Dánské předsednictví se pyšní oficiální nálepkou „udržitelné společenské akce“

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Rawich.

Dánsko, jehož předsednická role v Radě EU skončí na konci června, se může honosit oficiálním titulem „udržitelného předsednictví“. Podmínky pro udělení takové certifikace stanovuje nová mezinárodní norma, a dánské předsednictví tak patří vůbec k prvním společenským akcím, které jsou jejím nositelem.

„Naše vláda byla pevně odhodlána zorganizovat udržitelné předsednictví, a Dánsko se tak stalo první zemí, jejíž předsednictví bylo tímto způsobem naplánováno a zrealizováno,“ uvedl dánský ministr pro evropské záležitosti Nicolai Wammen. „Během našeho předsednictví jsme se snažili ukázat, že Dánsko má politickou vůli nejen diskutovat, ale také prakticky naplnit svá slova,“ dodal.  

Dánsko, které se šestiměsíční předsednické role v Radě EU ujalo na začátku letošního roku, si předsevzalo, že jeho předsednictví bude efektivní, šetrné vůči přírodě a bez nepřiměřených dodatečných nákladů. A to se mu podle londýnské firmy SGS, která na základě auditu udržitelnosti potvrdila, že dánské předsednictví splnilo všechny podmínky mezinárodní normy ISO20121, podařilo.

„Našeho cíle jsme dosáhli přehodnocením všech procesů a důrazem na to, abychom dělali věci chytřeji. V průběhu předsednictví jsme se naučili, že se vyplácí požadovat od svých dodavatelů více, ale ještě mnohem důležitější podmínkou pro dosažení úspěchu je s nimi velmi úzce spolupracovat,“ vysvětluje tajemství úspěchu Wammen.

Na kole a bez dárku

I přesto, že dánské předsednictví vejde do paměti veřejnosti především kvůli svému entrée, tedy tím, že na začátku roku oznámilo, že bude na ministerských setkáních místo rozlévané balené vody servírovat pouze karafu plnou vody z kohoutku, opatření, která mu k titulu udržitelného předsednictví pomohla, je mnohem více (EurActiv 10.1.2012).

Tak například, žádné z jednání politiků či úředníků ze sedmadvaceti členských zemí EU neproběhlo v místnosti, která by neměla ekologickou certifikaci, a stejně tak žádný z hostů nebydlel v jiném hotelu, než v tom, který se pyšní podobným označením. 

Delegace národních států se musely rozloučit s honosnými dárky, které si pamatovaly například z dob štědrého francouzského předsednictví, a musely si zvyknout i na používání kancelářských potřeb, tedy bloků či per, z ekologicky udržitelných materiálů. 

Dánsko navíc pamatovalo na všechny aspekty politických jednání. Úřednicí tak byli například poučeni, aby v maximální míře cestovali veřejnými dopravními prostředky, nebo si zapůjčili kolo – taková nabídka na ně čekala ve městečku Horsens či ve vybraných hotelech v hlavním městě Kodani. 

Novináři budou na dánské předsednictví zase vzpomínat kvůli tomu, že nesměli ztratit vstupní karty a šňůrky kolem krku, které byly určeny k opětovnému využívání. 

„Mnozí z našich dodavatelů zahájili v souvislosti s předsednictvím různé vlastní iniciativy k dosažení ekologické udržitelnosti. Právě tato schopnost spolupracovat a inovovat Dánsku umožnila uspořádat takto velkou společenskou akci udržitelným způsobem,“ vysvětluje důležitý bod dánské koncepce pro realizaci předsednictví ministr Wammen. Jeho tým si stanovil, že náklady celého šestiměsíčního řízení Rady EU nepřesáhnou 35 milionů eur (zhruba 900 milionů korun).   

Pro srovnání uveďme, že náklady předchozích předsednictví, které zastávaly především země ze střední Evropy, byly mnohdy i několikanásobně vyšší.  

Tak třeba Polsko, které stálo v čele Rady EU ve druhé polovině loňského roku, utratilo za přípravu a realizaci 115 milionů eur (téměř tři miliardy korun), a Maďarsko, které předsednictví zastávalo před ním, 85 milionů (2,2 miliardy korun). Náklady České republiky, která předsednictví zastávala v prvním pololetí roku 2009, dosáhly 3,4 miliardy korun.  

Již zmiňované předsednictví Francie (v roce 2008) vyšlo francouzskou pokladnu na rekordních 171 milionů eur (téměř 4,5 miliardy korun).