Chorvaté budou mít přístup na český trh práce, jejich členství v EU už navíc nic nebrání

Dubrovník, zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: cescassawin.

Německý parlament na konci minulého týdne schválil přistoupení Chorvatska k EU. Vstupu středomořského státu tak už nic nebrání a od 1. července bude EU čítat 28 členů. Česká vláda se v této souvislosti nechystá omezit přístup chorvatských pracovníků na český trh práce.

Německo jako poslední členská země EU ratifikovalo přístupovou smlouvu Chorvatska k EU. Největší a ekonomicky nejsilnější unijní stát totiž čekal na zprávu Evropské komise o připravenosti Chorvatska plně se zapojit do evropské integrace. Tu Komise zveřejnila v březnu a pro jihoevropský stát vyzněla pozitivně.

Poslanci Bundestagu proto koncem minulého týdne podpořili přistoupení Chorvatska do Unie, a to drtivou většinou 583 z 589 hlasů. „Chorvatský vstup ukazuje, že přitažlivost EU zůstává vysoká. V Evropě nejde jen o krizi, evropská perspektiva je také tím, co pohání reformy v našem sousedství,“ řekl při hlasování o chorvatském vstupu ministr zahraničí Guido Westerwelle.

Souhlas Německa byl poslední formální překážkou na cestě Chorvatska do EU. Přístupové rozhovory byly ale ukončeny už v roce 2011. Chorvaté si tak například již zvolili své zástupce do Evropského parlamentu (EurActiv 15.4.2013). S rozšířením také přibude nový eurokomisař. Stane se jím s největší pravděpodobností Neven Mimica a na starosti bude mít ochranu spotřebitele.

Na přístup dalšího státu na společný vnitřní trh se připravuje i Česká republika. Česká vláda minulý týden schválila stanovisko k přístupu chorvatských pracovníků na trh práce České republiky. Vyplývá z něj, že přístup Chorvatů na tuzemský pracovní trh nebude nijak omezen.

„Vláda zůstala věrná své politice, která jednoznačně prosazuje volný pohyb pracovní síly,“ sdělil novinářům premiér Petr Nečas. Upozornil také, že Česká republika nikdy vůči novým členským zemím neuplatnila jakákoli omezení ve volném pohybu pracovní síly.

Vývoj na trhu práce totiž podle Nečase jednoznačně ukázal, že omezení, která byla dána například vůči České republice, byla zbytečná a byla motivována hlavně populistickými požadavky.

Chorvatsko patří k nejoblíbenějším destinacím českých turistů a očekává se, že po rozšíření Unie se cestování pro Čechy zjednoduší. Jde také po Slovinsku teprve o druhou bývalou jugoslávskou republiku, která se stane členem EU. Přihlášku podala chorvatská vláda v roce 2003 a přístupové rozhovory probíhaly v letech 2005 – 2011. Největším problémům při nich Chorvatsko čelilo v boji s korupcí a při zlepšování soudní správy.