EK znepokojuje plán Dánska na obnovu vnitřních hranic

Most přes Öresund mezi Dánském a Švédskem; zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Marcus Bengtsson.

Dánská menšinová vláda se včera (11. května) dohodla s populistickou Dánskou lidovou stranou na obnovení hraničních kontrol na hranicích s Německem a Švédskem. Evropská komise si vyžádala dodatečné informace a prohlásila, že nebude akceptovat žádné porušení schengenské dohody.

Dánská menšinová vláda přistoupila na požadavky pravicově populistické Dánské lidové strany (DVP), která se dlouhodobě netají svým antiimigrantským postojem, na opětovné zavedení hraničních kontrol na dánských hranicích s Německem a na mostě, který spojuje Dánsko se Švédskem. Důvodem je nekontrolovatelný příchod nelegálních přistěhovalců a nárůst přeshraniční kriminality.

„Domluvili jsme se na stálých kontrolách na hranicích, které budou zavedeny, co nejdříve to půjde,“ prohlásil ve vysílání dánské zpravodajské televize TV 2 News dánský ministr financí Claus Hjort Frederiksen.

Veškerá opatření ale proběhnou v mantinelech Schengenské dohody, kterou podepsalo Dánsko společně s dalšími 24 evropskými zeměmi, dodal ministr.

Jelikož pravidla Schengenu neumožňují, aby hraniční kontroly prováděli policisté, úkolem budou pověřeni celníci.

„Pasové kontroly zavedeny nebudou,“ uvedl dnes dánský ministr pro uprchlíky a imigranty Sören Pind.

Strany se dohodly, že na investice do kontrolního zařízení (např. videosystémů) vyčlení 150 milionů dánských korun (téměř půl miliardy Kč). Výdaje na celníky či policisty se v roce 2015 zvýší ze stávajících 35 milionů dánských korun na 119 milionů.

Plán dánské vlády na zavedení celních kontrol si už ale v Dánsku stihl vysloužit kritiku od některých proevropsky orientovaných občanů. Mezi nimi převládá názor, že Dánsko by nemělo obnovovat hranice jen několik měsíců před tím, než převezme otěže předsednictví EU (stane se tak na začátku příštího roku).

Kritika od Komise

A nelíbí se ani evropské exekutivě. Evropská komise, která vystupuje jako strážkyně unijních smluv (tedy i té o zřízení bezhraničního prostoru), je rozhodnutím dánské vlády znepokojena, a vyžádala si proto dodatečné informace.

„Mělo by být jasné, že Komise nemůže a nebude akceptovat žádný pokus o narušení smluv EU – a to ani těch, které se týkají volného pohybu zboží a osob přes vnitřní hranice,“ sdělila novinářům Pia Ahrenkilde Hansen, mluvčí Komise.

Problematika azylové politiky EU a zavádění kontrol na vnitřních hranicích je také téma, kterým se budou na dnešním (12. května) bruselském setkání zabývat ministři vnitra.

Evropská komise totiž nedávno představila návrh na možné obnovení kontrol na hranicích, ale pouze dočasně, na základě přesně definovaných pravidel a za „výjimečných okolností“, například tehdy, když členský stát v kontrole vlastních hranic selže (EurActiv 2.4.2011).

Reagovala tak na žádost Francie a Itálie, které v důsledku masového příchodu uprchlíků ze severní Afriky, volaly po revizi schengenských úmluv (EurActiv 27.4.2011).