Do europarlamentu vysíláme lepší sestavu, slibují si malí podnikatelé

zdroj: Evropský parlament.

Česká republika vysílá po víkendových volbách do Evropského parlamentu zkušené lidi. Myslí si to šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček. Analytička Věra Řiháčková, která vypracovala studii o pracovitosti českých europoslanců, je přesvědčena, že za tím stojí vyrovnaný výsledek voleb. Do europarlamentu odcházejí osoby z předních příček kandidátek, kam strany umisťují své nejkvalifikovanější uchazeče o poslanecké posty.

Aktivita českých zástupců v Evropském parlamentu je pro domácí podnikatele důležitá. Jediná přímo volená instituce v EU se podílí na přijímání evropské legislativy, která má na tuzemské podnikání velký vliv. Pro firmy a živnostníky je proto podstatné, aby je evropští zákonodárci dokázali vyslechnout a do vznikající legislativy prosadili jejich priority. K tomu je u poslanců zapotřebí profesionalita, zkušenost a dobrá orientace v unijním prostředí.

Karel Havlíček: „Je šance, že se nebude jednat o takovou stafáž jako naše poslední evropská sestava“

Šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) Karel Havlíček je s novými českými europoslanci vcelku spokojený. S mnohými z nich dlouhodobě spolupracuje a nyní je bude potkávat i v jejich novém působišti. AMSP prosazuje zájmy malých a středních firem i živnostníků vůči vládě a dalším institucím, včetně těch unijních. Havlíček sám je delegátem Evropského hospodářského a sociálního výboru. „Je šance, že se nebude jednat o takovou stafáž jako naše poslední evropská sestava,“ napsal EurActivu.

Zahraniční zkušenosti

Do parlamentních křesel v Bruselu a ve Štrasburku usedne za Českou republiku celkem 21 poslanců ze sedmi politických stran. Třetinu nových poslanců netvoří žádní nováčci, v europarlamentu působili již v minulosti, například Jan Zahradil nebo Miloslav Ransdorf.

Z těch nových má zkušenost s institucemi EU například Pavel Telička, který načas zastával i funkci eurokomisaře. Petr Ježek byl radou na zastoupení ČR v Bruselu, Stanislav Polčák asistoval poslancům SNK-ED. S mezinárodními institucemi má zkušenosti i Miroslav Poche, který zastupoval OBSE na misi v Bosně a Hercegovině.

Nejsou to jenom zahraniční zkušenosti, kterých si citovaný Havlíček cení. „Ať už jsou tam proevropsky nebo protievropsky naladění lidé, jsou zpravidla konstruktivní. Nejsou fanatici. To je velmi dobrá zpráva.“

Průměr nestačí

Zástupce podnikatelů se domnívá, že prostředí Evropského parlamentu se od toho českého liší v nárocích na práci. Zvolení europoslanci by proto měli ve svých původních profesích vyčnívat. „Abychom se prosadili, musíme být o něco schopnější, než jsou představitelé velkých zemí. Chceme-li něco uhrát, nestačí být v průměru,“ myslí si Havlíček.

Zdůrazňuje také nutnost dobré komunikace s českým prostředím. Právě její nedostatek může být jedním z důvodů nevídaně nízké účasti v českých eurovolbách. Evropští poslanci by se podle Havlíčka měli při kontaktu se svými voliči vyhnout především technokratické hantýrce. „Po návratu z Bruselu musí přepnout na realitu všedních dnů, informace předávat rychle a pragmaticky, aby tomu lidé porozuměli.“

Vyrovnaný výsledek

S pozitivním hodnocením nových českých europoslanců do určité míry souhlasí i výzkumná pracovnice Institutu pro evropskou politiku Europeum Věra Řiháčková, která je autorkou studie zkoumající činnost našich zástupců v uplynulém volebním období.

„Dostali se tam lidé z předních míst kandidátek, kteří ve většině případů kvalifikovaní jsou, mají zkušenosti,“ řekla EurActivu Řiháčková.

Za nástupem kvalifikovanějších jmen stojí podle ní vyrovnaný výsledek evropských voleb v Česku. Tři strany vysílají do europarlamentu po čtyřech zástupcích, zbytek po třech až jedné. „Dostali se tam lidé z předních míst kandidátek, kteří ve většině případů kvalifikovaní jsou, mají zkušenosti,“ řekla EurActivu Řiháčková.

I přesto je ale přesvědčená, že by politické strany měly svým kandidátním listinám pro eurovolby věnovat více pozornosti. Při jejich sestavování je totiž často důležitější uspokojení zájmových skupin uvnitř stran než kvalifikace uchazečů o mandát evropského poslance.

Změnu by podle Řiháčkové paradoxně mohla přinést zmiňovaná nízká volební účast. „Sprcha z evropských voleb byla velká. Unijní instituce asi budou tlačit na poslance, aby odváděli více práce,“ uvedla.

Autor: Jan Pavec