Co si myslí prezidentští kandidáti o federální EU?

zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Stefan Bauer.

K posilování integrace Evropské unie je většina Čechů skeptická. Ani mezi prezidentskými kandidáty nepanuje v této otázce velká shoda. Podle některých je postupná federalizace nevyhnutelná, jiní varují před tím, že by se státy měly především snažit ponechat si pravomoci nad otázkami, které jsou schopny vyřešit samy.

Postoj české veřejnosti k prohlubování evropské integrace není příliš kladný. Podle průzkumu, který provedlo Centrum pro průzkum veřejného mínění, se kloní k dalšímu posilování integrace pouze 19 % Čechů, naopak 23 % požaduje její oslabení.

O tom, jak by Unie měla v budoucnu vypadat, nedávno debatovalo i šest kandidátů na post prezidenta České republiky.

„Myslím si, že evropská integrace je postupný proces. V každém okamžiku vzniká nějaká krize a na tu krizi Evropa zpravidla reaguje tím, že učiní další krok směrem k integraci. Teď máme velkou krizi eurozóny a je jasné, že eurozóna nemůže přežít bez dalších kroků, jako je hospodářská a politická unie,“ řekl v debatě pořádané think-tankem Evropské hodnoty Jiří Dienstbier (ČSSD).

Jako „eurofederalista“ se označuje další prezidentský kandidát bývalý premiér Miloš Zeman. Podle něj by některé pravomoci měly být delegovány na nadnárodní úroveň. Jako příklad uvádí zavedení společné evropské obranné či zahraniční politiky.

Zároveň by ale podle Zemana měly národní parlamenty i nadále rozhodovat o vnitřních záležitostech. „Nepotřebujeme jednotné evropské úsporné žárovky, koblihy balené v igelitu, řeznické špalky z plastické hmoty a další zárodky velmi nebezpečného evropského superstátu,“ řekl Zeman na zmíněné debatě. 

Podobné obavy zastává i místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). „Některé směrnice a nařízení přicházejí a komplikují nám život, protože nám nařizují, co máme vyrábět a jak to má vypadat,“ prohlásil Sobotka, podle něhož by si měly státy ponechat pravomoci nad otázkami, které jsou schopny vyřešit si samy, a dát si tak pozor na „bruselského úředníka, který by byl rád, aby to zůstalo pod jeho kuratelou.“

Jak však upozornila další účastnice debaty europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL), podobná argumentace je často založená na mýtech, které je třeba vyvracet. „Například balené koblihy nejsou výmyslem Evropské unie, ale ministra zdravotnictví,“ upozorňuje.

Podle Roithové lze federalizaci definovat spíše jako „směr“. „Evropská unie je procesem integrace, která se neustále prohlubuje. Je jasné, že jednoho dne pravděpodobně dojde k ještě hlubší integraci. Ta společně s rozšiřováním o další státy také znamená potřebu hledat nástroj, jak ji efektivněji řídit,“ vysvětluje a dodává, že nyní ale převládají jiné tendence na úrovni národních států, a není proto v současné době reálné o federalizaci EU hovořit.

Optimističtější je v této otázce ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Podle něj sice Unie nebude nikdy tak propojená, jako jsou Spojené státy americké, nicméně je to prý otázka přibližně jedné generace, kdy bude z EU opravdová federace. „Největší chybu bychom udělali, kdybychom vývoj příliš uspíšili,“ dodal.

Podle Jana Fischera, bývalého premiéra, je však federalizace Evropy problematická. „Nemáme evropskou identitu, nemáme evropský národ, nejsme v situaci, v jaké byla Amerika, když vznikaly Spojené státy americké,“ upozorňuje Fischer.

Pružná integrace

Daleko lepší je podle Fischera princip takzvané „pružné integrace“. „Nechť se integrují ti, kdo mají zájem, a neostrakizují ti, kdo zatím zájem nemají,“ řekl Fischer.

Že se různé části EU integrují různým tempem, potvrzuje i Roithová. „Evropská unie je už dnes vícerychlostní, díky Schengenu, díky euru a také díky rozdílným hospodářským situacím členských států,“ tvrdí.

Podle Dienstbiera však musíme být obezřetní k tomu, jak podobný proces probíhá. „Precedens fiskální unie je velmi nebezpečný. Je důležité, aby se posuny směrem k integraci opět odehrály v rámci primárního práva a ne abychom přešli k řešení mezivládními dohodami, protože to je přesně to, co je pro malé a střední země nevýhodné. V mezivládních dohodách se daleko více uplatňují silné evropské státy,“ vysvětluje.

Institucionální reforma?

Další otázkou, která se týká budoucnosti EU, je i možnost významné institucionální reformy Unie. Většina kandidátů se staví proti podobným změnám.

„Máme už teď přehršel evropských institucí,“ řekl Schwarzenberg a zdůraznil tak myšlenku, která zazněla z úst i dalších diskutujících. Například podle Roithové by bylo zavedení další komory Evropského parlamentu příliš drahé a navíc by nijak výrazně nepomohlo vyřešit současné problémy.

Naopak debatu o reformě Evropského parlamentu by podle svých slov přivítal Dienstbier. „Zaujala mě úvaha vytvořit druhou komoru delegovanou jednotlivými státy,“ prohlásil. Ta by doplnila stávající komoru, jež je jako jediný orgán EU přímo volená evropskými občany.

Přímá volba evropského prezidenta 

Diskuzi také vyvolává otázka, zda by měl být lidmi přímo volen takzvaný evropský prezident, tedy předseda Evropské rady, kterým je v současné době Herman Van Rompuy. Proti tomuto názoru se postavil Sobotka, Fischer a Schwarzenberg.

„Dokud nemáme evropský démos, (…) nemůžeme volit ani evropského prezidenta,“ prohlásil Schwarzenberg.

Naopak jako dobrou myšlenku označily přímou volbu evropského prezidenta Dienstbier, Zeman a nebrání se jí ani Roithová. „Neumím si ale představit, že by se během deseti patnácti let byly schopné Německo, Francie a Velká Británie na tomto dohodnout,“ dodala.

Už za dva měsíce

Volba prezidenta republika proběhne za dva měsíce 11.-12. ledna, případné druhé kolo pak o dva týdny později.

Pokud budou podpisy, které kandidáti shromáždili, uznány za platné, mělo by se voleb zúčastnit celkem jedenáct uchazečů. Kromě zmíněných diskutujících to bude Jana Bobošíková, Taťána Fischerová, Vladimír Dlouhý, Vladimír Franz a Tomio Okamura.