Česká republika má dva státní tajemníky pro EU

zdroj: www.vlada.cz.

V České republice budou působit dva tajemníci, kteří budou mít na starosti evropské záležitosti. Prvního minulý týden jmenoval premiér Petr Nečas a druhého nyní ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Včera (4. září) to uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Záležitosti spojené s Evropskou unií budou mít v České republice na starosti hned dva státní tajemníci. Prvního, kterým se po jmenování prezidentem Petrem Nečasem minulý týden stal dosavadní šéf evropské sekce Úřadu vlády ČR Vojtěch Belling (EurActiv 1.9.2011), následuje druhý, kterého jmenoval ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a který povede stejnou agendu v Černínském paláci. Podle šéfa české diplomacie, který s oznámením vystoupil ve včerejších Otázkách Václava Moravce, se jím stane jeho dosavadní první náměstek Jiří Schneider

Podle Schwarzenberga spočívá hlavní rozdíl mezi oběma posty v tom, že zatímco státní tajemník, jehož působnost bude na Úřadu vlády, se bude věnovat koordinaci evropské politiky na domácí úrovni, jeho náměstek a státní tajemník ho bude zastupovat v Bruselu či jinde v zahraničí. 

Premiér Nečas uvedl, že ve zřízení funkce tajemníka, který by byl k dispozici ministru zahraničí, nevidí žádný problém, nesmí ale Schwarzenberga zastupovat na jednáních, která spadají do gesce ministerského předsedy nebo Úřadu vlády. 

„Koaliční smlouva jasně říká, že koordinátorem evropské politiky je předseda vlády a má k tomu k dispozici vlastní aparát. Nemůže tedy docházet ke křížení kompetencí,“ uvedl Nečasův mluvčí (citován ČTK). 

Rozdělení kompetencí 

Podle novopečeného státního tajemníka Jiřího Schneidera k takovému křížení dojít nemůže, protože obě funkce již existují a jejich nositelé přibližně rok spolupracují. 

On sám se coby ministrův náměstek účastí summitů a jednání mezi členskými státy v Bruselu a působí v premiérově delegaci, sdělil ve vysílání Českého rozhlasu.  

„Snažíme se dosáhnout toho, že teď bude jasnější a silnější pozice pana Bellinga jako státního tajemníka při koordinaci resortů. Premiér má velmi malé praktické ústavní pravomoci a Evropská unie je velmi složitá záležitost, kde je potřeba spolupráce všech resortů. Role ministerstva zahraničních věcí zůstává stejná – reprezentovat tyto pozice navenek,“ vysvětlil Schneider. 

Spor o správu evropských záležitostí mezi premiérem a ministrem zahraničí trvá už od vzniku koaličního kabinetu vloni v létě (např. EurActiv 23.8.2010), kdy premiér Nečas zrušil post ministra pro EU (který zastával Štefan Füle a posléze i Juraj Chmiel) a následně oznámil úmysl zřídit nový post tajemníka, který by mu s evropskou politikou pomáhal. 

Premiér totiž dlouhodobě zastává názor, že evropské záležitosti nejsou zcela výhradně zahraničně-politickou agendou. Pravý opak si myslí ministr Schwarzenberg. 

Na určitou „dvoukolejnost“ české politiky vůči EU již upozornil místopředseda Poslanecké sněmovny a stínový ministr zahraničí (ČSSD) Lubomír Zaorálek. Podle něj je nemožné, aby zahraniční politika „s takovýmto kapitálem nedůvěry a dvěma odlišnými pozicemi“ vůbec fungovala.