ČR plánuje neformální summit EU – USA v Praze

Česká republika chce uspořádat neformální setkání EU s nově zvoleným americkým prezidentem Barackem Obamou v Praze během svého předsednictví v Radě EU.

Demokrat Barack Obama se ujme prezidentského úřadu po slavnostní inauguraci 20. ledna 2009. Počátek jeho čtyřletého prezidentství tak souvisí se začátkem historicky prvního předsednictví ČR v Radě EU (od 01/01/2009). Český prezident Václav Klaus v blahopřejném telegramu, který Obamovi zaslal včera, pozval nového prezidenta Spojených států na návštěvu.

Nezávisle na Václavu Klausovi navrhl český premiér Mirek Topolánek uspořádání neformálního summitu EU – USA v době těsně před summitem NATO. Podle Topolánka jeho návrh podpořil i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země nyní EU předsedá. Český premiér MF Dnes řekl: „Náš návrh na uspořádání neformálního summitu 27 představitelů EU s novým americkým prezidentem podpořil i francouzský prezident Nicolas Sarkozy.“ Topolánek dodal: „Máme velký zájem setkání lídrů Unie a Baracka Obamy v Praze uskutečnit.“ Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra jej doplnil: „Oficiální dopis mu předáme až po jeho uvedení do úřadu na konci ledna.“

Před necelými čtyřmi lety se také těsně po znovuzvolení George W. Bushe konal neformální summit EU a USA. Tehdy byla atmosféra plná očekávání zlepšení a změny v transatlantických vztazích a Barack Obama byl zvolen proto, že změnu pro mnoho Američanů představuje.

Neformální setkání příští rok připadá v úvahu právě těsně před jubilejním 60. summitem NATO, který se uskuteční v dubnu 2009 ve francouzském Štrasburku a německém Kehlu. Premiér Topolánek k tomu řekl: „To, že Obama bude v Evropě, je jisté. Zda bude neformální summit se 27 v Praze se teprve rozhodne.“