V rámci projektu EP Generation proběhnou diskuse s europoslanci i letní škola

Logo EPG velke (do clanku)

Součástí diskusí s našimi poslanci v Evropském parlamentu se můžete v krajských městech stát i vy! Debaty jsou pořádány v rámci projektu EP Generation. Středoškoláci se ve dnech 12.-17. srpna 2007 mohou zúčastnit Letní školy Evropského parlamentu.

Debatovat s odborníky a europoslanci bude možné díky projektu „EP Generation: Cesta ke společné Evropě, Evropský parlament a já: 50 let od Římských smluv“ v každém krajském městě České republiky. Debaty pro širokou veřejnost s europoslanci doprovodí i besedy pro středoškolské studenty s akademiky a odborníky.

Projekt EP Generation organizuje Nadace Konrada Adenauera s Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM a Mezinárodním politologickým ústavem Masarykovy univerzity. Jeho cílem je zvýšit povědomí české veřejnosti a především nejmladší generace prvovoličů o Evropském parlamentu, jeho fungování a významu. V minulých volbách do Evropského parlamentu klesla volební účast hluboko pod průměr obvyklý v ostatních zemí Evropské unie. Připravované krajské debaty by měly přispět ke zvýšení  zájmu především mladých lidí, ale nejen jich, o volby do Evropského parlamentu.

Součástí projektu jsou i další aktivity: letní škola, mezinárodní konference a přednáškový kurz pro vysokoškolské studenty na Masarykově univerzitě v Brně a na Karlově univerzitě v Praze.

Letní škola Evropského parlamentu

Letní škola Evropského parlamentu, která je organizována v rámci projektu „EP Generation“, je určena pro studenty středních škol starších 18 let se zájmem o problematiku evropské integrace a mezinárodních vztahů. Klade si za cíl rozšířit znalosti studentů formou interaktivních přednášek a diskusí zaměřených na témata Evropského parlamentu. Lektory Letní školy jsou přední odborníci z akademického prostředí i z praxe.

Náklady spojené s účastí na Letní škole Evropského parlamentu jsou ve výši 6500 Kč. Díky laskavé podpoře Evropského parlamentu a Nadace Konráda Adenauera je 40 účastníkům Letní školy poskytováno stipendium v plné výši. Účastníkům Letní školy Evropského parlamentu budou zdarma poskytnuty podkladové a výukové materiály a další literatura.

Zájemci o účast na Letní škole Evropského parlamentu si mohou stáhnout přihlášku zde.

Program Letní školy Evropského parlamentu je ke stažení zde.

Průvodní dopis (pozvánka) k Letní škole Evropského parlamentu je ke stažení zde.

Diskuse v regionech

Regionální debaty ve všech krajích České republiky, na jejichž pořádání se podílí také síť Eurocenter, proběhnou v tandemu. Každý den proběhne nejprve v dopoledních hodinách přednáška s následnou diskuzí pro středoškolské studenty, kterou povedou odborníci a akademici. Odpoledne bude s širokou veřejností debatovat vždy jeden europoslanec společně s odborníkem či akademikem na téma funkce, a význam Evropského parlamentu a také o aktuálních otázkách, které se na půdě této instituce momentálně projednávají.

Program debat:

Datum
Město
Debata pro středoškoláky: Debata pro veřejnost:
14.6.2007 Hradec Králové

10,30–12,00 hod.

Krajský úřad Hradeckého kraje, Wonkova 1142

Vít Dočkal

Jan Závěšický

13,30–15,30 hod.

Krajský úřad Hradeckého kraje, Wonkova 1142

europoslanec

Oldřich Vlasák

Vít Dočkal

Jan Závěšický

15.6.2007 Pardubice

10,30–12 hod.

Magistrát města Pardubice,

Perštýnské náměstí 1

Vít Dočkal

Jan Závěšický

13,30–15,30 hod.

Magistrát města Pardubice,

Perštýnské náměstí 1

europoslanec

Libor Rouček

Vít Dočkal

Jan Závěšický

28.6.2007 Karlovy Vary

11,00 -12,30 hod.

Střední pedagogická škola a Gymnázium Karlovy Vary,

Lidická 455/40

David Král

Vladimír Bartovic

16,30-18,30 hod.

Střední pedagogická škola a Gymnázium Karlovy Vary,

Lidická 455/40

europoslanec

Josef Zielenec

Vladimír Bartovic

Věra Řiháčková

Vaše dotazy týkající se programu v Praze, Plzni, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Liberci a Českých Budějovicích směřujte na Tomáše Nigrina, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM: tnigrin@europeum.org

Vaše dotazy týkající se programu v Brně, Ostravě, Hradci Králové, Pardubicích, Jihlavě, Ostravě, Olomouci a Zlíně směřujte na Lucii Kobzovou, Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity (IIPS): kobzova@iips.cz