ČR podala trestní oznámení kvůli aféře s polskou solí

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: zole4.

Ministerstvo zemědělství podalo na začátku týdne trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli nedávné aféře s technickou solí v potravinách dovezených z Polska. České úřady chtějí získat přesné informace o názvech výrobků, které se teoreticky mohly dostat na pulty českých obchodů.

Aféra s posypovou solí v polských potravinách, které mohly skončit v českých obchodech, bude mít soudní dohru. Ministerstvo zemědělství (Mze) se totiž rozhodlo, že podá trestní oznámení na neznámého pachatele u Vrchního státního zastupitelství v Praze. Stalo se tak na začátku týdne a podle tiskového oddělení rezortu ministru Bendlovi nezbylo nic jiného.  

Polská strana prý totiž neustále odmítá dodat důležité informace, které by osvětlily, zda se inkriminované potraviny mohly v českých obchodech skutečně prodávat. 

„Oni (Poláci) nám odpověděli, nicméně jsme nedostali konkrétní produkt, kterého by se to mělo týkat,“ uvedl na jaře ministr zemědělství Petr Bendl. Rezort argumentuje tím, že pokud čeští vyšetřovatelé požádají polské orgány o sdělení konkrétních názvů produktů, jejich povinností je tyto údaje dodat. 

„Ministerstvo toto vnímá jako jednu z posledních cest, jak získat informace z polské prokuratury,“ potvrdil médiím mluvčí ministerstva Jan Žáček

Aféra s polskou posypovou solí, která byla prodávaná potravinářským závodům jako jedlá, zasáhla české spotřebitele na jaře letošního roku. Technická sůl, která se používá například pro odstraňování sněhu či náledí na vozovkách, se dostala do více než 500 vzorků. Polské úřady se ale hájí tím, že nejrůznější testy a analýzy neprokázaly, že by sůl byla lidskému zdraví škodlivá (EurActiv 7.3.2012). 

Spor mezi Českou republikou a Polskem se řešil i na evropské půdě, kdy Česká republika vyčítala Polákům především netransparentnost.    

Vzhledem k tomu, že nebylo prokázáno přímé ohrožení zdraví obyvatel, Česko se rozhodlo, že k zákazu dovozu polského zboží nesáhne. „V současné době nemáme signály o takové míře rizika. V případě, že by tomu informace nasvědčovaly, budeme toto opatření neprodleně žádat po Bruselu,“ uvedl tehdy ministr Bendl (EurActiv 13.4.2012).