ČTÚ zveřejní pravidla aukcí volných kmitočtů

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Český telekomunikační úřad dnes zveřejní návrh podmínek, za kterých se budou dražit frekvence uvolněné přechodem z analogového televizního vysílání na digitální. Výnosy z dražby, v níž se o volné kmitočty budou ucházet stávající operátoři i nové firmy, úřad odhaduje na 10 miliard korun.

Na zveřejnění podmínek aukcí v pásmu 800 MHz, které se uvolnilo přechodem na digitální televizní vysílání, a dále v pásmech 1.800 a 2.600 MHz mobilní operátoři netrpělivě čekají. Soutěž o frekvence, které jsou důležité pro vybudování sítí superrychlého mobilního internetu, může otevřít dveře novému mobilnímu operátorovi a měla by vést k posílení konkurenčního prostředí na českém telekomunikačním trhu.

Pravidla aukcí měl Český telekomunikační úřad (ČTÚ) původně zveřejnit už koncem minulého týdne, ale nakonec termín posunul na dnešek. Nastavení podmínek má být přitom pro zvýšení konkurence trhu klíčové. Úřad může například od stávajících operátorů požadovat, aby výměnou za získání nových frekvencí své sítě pronajali tzv. virtuálním mobilním operátorům.

Jedná se o firmy, které síť sami neprovozují, ale přeprodávají volné minuty nakoupené od stávajících operátorů. „Každý, kdo vydraží spektrum, bude muset dát velkoobchodní nabídku pro takzvané virtuální operátory,“ potvrdil včera České televizi záměr ČTÚ jeho předseda Pavel Dvořák.

V zemích jako třeba Francie nebo Velká Británie virtuální mobilní operátoři úspěšně konkurují velkým firmám a ceny volání díky nim výrazně poklesly. Přeprodej volných minut nabízejí dokonce i obchodní řetězce jako je Tesco.

Pásmo 800 MHz, které se ve většině evropských zemí donedávna využívalo pro analogové televizní vysílání, musí státy EU podle nedávno schváleného programu politiky rádiového spektra do konce letošního roku zpřístupnit pro vysokorychlostní mobilní sítě čtvrté generace (4G).

K návrhu podmínek, za kterých mají dražby probíhat, dnes regulátor zahajuje veřejnou konzultaci, která má probíhat celý duben. V květnu chce ČTÚ připomínky vyhodnotit a podmínky podle toho upravit. Samotná dražba by měla proběhnout na podzim.