Čeští poslanci prověřují kandidátku na eurokomisařku Jourovou. Oficiální nominaci má vláda schválit příští pondělí

[© European Union, 2019]

Přestože eurokomisaři zastupují evropské zájmy, podle české zástupkyně vždy v Komisi dělala vše, co bylo i ku prospěchu ČR. Za svou prioritu Jourová nyní považuje silnou, odolnou, soudržnou a stabilní Evropu.

Kandidátka na eurokomisařku a současně dosavadní eurokomisařka za ČR Věra Jourová by měla v Evropské komisi při výběru portfolia zájem o digitální agendu, vnitřní trh, obchod nebo dopravu. Za svoji prioritu považuje silnou, odolnou, soudržnou a stabilní Evropu.

Řekla to dnes poslancům ze sněmovního výboru pro evropské záležitosti, který projednává její nominaci do Komise i pro nové období po roce 2020. Výbor vzal její nominaci na vědomí. Neprošlo ale doporučující stanovisko pro vládu, aby Jourovou na svém jednání schválila.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ale už před tím řekl, že vláda má v úmyslu příští pondělí Jourovou formálně nominovat. To je také poslední možný termín, kdy tak může učinit. Do 26. srpna totiž musí být vybrané jméno odesláno do Bruselu. Premiér ale odmítl, že by pozdější nominace kandidátky na eurokomisařku mohla negativně ovlivnit to, jaké portfolio Česko získá.

Vhodná kandidátka

Babiš řekl, že ČR poprvé během svého členství v EU nominuje osobu, která ve strukturách Unie působila celé minulé volební období. „Takže si myslím, že je to velice vhodný kandidát,“ řekl na adresu Jourové. „Náš komisař nezastupuje české zájmy,“ zdůraznil a dodal, že Jourová v Komisi zastupovala evropské zájmy, nikoliv zájmy české vlády či hnutí ANO.

„My chceme jasně říci, že hlavní slovo v Evropě má mít Evropská rada, kde sedí premiéři a prezidenti, to má být koaliční vláda Evropy,“ prohlásil. Komise má pak podle něj vykonávat rozhodnutí Evropské rady a nemá být politickým útvarem.

Babiš: Naším favoritem na post v Evropské komisi je Věra Jourová

Favoritem České republiky na pozici v Evropské komisi (EK) je současná eurokomisařka Věra Jourová.

Také Jourová řekla, že nemůže jakožto eurokomisařka zastupovat české zájmy. Je ale přesvědčena, že všechno, co navrhla a prosadila, bylo ku prospěchu ČR. „Nemám pocit, že bych něco dělala proti zájmům České republiky,“ řekla. Na starosti měla doposud oblast spravedlnosti, ochranu spotřebitele a rovnost příležitostí mužů a žen.

Za svoji prioritu označila Jourová silnou, odolnou, soudržnou a stabilní Evropu. Zdůraznila, že na evropské úrovni by se měly dělat jen ty věci, které přesahují možnosti jednotlivých členských států. Unie by však podle ní měla zapracovat na komunikaci s občany.

„Jsem hrdá na EU, která prošla jako společenství občanů řadou krizí, jako je například nyní brexit, migrace. Jsem hrdá na to, že EU řeší tyto věci. Podle analýzy je nyní v lepší kondici než v roce 2014. Jsem si vědoma, že vyžaduje reformy, kde je potřeba společná regulace,“ prohlásila ve své úvodní řeči před poslanci.

„Nejsem federalistka,“ řekla Jourová poslancům. „Jsem pro to, aby Evropa dělala méně a lépe,“ dodala.

Nesnadné otázky

Na dotazy poslanců pak představovala své postoje. Je například ráda, že migrační kvóty jsou už minulostí. Bylo podle ní chybou řešit migrační krizi nařízením migračních kvót.

Předseda výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) Jourové položil otázku, zdali necítí určitá omezení kvůli tomu, že ji nominuje vláda, jejíž předseda je podezřelý ze střetu zájmů. Podle návrhů auditních zpráv z Bruselu má premiér Babiš dále vliv na společnost Agrofert, kterou v minulosti vlastnil, ale převedl ji do svěřenského fondu, a současně má jako premiér vliv i na použití unijních peněz. Babiš to odmítá.

Jourová odpověděla, že žádné limity necítí. Pokud by se setkala s následky nějakých omezení, pokud by nemohla obdržet nějaké portfolio kvůli tomu, že je z ČR, považovala by to za dávku nedůvěry a téměř urážku své osoby, protože se cítí být nezávislou aktérkou.

Jourová v boji o portfolia. Co měli eurokomisaři Špidla nebo Füle na starosti v minulosti?

Českou zástupkyní v nově složené Evropské komisi by se i podruhé měla stát Věra Jourová. Češi usilují o jedno z ekonomických portfolií, v minulosti měli na starosti především sociální a spotřebitelská témata.

Na konci září čeká kandidáty na eurokomisaře slyšení v Evropském parlamentu, jehož schválení potřebují pro zisk postu. Nová komise vedená Ursulou von der Leyenovou začne úřadovat od 1. listopadu.

Jourová vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V minulosti působila jako náměstkyně ministra pro místní rozvoj a posléze i jako ministryně pro místní rozvoj. Byla členkou ČSSD, od roku 2012 se angažuje v hnutí ANO, byla i jeho první místopředsedkyní.