ČSSD: Oddělme hlasování o Lisabonu a Chorvatsku

zdroj: Vláda ČR.

Sociální demokracie, hlavní opoziční strana v parlamentu ČR, vyzvala Nečasovu vládu, aby nespojovala hlasování o české výjimce z Lisabonské smlouvy s ratifikací přístupové smlouvy s Chorvatskem. ČSSD totiž vstup Záhřebu do EU podporuje, zatímco s výjimkou dlouhodobě nesouhlasí.

Výjimku z Listiny základních práv EU, která je součástí Lisabonské smlouvy, si Česká republika vyjednala se členskými zeměmi a institucemi EU na podzim roku 2009 (více např. EurActiv 12.10.2009). 

Byla to podmínka prezidenta Václava Klause, který dlouhodobě odmítal klíčovou listinu podepsat. Podle něj totiž České republice hrozilo, že sudetští Němci opětovně vznesou nároky na majetek, který byl jejich rodinám po skončení druhé světové války zabaven na základě Benešových dekretů. 

Proti výjimce se tehdy postavila ČSSD a odbory. Argumentovali tím, že jejím přijetím se sníží právní ochrana českých občanů.  

Naopak vládní ODS vyjádřila výjimce podporu. 

Oddělené hlasování 

Česká výjimka z Lisabonské smlouvy, po jejímž odsouhlasení se evropským politikům výrazně ulevilo (ratifikační kolečko trvalo dva roky), na sebe opět upozornila na konci minulého měsíce. 

Premiér Petr Nečas totiž poslancům ve výboru pro evropské záležitosti sdělil, že český parlament bude o výjimce hlasovat společně s přístupovou smlouvou s Chorvatskem. Ta by měla být podepsána během polského předsednictví, které skončí v prosinci letošního roku. 

Pokud by k takovému hlasování došlo, Chorvatsku by reálně hrozilo, že se jeho členství v EU opět o něco oddálí. Opozice, která drží většinu v horní komoře parlamentu, totiž opakovaně upozorňovala na to, že českou výjimku při první možné příležitosti smete ze stolu (EurActiv 22.6.2011). 

„Nejlépe by bylo, aby vláda od výjimky ustoupila, suspendovala ji. Není k ničemu,“ myslí si například Lubomír Zaorálek, místopředseda ČSSD a stínový ministr zahraničí. 

Společně s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou proto Nečasův kabinet vyzval k tomu, aby hlasování o Lisabonu a Chorvatsku oddělila. 

„Žádám o to vládu. Pokud to neučiní, skutečně tím vstup Chorvatska ohrozí. ČSSD nebude hlasovat pro omezení sociální práv občanů ČR,“ prohlásil Zaorálek. 

Šéf opoziční strany se domnívá, že vláda nakonec ustoupí a nebude vstup této jadranské země do EU blokovat. „Vláda není schopna v Senátu ratifikovat vůbec nic, co vyžaduje ústavní většinu, bez dohody s ČSSD. Na místě premiéra Nečase bych jednal s opozicí,“ vzkázal vládě Sobotka.