Dohodnuto. V Evropském parlamentu vznikne nová frakce

Občanská demokratická strana oznámila, že se s britskými konzervativci a polskou stranou Právo a Spravedlnost dohodla na vytvoření nového politického uskupení v Evropském parlamentu. Aby vyšla nová frakce vstříc parlamentním pravidlům, přijala do svého středu ještě po jednom poslanci z pěti malých stran.

Dlouho avizovaná dohoda je konečně na světě – novináři už tedy dále nemusí spekulovat, jak obskurní uskupení budou přijata do nové partaje v EP. Po napjatých jednáních, která vrcholila minulý týden, prosadili svou britští toryové – „Evropská konzervativní a reformní frakce“, jak se nové uskupení na evropské politické mapě nazývá, pravděpodobně zavře dveře nejextrémnějším stranám.

I když občanští demokraté údajně tlačili na to, aby nová frakce byla co nejsilnější, nakonec převážil strach Davida Camerona z negativní publicity, a tak nedojde k přijetí největších extremistů. Na druhou stranu informace o tom, že by ODS kdy stála o přijetí italské Ligy severu, Dánské lidové strany a dalších radikálů dnes popřela vedoucí zahraničněpolitické sekce ODS Adéla Kadlecová.

„O tom se nikdy vážně nediskutovalo. Pokud tam takové návrhy padly, byly okamžitě vetovány ODS,“ komentovala Kadlecová pro server iDNES.

Mezi pěti zástupci malých stran z Belgie, Finska, Maďarska, Lotyšska nebo Nizozemska i tak najdeme dost „zajímavá“ uskupení. Například belgická strana Lijst Dedecker se hlásí k odkazu zavražděného politika Pima Fortuyna, který proslul ostrou xenofobní rétorikou; lotyšská partaj Za vlast a svobodu zase podporuje každoroční pochod veteránů lotyšských jednotek SS.

Jádrem Evropské konzervativní a reformní frakce budou britská Konzervativní strana (26 europoslanců), polské Právo a Spravedlnost (15 členů) a česká ODS (9 členů). Podle občanských demokratů je možné, že se k nové frakci připojí ještě někteří další europoslanci. „Jednání i nadále pokračují a je pravděpodobné, že se k nové politické skupině připojí i další europoslanci či politické strany, a to ještě do prvního zasedání Evropského parlamentu (14. července, pozn. red.),“ uvedla pro ČTK Kadlecová.

Nová frakce má nyní 55 členů z osmi zemí, přičemž podle pravidel EP je prahem pro vznik frakce 25 europoslanců minimálně ze sedmi států.

Opravdová opozice

Jak už řekl Jan Zahradil, volební lídr ODS do EP, v dubnu, občanští demokraté chtějí v EP zabránit vládě dvou velkých stran, které se „nakonec na všem dohodnou.“ ODS hodlá nabídnout „anti-federalistickou, leč proevropskou alternativu“, dodal.

Teď se slova mění v činy a Zahradil k tomu říká: „Jsme velmi rádi, že se nám podařilo tento dlouholetý projekt dovést do úspěšného konce. Skupina evropských konzervativců a reformistů vnese nový impuls do zatuchlých vod Evropského parlamentu, kdy je většina legislativy hlasována technickou koalicí mezi socialisty a Evropskou lidovou stranou.“

Co se programových priorit týká, má se nová frakce zaměřit především na desatero obsažené v tzv. Pražské deklaraci, schválené v české metropoli v březnu. Kromě odporu k federalismu se v ní mluví například o svobodě jedince a podnikání, energetické bezpečnosti, rodině jako „základním prvku společnosti“, „ukončení nadměrné byrokracie“ nebo o „konci zneužívání azylového řízení“.