ČR uznala libyjské povstalce za legitimní vládu země

Karel Schwarzenberg, ministr zahraničí ČR; zdroj: Rada EU.

Česká diplomacie dnes (29. srpna) uznala Národní přechodnou radu za „jediného legitimního politického představitele libyjského lidu“. Prohlásil to ministr zahraničí České republiky Karel Schwarzenberg.

„Pád režimu Muammara Kaddáfího otevírá novou etapu historie svobodné Libye, která je z mnoha hledisek velmi důležitá pro klidný vývoj a bezpečnost celé oblasti,“ uvádí se ve dnešním prohlášení ministra zahraničí Karla Schwarzenberga

Česká republika byla podle šéfa její diplomacie mezi prvními zeměmi, které s Národní přechodnou radou Libye navázaly kontakt, uvedl ministr. 

„Před Národní přechodnou radou a dočasnou vládou leží obrovské úkoly. Musí zajistit klid a bezpečí na celém území Libye, zabránit mstě a rabování, zahájit všenárodní politický dialog, který povede k nutným politickým i ekonomickým reformám, ustavení vlády práva a respektu k lidským právům a základním svobodám,“ píše se také v dokumentu. 

Praha je podle ministerstva připravena poskytnout pomoc, zejména v humanitární oblasti, a chce se podílet i na poválečné obnově země – ať už bilaterálně, nebo v rámci mezinárodních organizací, jako je Evropská unie, Organizace spojených národů nebo Severoatlantické aliance.  

Podle dostupných informací libyjské povstalce už uznalo více jak pět desítek států, a to zejména minulý týden, kdy se povstaleckým jednotkám podařilo dobýt hlavní město Tripolis (EurActiv 23.8.2011). 

Mezi vůbec prvními zeměmi, která přechodnou povstaleckou radu uznala, byla Francie. Německo tak učinilo v polovině června. 

Ze členských zemí EU dosud povstalce neuznalo Estonsko, Finsko, Litva, Rumunsko, Slovensko a Švédsko, ze členských států OSN například Rusko, Čína, Indie, Brazílie nebo Mexiko.