Sobotka k přijetí eura: Pokud bude ČSSD v příští vládě, budeme chtít určit termín

zdroj: ShutterStock.

Tento článek je součástí Special reportu: Nové priority evropské politiky ČR

Kdyby se sociální demokracie dostala i do příští vlády a našla větší pochopení u koaličních partnerů, je připravena určit datum vstupu do eurozóny, řekl dnes při zahájení činnosti Národního konventu o EU premiér Sobotka. Zatím chce dělat takovou hospodářskou politiku, která vstup do eurozóny umožní. Euro je však pouze jednou ze součástí debaty o EU. Ta bude do budoucna vypadat úplně jinak, přeje si vláda.

O tom, kdy Česká republika přijme euro, současná vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) nerozhodne. Pokud ale bude sociální demokracie i v příští vládní koalici, chce se podle premiéra o určení konkrétního termínu zasadit.

„Pokud najdeme větší pochopení u koaličních partnerů, jsme připraveni datum určit,“ prohlásil dnes při slavnostním zahájení činnosti Národního konventu o EU.

Škromach: „Musíme se vyhnout nekoncepčním a nahodilým stanoviskům k evropským otázkám.“

„V současné koalici není shoda na tom, že bychom měli stanovit konkrétní cíl přijetí společné evropské měny. Proto se také tento závazek nedostal do koaliční smlouvy ani do vládního programu,“ připomněl.

Jeho vláda chce zatím Českou republiku na budoucí vstup do eurozóny připravovat a podle toho vytvářet svou hospodářskou a rozpočtovou politiku, zdůraznil Sobotka.

„Proto vláda přistoupila k fiskálnímu paktu a usilujeme o jeho ratifikaci v Senátu poté, co byl přijat ve Sněmovně. Proto také budeme chtít v rámci implementace evropských pravidel přijmout ústavní zákon o dluhové mzdě, což je další důležitá podmínka, abychom se v budoucnu mohli připojit k eurozóně,“ řekl.

Cílem vlády je udržet deficit veřejných rozpočtů pod třemi procenty HDP a veřejný dluh „hluboko“ pod maximálním limitem 60 % HDP.

Ovlivňujeme budoucnost EU

Přijetí eura je podle premiéra důležitou součástí diskuze o Evropské unii, stejně jako posilování konkurenceschopnosti České republiky. „Vyzkoušeli jsme si to při projednávání klimaticko-energetického balíčku pro rok 2030, ve kterém nejde pouze o emise, ale také o pracovní místa,“ připomněl snahu středoevropských zemí získat v boji o klimatický balíček co nejvýhodnější podmínky pro své podniky.   

Hamáček: „Dosud převládal rezortismus. Musíme své postoje koordinovat.“

Česká vláda se chce podle premiéra zasazovat o směřování celé Evropské unie a díky svému členství má možnost ovlivňovat i budoucnost ostatních evropských zemí. K tomu ale potřebuje napravit svou pověst „evropského kverulanta“ a posílit svou pozici, zaznělo několikrát na zahajovací konferenci.

Sobotkův kabinet proto chystá novou strategii pro působení Česka v EU. V nejbližší době má koncepce směřovat do připomínkového řízení mezi vládní rezorty a do obou komor Poslanecké sněmovny. Na konci letošního nebo začátku příštího roku by pak měla začít veřejná debata, uvedl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Víme, kam jdeme?

K ujasnění evropské vize České republiky má sloužit také zmíněný Národní konvent o EU. Jeho součástí má být sled kulatých stolů k palčivým evropským otázkám, ze kterých by měla vzejít konkrétní doporučení pro vládu. Zapojit se do nich mají jak státní orgány, tak občanská veřejnost i sociální partneři.

„Musíme se vyhnout nekoncepčním a nahodilým stanoviskům k evropským otázkám, které nejsou ku prospěchu českých občanů a v EU nás oslabují,“ prohlásil na zahájení konventu místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD).

Proto je potřeba také důsledně koordinovat stanoviska jednotlivých součástí státní správy a skončit s rezortismem, který v Česku panuje, řekl předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Koordinací se má zabývat Úřad vlády, na kterém působí státní tajemník pro evropské záležitosti. Ten by měl podle Hamáčka posílit. „Úřad státního tajemníka funguje dobře, nemá ale dostatečné pravomoci,“ řekl během svého projevu.

Autor: Adéla Denková