Cizinci u voleb fronty neudělají, do seznamů se zapsal jen zlomek

zdroj: ShutterStock.

Občané EU s registrovaným pobytem v Česku se ke komunálním volbám moc nehrnou. V září přitom krajský soud v Brně rozhodl o tom, že se jich můžou zúčastnit i ti, kteří mají v ČR pouze přechodný pobyt.

„Vážení a milí spoluobčania,“ začíná na svých stránkách pod vlaječkou Evropské unie svoji výzvu k účasti ve volbách pražské hnutí 65 demokratů Jana Kasla. Po slovenštině následuje i text v němčině a angličtině.

Hnutí tak reaguje na zářijové rozhodnutí krajského soud v Brně, podle kterého ve víkendových komunálních volbách budou moci hlasovat i občané EU, kteří mají vyřízený pouze přechodný pobyt. Dosud se voleb mohli zúčastnit jen ti, kteří měli v Česku pobyt trvalý.

Jenže pro jeho získání musí občané ostatních členských států mít přechodný pobyt pět let. To podle rozhodnutí soudu porušuje směrnici Rady, která určuje, že cizinci musí mít při komunálních volbách stejné podmínky jako domácí občané. Soud proto evropské právo přímo aplikoval.

Na tuto skutečnost už delší dobu upozorňovala veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. „Potřeba volebního práva se stává aktuální až v souvislosti s volbami. Proto tak dlouho unikala pozornosti,“ vysvětlovala ombudsmanka EurActivu, jak mohlo Česko porušovat bez velkého povšimnutí evropské právo celých deset let.

Ne že by tento fakt českým zákonodárcům úplně unikal. V minulém roce se totiž začal připravovat nový volební zákon, ve kterém už mělo být volební právo cizinců z EU s přechodným pobytem povolené. Pak ale jeho tvorbu zastavil pád Nečasovy vlády a rozpuštění Poslanecké sněmovny.

Svou roli při tomto opomenutí může hrát i určitá nedůslednost ze strany Evropské komise. V roce 2012 totiž vydala zprávu o tom, jak tuto legislativu členské státy plní. Zatímco kritizovala Slovinsko a Lotyšsko, Česko se stejnými nedostatky už zmíněné nebylo.

Není zájem

Možnost zapsat do volebního seznamu na místním úřadu využil jen zlomek cizinců, jejich počet ale po rozhodnutí soudu vzrostl. Ministerstvo vnitra nemá souhrnné statistiky, informace je možné získat jen od jednotlivých úřadů. V Brně-středu tuto možnost využilo 23 občanů EU, z toho 15 se zapsalo nově. V Praze 3 přibylo 57 lidí a počet cizinců z EU na volebních seznamech tak dosáhnul 70. V tomto městském obvodě je přitom přes tři tisíce občanů z ostatních unijních zemí.

Politické strany novou skupinu potenciálních voličů zpravidla nereflektují. To se ale do příštích komunálních voleb může změnit. Přechodný pobyt totiž má v Češku podle údajů ministerstva vnitra 110 tisíc občanů EU. I když ministerstvo přesně neví, kolik z nich je starších 18 let, určitě se bude jedna o početnou skupinu. Platí to zejména o Praze, kde žije téměř polovina cizinců s hlášeným pobytem v Česku.

Autor: Jan Pavec