ČR je opět nejatraktivnějším místem pro podnikání, trápí ji ale korupce

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: worradmu.

Česká republika letos opět potvrdila svou pozici nejlepšího místa pro podnikání v zemích střední a východní Evropy. Problémem ale i tak zůstává vysoká míra korupce a netransparentnost veřejných zakázek. Nejnovější průzkum, o němž dnes (31. května) informovala Česko-německá obchodní a průmyslová komora, ji v tomto ohledu přisoudil poslední příčku.

Hned dvě prvenství zaznamenala Česká republika v aktuálním hodnocení zemí střední a východní Evropy, na němž se podílela téměř tisícovka převážně německých podniků působících v tomto regionu.  

Česko podle nich platí za nejatraktivnější místo pro podnikání, ale zároveň je považováno za zemi, která se nejvíce ze všech hodnocených potýká s vysokou mírou korupce, kriminality a netransparentnosti při zadávání veřejných zakázek. 

Zlatá medaile 

Pochvalu a zlatou medaili si Česko od hodnotitelů vysloužilo za to, že je nejlepším místem pro podnikání mezi 16 zeměmi, kterých se průzkum týkal. A nutno dodat, že již po šesté v řadě. 

Obsazení dalších příček se ve srovnání s loňským rokem také nezměnilo – druhé místo získalo Polsko, třetí Slovinsko a pověstnou bramborovou medaili obhájilo Slovensko. 

Korupce 

V hodnocení hospodářské situace a investičního klima v zemi už ale Česká republika tak slavně nedopadla. Naopak, dopad to byl velmi tvrdý.  

Podniky totiž měly v průzkumu posuzovat i transparentnost při zadávání veřejných zakázek a v tomto ohledu skončilo Česko na posledním místě, hned za Kosovem a Albánií. 

Ze zkušenosti německých hodnotitelů také vyplývá, že jsme si příliš nepolepšili ani v oblasti boje proti korupci a kriminalitě. Naše hodnocení dopadlo hůře než vloni.  

Optimistická očekávání do budoucnosti 

Oslovené podniky se také vyjadřovaly k hospodářské situaci v regionu na začátku roku 2011 a nutno podotknout, že ji ve srovnání s loňským rokem nehodnotily o moc lépe. „Téměř každý druhý respondent posoudil celkovou situaci jako špatnou a jen každý sedmý respondent jako dobrou,“ uvádí se ve zprávě. 

Určitou výjimku pak v této souvislosti představuje několik zemí – Polsko, Estonsko, Slovensko a Česká republika, kde situace vypadá podle hodnotitelů „optimisticky“. 

Optimisticky pak vyznívají i jejich očekávání pro letošní rok. V celkovém průměru očekává 38 % oslovených podniků zlepšení a pouze 18 % se obává opětovného zhoršení hospodářské situace, píše se také ve zprávě. 

Průzkum dále potvrdil, že nejdůležitějším kritériem pro investice v regionu je pracovní síla.