školství by se vláda podle Komise měla navíc zaměřit na zatraktivnění zaměstnání učitele a lepší začlenění sociálně slabých a romských dětí. Podle nedávného průzkumu České školní inspekce se 28 procent z nich učí podle osnov pro žáky s lehkým mentálním postižením.

Komise také zopakovala doporučení snížit překážky pro výkon regulovaných povolání (např. lékaři, učitelé, advokáti), v případě, že jsou neodůvodněné.

V jednom z bodů Evropská komise také vytýkala neexistenci zákona o státní službě. I ten čeká na schválení, v současné době míří do dolní komory Parlamentu. Jeho přijetí je podmínkou pro budoucí čerpání evropských fondů. O jeho zavedení se snažila už vláda Petra Nečase.

Evropský semestr

Doporučení jednotlivým zemím (Country Specific Recommendations) jsou jedním z kroků v rámci tzv. Evropského semestru – procesu, při kterém se Komise snaží koordinovat ekonomické politiky členských zemí, aby splnily cíle určené ve strategii Evropa 2020.

V rámci toho Komise hodnotí národní programy reforem, které státy do Bruselu posílají v dubnu. Komise je navíc doprovází vlastními doporučeními, která se snaží co nejvíce sladit ekonomické politiky členských států.

Autor: Jan Pavec