ČR dostala pokutu za prodlevy při implementaci směrnice o penzijním pojištění

Zdroj: Evropská komise

Česká republika bude muset zaplatit pokutu ve výši 250 tisíc eur (v přepočtu necelých 6,5 milionu korun), kterou ji za prodlevy při implementaci směrnice EU o penzijním pojištění zaměstnanců vyměřil Soudní dvůr EU.

V přepočtu necelých 6,5 milionu korun bude muset Česká republika zaplatit za to, že včas neimplementovala směrnici o Činnosti institucí zaměstnaneckého penzijního pojištění a dohledu nad nimi. Dnes o tom rozhodl Soudní dvůr EU. Jedná se vůbec o první peněžitý trest, který se Česku za porušení unijního práva dostalo. 

Směrnici o penzijním pojištění zaměstnanců z roku 2003 měla Česká republika do svého právního řádu přijmout již v roce 2005, ale nestalo se tak. Evropská komise proto v létě roku 2008 podala na Prahu žalobu o nesplnění povinnosti a zaslala ji časový harmonogram, jak postupovat. Česká republika slíbila, že pochybení napraví.  

Vzhledem k tomu, že se Česku nepodařilo slib splnit, následovala ze strany Evropské komise další žaloba. Česká republika příslušný zákon přijala až koncem léta roku 2011. 

„Tak dlouho jsme chodili se džbánem pro vodu, až se pověstné ucho utrhlo a dostali jsme lekci, o kterou jsme si koledovali,“ uvedl europoslanec Jan Březina. „Bylo pošetilé nepodřídit se již poté, co bylo rozsudkem konstatováno porušení práva tím, že jsme neprovedli směrnici o zaměstnaneckých fondech. Přitom nebylo nutné tyto fondy rovnou zavádět, stačilo přijmout základní pravidla pro případ jejich vzniku,“ dodal.  

Březina také upozorňuje na to, že peněžitý trest, který byl zemi uložen, je nakonec nižší, než se původně počítalo. 

„Naštěstí se nám argumentační obratností podařilo přesvědčit soud, že vzhledem k neexistenci zaměstnaneckých fondů v našem právním řádu je dopad našeho protiprávního jednání na vnitřní trh EU omezený,“ vysvětlil novinářům europoslanec.  

Za prodlení v délce devatenácti měsíců totiž Evropská komise požadovala pokutu 3,4 milionu eur. Generální advokát soudu Niilo Jääskinen nicméně doporučil pokutu jeden milion eur a zaplacení soudních výloh. Soud nakonec rozhodl, že pokuta bude výrazně nižší.