D’Alema: Arabské jaro je historická šance

Massimo D´Alema; zdroj: Rada EU.

Evropa musí vést důraznější zahraniční politiku. Měla by také jednoznačně podpořit revoluce v arabských zemích, jinak riskuje, že promešká historickou příležitost, která by se později mohla obrátit proti ní, řekl v exkluzivním rozhovoru pro EurActiv bývalý italský premiér Massimo D’Alema.

„Arabské revoluce nejsou namířeny proti nám, ale proti arabským dinosaurům, proti korupci, autoritářství a nerovnoprávnosti v arabských společnostech,“ zdůrazňuje v rozhovoru pro EurActiv Massimo D’Alema, bývalý italský premiér (1998-2000) a ministr zahraničí ve vládě Romana Prodiho (2006-2008). Zároveň vyzval Evropskou unii, aby neváhala zaujmout silný postoj, a předešla tak dramatickým proměnám arabského hnutí.  

Italský politik, který je zároveň předsedou Nadace pro Evropská progresivní studia (FEPS), tvrdí, že EU musí jednoznačně podpořit demokratizační proces v arabských zemích a vůči středomořským sousedům praktikovat takovou politiku, která by vedla ke „skutečnému partnerství pro rozvoj a demokracii“. 

Trvá však také na tom, že Brusel se musí výrazněji angažovat v řešení izraelsko-palestinského konfliktu. 

„Nemůžeme nadále přijímat zaslepenou politiku izraelské vlády, která se obrací nejen proti zájmům Izraele, ale také proti zájmům Evropy,“ řekl bývalý italský premiér, který se před dvěma lety ucházel o post šéfa unijní diplomacie.   

D´Alema kritizuje EU rovněž za to, že nemá dostatek vůle provádět pečlivou imigrační a integrační politiku.  

„Pokud klademe překážky legálnímu přistěhovalectví, otevíráme dveře nelegálním imigrantům,“ tvrdí D’Alema a vyzývá k posílení politiky, která by přilákala kvalifikovanější přistěhovalce. 

Poukazuje také na nesouvislou evropskou debatu o migraci a poznamenává, že tento problém představuje pro Evropskou unii skutečnou zkoušku. EU se totiž podle D’Alemy musí více zaměřit na sociální dimenzi své existence.  

„Unijní debata na toto téma je velmi pokrytecká. Každému je jasné, že potřebujeme přistěhovalce, abychom udrželi náš sociální a důchodový systém. Naproti tomu část vedoucích politiků přesvědčuje veřejnost o opaku a vyvolává rasismus,“ dodal a naznačil, že takový pohled je prosazován například italskou Ligou Severu, koaliční stranou ve vládě italského premiéra Silvia Berlusconiho.  

D’Alema připomněl i spor na italsko-francouzských hranicích, který vznikl kvůli příchodu přibližně 25.000 nelegálních přistěhovalců z Tuniska na italské středomořské ostrovy. Kritizoval italskou vládu za populistickou reakci, která v zemi obnovila projevy politického i voličského nacionalismu.  

Podle italského politika se vlády po celé Evropě teprve vzpamatovávají z finanční a ekonomické krize, a to je důvod, proč se jednotlivé země uzavírají před okolím.   

„Tváří v tvář krizi je pro každou evropskou vládu problémem podle mého názoru také nedostatečná jednota evropské politiky,“ dodal.  

„Evropa představuje pouze omezení, pravidla, měnovou stabilitu, rozpočet, a to nestačí. Nemáme strategii pro rozvoj, růst, nemáme celoevropskou strategii pro investice, a to je velká slabost pravicových vlád,“ tvrdí D’Alema. 

Podle D’Alemy by v nadcházejících národních volbách měli sociální demokraté prezentovat to nejlepší z EU, která by měla stát v centru pozornosti politických strategií nové evropské levice.     

Zatímco pravicové vlády mají tendenci navracet se k modelu národních států, levice stále věří ve své evropanství, a proto by měla tuto myšlenku výrazněji prosazovat ve volebních programech na celém kontinentu, řekl D’Alema, podle kterého evropská levice vstoupila do nové politické éry.  

Celý rozhovor s italským politikem si můžete přečíst ve francouzštině zde.