Nečas: Summit EU se bude věnovat i pomoci po povodních

zdroj: Rada EU.

Odstupující premiér Petr Nečas hodlá na dvoudenním summitu Evropské rady, který dnes (27. června) začal v Bruselu, otevřít téma pomoci středoevropským státům, jež v posledních měsících zasáhly povodně. Posloužit k tomu mají prostředky z fondu stability, ale i přesuny mezi operačními programy v rámci strukturálních fondů EU. EurActivu to ještě před zahájením summitu sdělil státní tajemník pro evropské záležitosti Vojtěch Belling.

V České republice nadále probíhá likvidace následků nedávných povodní. Pomoct by při tom měly i fondy EU. Na čerpání prostředků ze speciálního fondu solidarity si ale musí Česko i další státy zasažené povodněmi počkat. Podle odhadu europoslance Oldřicha Vlasáka to může trvat i rok (EurActiv 4.6.2013).

Na summitu EU, který probíhá dnes a zítra v Bruselu, se bude Česká republika snažit o to, aby využívání prostředků z unijních fondů  kvůli povodním bylo snazší. „Do závěrů Evropské rady jsme navrhli určitý text k povodním, podpořilo ho i pět dalších států, které byly povodněmi zasaženy,“ řekl redakci státní tajemník pro evropské záležitosti Vojtěch Belling, který na summitu doprovází premiéra v demisi Petra Nečase (EurActiv 18.6.2013).

Podle Bellinga se jedná o společný text šesti států. Iniciátorem je Česká republika, která získala podporu i Slovenska, Maďarska, Polska, Rakouska a Německa. Státní tajemník se domnívá, že iniciativa bude úspěšná a text se v konečné verzi závěrů summitu objeví. Na druhou stranu ale připustil možnost, že se některý stát postaví proti a celou snahu zablokuje.

Podle premiéra v demisi Petra Nečase se má pomoc zasaženým státům týkat i strukturálních fondů EU. Čeští vyjednavači chtějí podle ministerského předsedy pomocí dodatku do závěrů Evropské rady „zmobilizovat všechny dostupné zdroje v rámci fondu solidarity, kohezních fondů a fondu regionálního rozvoje“.

„Budeme dále usilovat o to, aby nám to umožnilo například flexibilitu z hlediska přesunu prostředků mezi jednotlivými operačními programy,“ uvedl také premiér. Přesnou částku, která by měla přispět především k obnovení poničené infrastruktury v regionech, ale nesdělil.

Peníze by podle Nečase měly směřovat i na „rozvoj podnikání a zaměstnanosti, protože byla postižena celá řada malých, středních i velkých firem“. Nečas dodal, že je nutné zabránit zániku pracovních příležitostí.

Záplavy sužovaly především západní část České republiky na začátku června a Moravu ohrozily v posledních dnech. Vláda v demisi proto včera uvolnila dalších 200 milionů korun na odstranění následků povodní. Polovina je určena pro Středočeský kraj a druhá část pro Moravu a Slezsko

Podle informací, které v dnešním rozhovoru poskytnul EurActivu státní tajemník Belling, bude Evropské radě dominovat téma víceletého finančního rámce EU. Na oficiálním programu je pak evropský semestr, nezaměstnanost mladých lidí a budoucnost hospodářské a měnové unie.

V návrhu závěrů, které má redakce k dispozici, Evropská rada také gratuluje Lotyšsku ke splnění podmínek pro přijetí eura a vítá návrh Komise na vstup země do eurozóny k 1. lednu příštího roku.