Čeští europoslanci: Jourová může být rukojmím politických her

Zdroj: Evropský parlament

Boj mezi frakcemi i český původ. To jsou podle českých europoslanců důvody, proč výbory Evropského parlamentu odložily rozhodnutí o schválení Věry Jourové na pondělí.

Po více než třech hodinách dlouhého slyšení s europoslanci byla Věra Jourová už velmi vyčerpaná. „Omlouvám se, jsem tak zmatená, že jsem si zapomněla připravit papír s finální řečí,“ řekla před závěrečným proslovem.

I když čeští europoslanci oslovení EurActivem připouští, že v některých chvílích nebyl její výkon přesvědčivý, v rámci dosavadních slyšení ostatních kandidátů ho řadí zhruba do středu. Podle jejich názoru je posunutí rozhodnutí o Jourové motivované spíše politickým soubojem mezi parlamentními skupinami než jejími odpověďmi při slyšení.

„Hrálo to velkou roli, zejména u socialistů, řekl EurActivu Pavel Telička (ANO) z liberální frakce ALDE. „Využili dílčích momentů, kdy poslanci nebyli uspokojeni konkrétností odpovědí, aby vytvořili obrannou linii pro své kandidáty, zejména Pierra Moscoviciho,“ odkazoval Telička na bývalého francouzského ministra financí.

Teličkovo vysvětlení sdílí i předseda výboru pro právní záležitosti Pavel Svoboda z lidovecké frakce. „Moscovici je spoluautorem současných francouzských finančních problémů. Představa, že svoji politiku bude přenášet i na evropskou úroveň, vyvolává hodně neklidu,“ vysvětlil EurActivu Svoboda výhrady pravice k levicovému kandidátovi. Výkon Jourové byl prý lepší, než očekával, zvláště vzhledem k šířce jejího portfolia.

Podle sociálně-demokratické europoslankyně Olgy Sehnalové ale hlavní opozice proti české kandidátce ze socialistické frakce nevyšla. "Sociální demokraté byli naopak na straně umírněných kritiků, kteří místo přímého odmítnutí dali přednost požadavku na doplňující písemné otázky na paní Jourovou," uvedla Sehnalová.

České kandidátce podle poslankyně měla uškodit zejména "neurčitost a vágnost řady odpovědí", která byla ovšem podle názoru europoslankyně pochopitelná vzhledem k šířce portfolia.

Nekritizovali jen socialisté

Se Pavle Svobodou souhlasí jeho stranický kolega Tomáš Zdechovský, který sedí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. Ten bude pro osud Jourové klíčový, hlasoval totiž o posunutí rozhodnutí o schválení Jourové. Podle Zdechovského se proti ní nepostavili jen sociální demokraté, ale také zelení a část jeho vlastní lidové strany.

Zdechovský: "Připomínali mi Zemana i sankce. Vidí někoho z České republiky, tak nám to osladili."

Europoslanec připouští, že kritika členů výboru byla konstruktivní. Ale objevila se i kritika České republiky. „Připomínali mi Miloše Zemana, který jel na konferenci organizovanou spolupracovníkem ruského prezidenta Vladimíra Putina. Kolegové tyto dvě věci zaměňují. Vidí někoho z České republiky, tak nám to osladili. Proti tomuto přístupu jsem se jednoznačně vyhradil,“ popisuje Zdechovský.

Tato kritika prý šla napříč politickým spektrem. „Jsme vnímáni jako ti, kteří přijímají peníze, ale nejsou ochotni táhnout za jeden provaz.“ Ale i Zdechovský vypíchnul důležitost politické hry mezi jednotlivými frakcemi. Podle něho byli v předchozích slyšeních někteří liberální europoslanci k lidoveckým kandidátům na komisaře velmi kritičtí. Druhá strana to má prý tendenci oplácet.

Babiš ve skříni

I když „grilování“ Věry Jourové nebylo z těch nejvypjatějších, objevilo se několik nepříjemných otázek, zejména ze strany italské europoslankyně Laury Ferraraové z euroskeptické frakce Evropa svobody a přímé demokracie. Ta obvinila Jourovou z poskytování zavádějících informací o předsedovi hnutí ANO, když prohlásila, že Andrej Babiš se zbaví svého podnikání, což se nestalo.

Jourová: „Před osmi lety jsem se ocitla v českém vězení. Neoprávněně, bez pořádného obvinění. Proto jsem začala studovat právo.“

„Řekla jsem, co jsem o věci věděla. Měl za sebou velké úspěchy v byznysu, o ten jsem se nezajímala,“ reagovala Jourová. Svého neprokázaného obvinění z korupce se dotkla sama v úvodní řeči. „Před osmi lety jsem se ocitla v českém vězení. Neoprávněně, bez pořádného obvinění. Proto jsem začala studovat právo.“

Na dotaz polského europoslance Tadeusze Zwiefky na regulaci malých a středních podnikatelů se vyslovila pro stabilizaci právního prostředí, zjednodušení a zlevnění přeshraničního obchodu nebo zakládání firem. Při otázce na hromadné žaloby odpověděla, že by neměly být zneužívány a nebyly „šikanózní.“

Výbor se dotknul také romské otázky, která je problémem zejména v České republice, proti kterému Komise zahájila řízení pro porušení smlouvy. „Inkluze Romů je otázka široká a náročná. Je potřeba součinnosti mnoha orgánů. Na mnoha takových projektech jsem pracovala na lokální úrovni,“ uvedla Jourová.

Podporuje omezení odměn

Omezení bonusů pro zaměstnance finančních institucí, které napadá Velká Británie, Jourová podpořila. „Dohled je v pořádku, jdeme správným směrem. Mělo by být zabráněno morálnímu hazardu, rizik s krátkodobým zájmem.“

Poté se dostavili ke slovu zástupci Výboru pro Práva žen a rovnost pohlaví. „Nevidím důvod, proč bych neměla dostávat stejně jako muž. Osobně jsem se setkala se situacemi, kdy jsem byla méně odměňována a méně slyšena,“ řekla o tématu Jourová.

„Děkuji za příjemnou atmosférou, kterou jsem nečekala,“ řekla na závěr česká kandidátka na komisařku. "Ve dvou minutách nemůžete jít do detailů, vyjadřovala jsem svoje názory. V některých případech jsem neznala všechny detaily. Ale snažila jsem se být tak konkrétní, jak jsem jen mohla.“ Některým europoslancům v sále ale tato omluva zřejmě nestačila.

Autor: Jan Pavec