ČR nestanoví termín pro euro, zaměstnavatelům se to nelíbí

Zdroj: Evropská komise.

Současný vládní kabinet podle premiéra Petra Nečase kvůli nejasnému budoucímu vývoji eurozóny nepřijde s přesným termínem vstupu České republiky do eurozóny. Proti premiérovu vyjádření ale vystoupil Svaz průmyslu a dopravy, který na stanovení data přijetí eura dlouhodobě trvá.

O tom, zda se v České republice bude platit jednotnou měnou eurem, nerozhodne stávající vládní kabinet. V nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to oznámil ministerský předseda Petr Nečas

Důvodem je podle Nečase nejistá budoucnost eurozóny. „Přistupovat v současné chvíli k euru by byla ekonomická i politická hloupost,“ uvedl premiér a vysvětlil: „Eurozóna se od roku 2003, kdy jsme hlasovali o vstoupení do Evropské unie, zásadně změnila.“ 

Premiér nicméně uznal, že česká ekonomika, která je proexportně orientovaná, je na budoucím vývoji zemí, v nichž se platí eurem, závislá.  „87 % našeho exportu jde do zemí EU. Našimi největšími zahraničně obchodními partnery je Německo, Rakousko, Slovensko, Francie a Nizozemsko, tedy pět zemí eurozóny. Na pozitivním vývoji eurozóny máme tedy silně ekonomický zájem, respektive na krachu tohoto projektu žádný zájem nemáme.“ 

A kdy bude termín eura stanoven? „Až ve chvíli, kdy si budeme jisti, že je to ekonomicky racionální a pragmatický krok, kdy náklady na udržení české koruny budou vyšší než náklady, které případně zaplatíme za případné přistoupení k euru,“ přiblížil svůj postoj premiér, který se při jeho vysvětlování odvolával na analýzy a podklady České národní banky. Jeden ze členů bankovní rady, Pavel Řežábek, minulý týden prohlásil, že Česká republika by jednotnou měnu euro přijímat neměla, protože eurozóna je už dávno jiná, než tomu bylo v okamžiku vstupu Česka do EU. 

Připomeňme ještě, že k silným odpůrcům přijetí eura v České republice patří i prezident Václav Klaus, který se nedávno na premiéra Nečase obrátil s dopisem, kde jeho kabinet žádal, aby s Bruselem vyjednal výjimku podobnou té, která platí pro Velkou Británii nebo Dánsko. 

V ČR chybí strategie 

S nedělním Nečasovým prohlášením ale nesouhlasí Svaz průmyslu a dopravy ČR, který zastupuje zájmy českých exportérů. I když si zaměstnavatelé uvědomují veškerá rizika budoucího vývoje eurozóny, vláda by podle nich měla přijít s jasnou strategii, na jejímž konci stojí přijetí eura.  

„Nejde o termín, jde o podmínky,“ uvedl Jaroslav Míl, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. „Ty bychom měli splnit kvůli sobě a nikoliv kvůli Bruselu,“ dodal. 

„Česká republika je proexportní zemí, a je proto potřeba, aby vláda řekla, jaká bude budoucí strategie přijetí eura. Požadujeme to již dlouhodobě, leč žádná vláda se k tomu zatím neodhodlala,“ doplnil jeho kolega, generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy ČR Zdeněk Liška.