Dánské předsednictví si chce při jednání o smlouvě EU zachovat odstup

Helle Thorning-Schmidt, dánská premiérka, Herman Van Rompuy, stálý předseda Evropské rady; zdroj: Rada EU.

Dánsko, které se 1. ledna příštího roku ujme předsednictví v Radě EU, se nechalo slyšet, že při vyjednávání podoby nové fiskální smlouvy, na jejímž vzniku se dohodl nedávný bruselský summit, nebude hrát vedoucí roli.

Dánské předsednictví nebude tím, kdo povede jednání o podobě nové mezivládní dohody, která si klade za cíl větší koordinaci hospodářských politik a automatičtější sankce za porušování rozpočtových pravidel. Podle Kodaně musí tato role připadnout unijním institucím.

„Očekáváme, že ten, kdo se ujme vedoucí úlohy při přípravě nové smlouvy, bude předseda Evropské rady,“ prohlásil Nicolai Wammen, vůbec první dánský ministr pro evropské záležitosti (jeho post teprve nedávno zavedla nová vláda premiérky Helle Thorning-Schmidt).

Práce na smlouvě by měla probíhat v ad-hoc skupinách, které povede právě europrezident Herman Van Rompuy, dodal Wammen.

Důvodem, proč se Kodaň chce v přípravách nové smlouvy držet spíše stranou, není pouze fakt, že Dánové dosud nepřijali společnou měnu euro (v roce 2000 zde proběhlo referendum), ale také obavy z některých bodů připravované fiskální úmluvy.

Podle dánského ministra zahraničí Villyho Søvndala ze Socialistické lidové strany (Socialistisk Folkeparti) Dánsko znepokojuje zejména požadavek, aby rozpočty zúčastněných zemí byly vyrovnané nebo přebytkové. Státy toho mají dosáhnout tak, že zajistí, aby strukturální schodek rozpočtu nepřekročil 0,5 % nominálního HDP, a navíc ještě toto pravidlo zakotví ve svém vnitrostátním právu.

Most přes rozbouřenou řeku

Dánsko, které se rotačního předsednictví v Radě EU ujme po Polsku za několik málo dní, se bude v rámci svých priorit soustředit především na víceletý rozpočet EU, vědu a výzkum, vzdělání a inovace (EurActiv 24.11.2011). Na druhou stranu se ale zcela jistě nevyhne tématu dluhové krize v eurozóně.

„Rád bych byl upřímný. Dánsko přebírá předsednictví v nejtěžší možné době. Ale i přesto se na to těšíme,“ sdělil novinářům dánský ministr pro evropské záležitosti Wammen, který je přesvědčen o tom, že krize eurozóny dánské předsednictví „velmi ovlivní“.

„Za klíčový úkol našeho předsednictví považujeme sjednocení zemí, které jsou členy i nečleny eurozóny. Kdybych měl použít slova ze staré písničky od Simona a Garfunkela, Dánsko bude takovým ´mostem přes rozbouřenou řeku´ (v originále The Bridge over Troubled Water; pozn. red.),“ uvedl ministr.