Dnešní hlasování o rozpuštění Sněmovny ovlivní i volby do EP

Zdroj: Evropský parlament

Dnešní hlasování o rozpuštění Poslanecké sněmovny mimo jiné rozhoduje i o tom, zda se budou příští sněmovní volby konat ve stejném termínu, jako volby do Evropského parlamentu. Souběh obou voleb by sice podle redakcí oslovených kandidátů mohl znamenat zastínění evropských témat těmi lokálními, nicméně europoslanci nevylučují, že by mohlo dojít i na diskuzi k budoucímu směřování České republiky v rámci evropské integrace.

Poslanci se dnes (17. července) setkávají na mimořádné schůzi Sněmovny. Pokud bude schválen předpokládaný program zasedání, měli by následně hlasovat o svém rozpuštění. V případě, že by byl tento pokus úspěšný, musely by se do dvou měsíců, tedy do poloviny září, konat předčasné volby.

Taková situace by zhatila původní plán, podle kterého se měly příští volby do Poslanecké sněmovny konat ve stejném termínu jako volby do Evropského parlamentu (EP), a to 23. a 24. května 2014. Tento záměr deklaroval prezident Miloš Zeman již na konci března.

Europoslanci se shodují na tom, že souběh obou voleb by mohl mít velký vliv na volební účast. „Možnost volit souběžně se vzhledem ke kombinaci čtyř a pětiletého volebního cyklu naskýtá jednou za dvacet let. Pokud by se nakonec obě volby sešly ve stejném termínu, dá se očekávat výrazně vyšší volební účast, což ovlivní i výsledek,“ řekl EurActivu vedoucí delegace ODS v Evropském parlamentu Jan Zahradil.

Volební účast v evropských volbách se každých pět let snižuje a v roce 2009 dosáhla pouhých 43,1 %. V České republice přišlo k urnám dokonce pouhých 27,5 % voličů (EurActiv 8.6.2009). Naopak voleb do Poslanecké sněmovny se v roce 2010 zúčastnilo 62,6 %.

„Když už někdo k volbám půjde, tak bude mít tendenci účastnit se obojích voleb,“ řekl redakci lídr kandidátky KDU-ČSL pro příští volby do EP Pavel Svoboda.

Evropská témata v pozadí?

Negativním aspektem společného termínu by mohl být podle některých politologů stav, kdy by se evropská kampaň dostala do stínu té sněmovní (EurActiv 15.4.2013). Jak řekl britský europoslanec Andrew Duff (ALDE) v nedávném rozhovoru pro bruselský EurActiv, převaha lokálních témat během evropských kampaní je běžná ve všech státech.

„Jak ukazují průzkumy veřejného mínění, pokud se lidí zeptáte, o co se nejvíce zajímají, začnou vyjmenovávat témata, jako je zaměstnanost, klima, bezpečnost, doprava a mnoho dalších oblastí, než se dostanou k Evropě. Důležité ovšem je si uvědomit, že všechna tato témata mají také silný evropský rozměr,“ řekl Duff a dodal, že hlavním úkolem europoslanců pro příští kampaň je na tuto evropskou dimenzi poukazovat.

Podle českých europoslanců jde obsah kampaně zatím jen těžko odhadovat. Jak redakci sdělil vedoucí delegace ČSSD v Evropském parlamentu Richard Falbr, je především nutné udělat vše pro to, aby byl změněn negativní obraz Evropské unie, který byl podle jeho slov vytvořen euroskeptiky z řad ODS a bývalým prezidentem Václavem Klausem.

„Čeká nás určitě hodně práce, protože svádění všech nedostatků naši země na byrokracii z Bruselu je u části našeho obyvatelstva populární,“ řekl EurActivu.

Podle Jana Zahradila nelze úplně vyloučit, že se nějaké silné evropské téma před volbami vyskytne. „Situace v Evropské unii se od nástupu krize značně proměnila a reaguje na to i veřejné mínění. Lidé stále hlasitěji odmítají dosud platné paradigma ‚stále těsnější Unie‘,“ domnívá se Zahradil.

Pavel Svoboda dodává, že témata by podle jeho názoru mohl souběh ovlivnit zejména tím, že politické strany budou muset alespoň trochu rozlišit, co je tématem vnitrostátním a co evropským.