Chovanec prosazuje státní internetovou agenturu

zdroj: Tiskové centrum Rady EU

Ministerstvo vnitra pokračuje v plánu na vybudování neformálního nástupce dříve silného Českého Telecomu. V dokumentu, který má k dispozici deník E15 a který obdrželi členové vlády, vnitro navrhuje vytvoření nového státního podniku s názvem Národní agentura pro komunikační a informační technologie České republiky.

Úřad Milana Chovance se o internet začal zajímat kvůli 14 miliardám, které na jeho rozvoj do Česka přijdou z Evropské unie. Dřívější plány navrhovaly, že se koordinátorem výstavby sítí nové generace stane vnitrem ovládaná Česká pošta. Roli koordinátora má nyní převzít nový státní podnik. Ten bude mít pod sebou i registr takzvané pasivní infrastruktury, což jsou v podstatě „díry v zemi“, ve kterých vedou optické kabely internetových sítí. Informace do registru mají dávat i soukromí internetoví poskytovatelé.

Podnik by podle dokumentu měl zahájit činnost už 1. října a měl by se sloučit s Odštěpným závodem ICT služby spadajícím pod Českou poštu. Vznikla by tak státem ovládaná firma, která bude výrazně ovlivňovat budování rychlého internetu v zemi.

Významnější role Národní agentury

Role nové Národní agentury má být ale ještě větší. Tím, že se spojí s Odštěpným závodem ICT služby České pošty, bude podnik dodávat také technologické systémy a poskytovat služby. Dokument mluví i o vývoji softwaru, poradenských a konzultačních činnostech, centrálním nákupu, provozu a rozvoji datových center a podobně. Zadávat zakázky novému státnímu podniku má přímo ministerstvo vnitra. Nový státní podnik má mít generálního ředitele a dozorčí radu jako kontrolní orgán.

Ministerstvo vnitra se nový státní podnik snaží prosadit velice rychle. Jednotlivé kroky ani přes své sliby a požadavky EU nekomunikuje s trhem a návrh se spěšně dává k projednání vládě. Role ministerstva vnitra jako národního koordinátora rozvoje sítí nové generace už je obsažena také v Akčním plánu pro rozvoj digitálního trhu, který vláda schválila ve středu.

Autor: Jan Sedlák

Celý článek naleznete na webu E15.cz.