Český voják jako první obdržel vysoké vyznamenání EU

český voják Mali

© Pixabay

V budově Rady Evropské unie v Bruselu se včera uskutečnil slavnostní ceremoniál u příležitosti udělení medaile Společné bezpečnostní a obranné politiky za mimořádné zásluhy – CSDP Medal for Extraordinary Meritorious Service. Prvním nositelem této medaile je český voják četař C. H.

Historicky první osobou, která byla v misi Evropské unie oceněna tímto vysokým vyznamenáním, se stal příslušník Armády České republiky četař C. H. ze 44. lehkého motorizovaného praporu, a to za svůj čin během působení v 7. jednotce úkolového uskupení Armády České republiky ve Výcvikové misi EU v Mali (EUTM Mali).

Velitel EUTM Mali brigádní generál Werner Albl v této souvislosti uvedl: „Četař C. H. se jako příslušník jednotky ochrany sil dne 21. března 2016, v okamžiku, kdy došlo k teroristickému útoku na velitelství, nacházel na svém stanovišti v areálu hotelu v malijském Bamaku, který je součástí základny velitelství mise.“ Tento čin byl spáchán útočníky vyzbrojenými útočnými puškami AK-47 v kombinaci s granáty. Generál Albl pak dále upřesnil: „Četař C. H. připravil kulomet MINIMI 7,62 mm ke střelbě, pozoroval situaci a upřesňoval informace s ostatními přítomnými. Jakmile jeden z útočníků zahájil palbu proti příslušníkům mise, kteří se nacházeli před hotelem, četař C. H. okamžitě zareagoval a zahájil bojovou činnost opětováním palby. Díky jeho rychlé a rozhodné reakci byl útočník neutralizován dříve, než stačil zranit nebo zabít kohokoliv z civilního personálu či vojenských příslušníků mise.“

Situace četaře C. H. přitom nebyla při opětování palby nijak snadná a musel postupovat s maximální opatrností. „Při střelbě jsem se snažil neohrozit odraženými střelami příslušníky druhé jednotky, které útok zastihl ve strážním domku vjezdové brány, za kterou se útočník kryl,“ dodává četař C. H.

Četař C. H. převzal medaili udělenou Vysokou představitelkou Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federicou Mogheriniovou z rukou generálního ředitele Vojenského štábu EU generálporučíka Esa Pulkkinena. Slavnostního ceremoniálu se účastnil Vojenský představitel České republiky při NATO a EU generálporučík Miroslav Žižka, ředitel Ředitelství krizového řízení a plánování Gábor Iklódy, velitel civilních misí a Civilního plánování a řízení schopností Kenneth Dean, a další významní hosté.

Více informací naleznete na stránce Armády České republiky.