Junckerova Komise potvrzena, ČR má první eurokomisařku

zdroj: Evropský parlament.

Evropský parlament dnes v poledne vystavil zelenou Komisi, kterou v příštích pěti letech povede Lucemburčan Jean-Claude Juncker. I přesto, že se proti její podobě i programu vyslovili někteří europoslanci, jiný výsledek, než potvrzení, se nepředpokládal. Svou vůbec první komisařku tak získala i Česká republika, oficiálně se jí stala bývalá ministryně pro místní rozvoj a místopředsedkyně ANO Věra Jourová.

(Aktualizováno)

Nastal Den D. Plénum Evropského parlamentu definitivně potvrdilo 28členný tým eurokomisařů, který ve spolupráci se členskými státy sestavil Jean-Claude Juncker. Do úřadu nová Komise nastoupí na začátku listopadu. 

Vzhledem k tomu, že všichni kandidáti prošli tzv. grilováním, tedy veřejným slyšením před příslušnými výbory europoslanců, komplikace při hlasování se neočekávaly.

Připomeňte si s EurActivem grilování všech kandidátů a kandidátek na eurokomisaře.

Pro podobu i program příští Evropské komise nakonec zvedlo ruku 423 europoslanců z řad evropských lidovců (EPP), sociálních demokratů (S&D) a liberálů (ALDE). Proti se postavilo 209 poslanců hlásících se k zeleným, krajní levici včetně komunistů a euroskeptikům. Podle informací bruselské redakce EurActivu „ne“ Junckerově týmu vystavili i španělští socialisté. 

Poslanci spadající do frakce evropských konzervativců a reformistů (ECR), kam se řadí i čeští občanští demokraté, se při hlasování zdrželi.

Slepá ulička

„(Juncker) je spoluzodpovědný za problémy eurozóny, podporuje další centralizaci a jím vedená Komise není zárukou zlepšení. ODS proto nemůže a nebude pro Junckerovu Komisi hlasovat,“ uvedl ještě před začátkem hlasování předseda občanských demokratů Petr Fiala

Podle ODS příští šéf Evropské komise nenabízí řešení současných problémů, kterým EU čelí, a považují jej proto za „slepou uličku“. 

„Nová Komise prošla pohodlnou většinou. Její složení ovlivnily členské státy, které vyslaly své nominanty, kteří ne vždy podali během slyšení nejlepší výkony. Ovšem stejně jako pochybnosti o některých z nich bude ve sboru komisařů i řada zkušených lidí. Jejich nominace budí naději na dobré fungování Komise. Jde o kompromis,“ řekla k tomu sociálně demokratická europoslankyně Olga Sehnalová, která hlasovala pro schválení Komise. 

„Čas ukáže, zda nová víceúrovňová struktura Evropské komise z ní neudělá spíše bezzubého tygra s ne příliš jasným rozdělením zodpovědnosti za jednotlivé oblasti,“ komentovala novou strukturu Komise, která počítá s výraznými zásahy do jednotlivých portfolií a také s několika místopředsedy sdružujícími pod sebou užší týmy svých kolegů, europoslankyně za ANO Dita Charanzová.  

V případě, že by se po nějaké době ukázalo, že nové nastavení práce komisařů nefunguje v praxi, Jean-Claude Juncker by měl podle političky předstoupit před Evropský parlament a nastínit řešení takové situace. „Evropa si dnes víc než jindy nemůže dovolit slabou Komisi,“ dodala k tomu Charanzová. 

Bývalý člen ODS a nyní europoslanec zvolený za TOP 09 Jiří Pospíšil příští Komisi podpořil. Junckera považuje za zkušeného politika, který navíc pochází z frakce, jež získala od voličů největší podporu v evropských volbách. 

„Slyšení jednotlivých kandidátů na komisaře, které jsem pečlivě sledoval, byla postavena na velmi věcné a odborné debatě mezi poslanci příslušných výborů a kandidáty. Tato slyšení tak nebyla v žádném případě pouze formální, ale opravdu prověřila kvality jednotlivých kandidátů,“ uvedl ještě před hlasováním jako další důvod, proč pro Junckerovu Komisi zvedne ruku, Pospíšil. 

Změny na poslední chvíli

Těsně před hlasováním o dalším osudu nové Komise její předseda Juncker udělal několik změn v rozdělení portfolií. Jelikož europoslanci nesouhlasili s tím, aby madarský kandidát Tibor Navracsics dohlížel kromě vzdělávání, kultury a mládeže i na občanství, přidělil Juncker tuto agendu řeckému eurokomisaři pro migraci Dmitrisi Avramopoulosovi. Maďarovi do portfolia naopak přihodil sport.

Juncker se také rozhodl, že navrátí problematiku léčiv do působnosti komisaře pro zdraví Vytenise Andriukaitise. Vesmír, který byl původně přiřazován k portfoliu dopravy (Violeta Bulcová), bude nakonec spravovat Polka Elżbieta  Bieńkowska.

Jourová komisařkou

Svou první eurokomisařku v historii bude mít Česká republika. Stane se jí bývalá ministryně pro místní rozvoj a místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová, která včera v Poslanecké sněmovně složila svůj mandát. Věnovat se bude spravedlnosti, ochraně spotřebitelů a rovnosti pohlaví.

„Právě jsem se stala členkou komise Jean-Claude Junckera, který mimo jiné velmi výrazně razí myšlenku, že z EU je potřeba připravovat pro Evropu chytrou legislativu, nepřidávat další zátěže a vše činit po dohodě se členskými státy, tak jak to ostatně předvídají základní smlouvy EU,“ řekla novinářům krátce po svém potvrzení Jourová. 

Zdůraznila rovněž, že její nový šéf Juncker, chce „Evropu, která bude větší a ambicióznější ve velkých věcech a menší a skromnější v těch malých.“ 

„Komise ve svém politickém programu zároveň předvídá posílenou spolupráci s národními parlamenty. Toto bude i moje role, abych spolupracovala s českým parlamentem tak jako s dalšími, a bude na čem. Je velmi dobře, že je Česká republika součástí skupiny zemí, ve kterých se vyznává hodnota právního státu, demokracie, absolutní nulová tolerance diskriminaci,“ dodala Jourová. 

Autor: Lucie Bednárová