ČR se chystá na summit, Nečas získal mandát

premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek; zdroj: Úřad vlády.

Vláda na svém včerejším zasedání (26. června) schválila mandát pro nadcházející dvoudenní summit Evropské rady, který zítra odstartuje v Bruselu. Mezi hlavními tématy bude prohlubování evropské integrace a vznik případné bankovní unie.

Šéf Evropské komise José Manuel Barroso, stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy a guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi nechali pár dní před summitem kolovat návrh na prohloubení evropské integrace. Jejich draft počítá se vznikem bankovní, fiskální, ekonomické a politické unie. 

I přesto, že se na bruselském summitu, který mají lídři členských zemí EU a představitelé institucí poznamenán ve svém diáři ke konci tohoto týdne, pravděpodobně o ničem zásadním nerozhodne a další jednání budou pokračovat na summitech na podzim a v zimě, očekává se velká debata. 

Vláda České republiky proto na svém včerejším zasedání schválila mandát premiéru Petru Nečasovi, který se do Bruselu také chystá. 

Vznik bankovní unie 

„Je to velmi zásadní téma a jednání bereme nesmírně vážně… Jdeme diskutovat o pokud možno optimálním modelu, kde výnosy budou vyšší než náklady,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek na adresu rodící se hlubší evropské integrace. 

V otázce bankovní unie, která počítá s těsnější spolupráci v bankovním sektoru, si podle jeho slov musí Česko zachovat co největší obezřetnost. 

„Je tam pro Českou republiku celá řada velmi citlivých věcí, kde opravdu musíme hájit naše zájmy,“ uvedl ministr. 

„Pro nás má bankovní unie svůj specifický rozměr, protože v České republice je 95 % bankovního trhu ovládán dcerami zahraničních matek,“ přiblížil český postoj ke společnému dohledu nad bankami minulý týden před poslanci premiér Petr Nečas

„Skvělou regulační práci v tomto ohledu odvádí Česká národní banka, která velice pečlivě monitoruje tok likvidity z českých dcer do jejich západoevropských matek. Z tohoto důvodu se na možnost zavedení celoevropského dohledu díváme trochu skepticky, protože si nedovedeme představit, že by to někdo jiný dělal lépe a účinněji,“ dodal. 

Podobné obavy sdílí i šéf české státní kasy Kalousek. „Pro nás je nesmírně důležité, aby si dcery s bankami nemohly měnit aktiva za jiných než tržních podmínek. Protože by to mohlo znamenat, že bez možnosti zásahu domácího regulátora se výrazně zhorší bilance dcer, které jsou našimi stěžejními bankami,“ řekl. 

Vznik bankovní unie se v poslední době skloňuje velmi často. Největší ústupek muselo v tomto ohledu udělat zejména Německo, které se společnému dohledu nad bankami vytrvale bránilo. Podle německé kancléřky Angely Merkel by totiž měla nejdříve vzniknout fiskální unie a až teprve poté lze přistoupit k vzájemnému pojištění vkladů v Evropě.

Bankovní unie se příliš nezamlouvá ani německým bankám, které se obávají, že užší spolupráce v bankovním sektoru povede k tomu, že zodpovědné a opatrné banky doplatí na rizikové kroky odvážnějších, především menších bank na perifériích (více EurActiv 5.6.2012).