ČR má nový plán pro přijetí eura

Euro - bankovky

Národní koordinační skupina pro zavedení eura včera schválila zbrusu nový plán na přijetí eura. Přestože plán nestanovuje přesné datum, je Ministerstvo financí jako jeden ze spoluautorů plánu přesvědčeno o tom, že ČR může eurem platit v roce 2012.

Souvislosti:

Národní plán pro zavedení eura je dokument, který popisuje, jakým způsobem dojde k praktickému přechodu na euro – pro jednotlivé sektory ekonomiky i občany určuje, jak se mají na přijetí jednotné měny připravit. Určuje například, jak bude v době přechodu řešeno duální označování cen, jako bude probíhat dočasný oběh dvou měn a postupné stahování koruny z oběhu a zabývá se i tím, jak bude probíhat informační kampaň o přechodu na novou měnu.

Předchozí vláda předpokládala, že by ČR mohla začít platit eurem v roce 2010. Česká republika do té doby měla splnit pět konvergenčních kritérií – střednědobě udržitelný schodek veřejných rozpočtů, veřejné zadlužení menší než 60% HDP, nízká inflace, konvergence úrokových sazeb a účast v mechanismu směnného kurzu ERM II (v rámci tohoto mechanismu musí být česká koruna po dobu alespoň dvou let zafixována k euru; během této doby nesmí dojít k devalvaci).

Česká republika má po celou dobu svého směřování k euru především problém se snižováním schodků veřejných financí. I přes přijatou reformu veřejných financí v roce 2004 ovšem ke snižování deficitu docházelo spíše díky vyššímu hospodářskému růstu v ČR, než díky reformním krokům. Výdaje veřejných rozpočtů navíc začaly díky opatřením, provedených v závěru funkčního období předchozí vlády opět narůstat a podzimní vláda Mirka Topolánka v důsledku toho označila v září loňského roku rok 2010 jako nerealistický.

Témata:

Národní koordinační skupina, složená ze zástupců Ministerstva financí, České národní banky a dalších resortů včera schválila nový plán pro přijetí eura. Na přípravě nového plánu skupina pracovala od února 2006.

Přijatý plán mimo jiné stanovuje, že bankovkami a mincemi bude možné platit ještě dva týdny po zavedení jednotné měny. Nové ceny v eurech by měli obchodníci zveřejňovat současně s cenami v korunách již pět měsíců před přijetím eura a ještě rok poté. Tím se má zabránit neopodstatněnému zvyšování cen. Stát chystá i jiná opatření, která by měla zabránit prodejcům nadměrně zdražovat. Měl by například uzavřít s maloobchodníky dohody o nezvyšování cen.

Korunové bankovky a mince by si občané měli mít možnost vyměnit v komerčních bankách ještě šest měsíců po zavedení eura. Česká národní banka je pak bude měnit ještě po dobu dalších pěti let.

Stanoviska:

„Ministerstvo financí považuje za reálné, aby bylo euro v České republice zavedeno v roce 2012 a národní plán je připraven tak, aby tomuto cíli odpovídal,“ píše s v tiskové zprávě Ministerstva.

ČTK cituje analytika Raiffeisenbank Aleše Michla. Podle něj by byl rok 2012 „dobrá volba“. „Ve stejném roce chce euro i Polsko, což by nám mohlo politicky pomoci. Navíc je termín v polovině příštího volebního období, kdy politici ještě nesestavují populistické rozpočty,“ dodal Michl.

Podle průzkumu, který včera zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) mezi občany ČR podpora euru za poslední rok vzrostla. Zatímco v roce 2006 by pro jeho přijetí bylo 45% dotázaných, letos by to byla plná polovička. Počet odpůrců přijetí eura se podle průzkumu v minulých letech zvyšoval, oproti loňskému roku se však letos nárůst zastavil. S přijetím eura nesouhlasí 43% dotázaných. Průzkum je součástí širšího šetření postojů občanů k EU (více viz článek Pouze třetina Čechů je spokojena s členstvím ČR v Unii)

Další kroky:

Své námitky k národnímu plánu mohou jednotlivé rezorty předložit během připomínkového řízení. Vláda by pak měla plán schválit na svém zasedání na konci března. Poté bude dokument k dispozici veřejnosti.