Český velvyslanec při EU Jakub Dürr do konce roku skončí. Úřad se mezitím chystá na úsporné předsednictví

Velvyslanec Jakub Dürr © European Union

Dva roky před začátkem českého předsednictví v Evropské unii řeší čeští diplomaté v Bruselu, jak úspěšně zvládnout jeho organizaci se zhruba třetinovým rozpočtem proti roku 2009, kdy ČR vedla Radu EU poprvé a zatím naposledy. Začala také debata o prioritách předsednictví.

Do příprav předsednictví zasáhne změna na nejvyšším českém postu při unijní centrále v Bruselu: do konce roku by podle informací ČTK měl odejít šéf stálého zastoupení při EU, velvyslanec Jakub Dürr, který s omezováním výdajů nesouhlasí.

Česko se chopí vůdčí role v sedmadvacítce členských zemí v červenci 2022. Česká vláda loni v říjnu schválila na návrh premiéra Andreje Babiše rozpočet předsednictví ve výši 1,24 miliardy korun. Kabinet při rozhodování o rozpočtu nebyl jednotný, návrh podpořili pouze ministři hnutí ANO. Koaliční sociální demokracie i část opozice považuje výdaje za podhodnocené.

První české předsednictví v první polovině roku 2009 stálo 3,75 miliardy korun, v dnešních cenách zhruba 4,32 miliardy.

Podle bruselských diplomatů je to nejnižší částka, s níž se hodlá nějaká členská země své klíčové role zhostit a limituje to české možnosti prosadit své priority.

Jakub Dürr: Kroky Turecka jsou za hranou, EU to dala jasně najevo

Podle českého velvyslance při EU Jakuba Dürra Unie v reakci na nedodržení dohody o zadržovaní migrantů ze strany Turecka ukázala jednotu a dala Ankaře najevo, že její jednání je za hranou. Dürr to řekl v rozhovoru s ČTK, ve kterém se vyjádřil i k jednání o unijním dlouhodobém rozpočtu.

Petříček: české předsednictví bude personálně oslabené

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) varoval, že rozpočet je nedostatečný a že kvůli němu bude české předsednictví personálně oslabené. Podobné výhrady vyjádřili i zástupci opozice, podle nichž hrozí, že Česko bude při předsednictví neviditelné a nepodaří se mu prosadit důležité body vlastní agendy.

Premiér Andrej Babiš (ANO) naopak omezení rozpočtu uvítal a po schválení návrhu uvedl, že ušetřit lze například nahrazením některých fyzických jednání videokonferencemi. Stejný postoj vyjádřil letos i vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO), podle něj se tento postup ukázal jako účinný při nynější pandemii koronaviru.

Část odborníků ale před upřednostňováním videokonferencí před fyzickými schůzkami varuje. Diplomatický zdroj obeznámený s jednáním EU ČTK řekl, že videokonference pořádané kvůli pandemii místo klasických summitů byly jedním z důvodů, proč se během posledního půl roku podařilo dosáhnout jen minimálního pokroku při jednání o víceletém finančním rámci Unie. Podle něj unijní lídři při videokonferencích často pouze přečtou národní pozice, chybí ale prostor pro neformální jednání, při nichž se nejčastěji nalézají kompromisy.

Začínají se rýsovat priority českého předsednictví. Prim bude hrát vnitřní trh

Česko se chce při svém předsednictví v Evropské unii ve druhé polovině roku 2022 zaměřit na několik tematických oblastí od rozvoje vnitřního trhu po zajištění bezpečnosti Evropy. Výběr témat se bude ale zužovat s ohledem na vývoj v EU.

Dürr odchází

„Česká republika je s nejnižším personálním zabezpečením a nejmenším rozpočtem mezi členskými zeměmi unikátem,“ řekl ČTK Dürr s tím, že kvůli nedostatku peněz může být problém zajistit hladký chod předsednictví, jak jej zvládají jiné unijní země. Mimo jiné kvůli nesouhlasu s úsporným plánem by podle diplomatických zdrojů měl současný velvyslanec do konce roku své místo opustit. České úřady ani sám Dürr to zatím oficiálně nepotvrdily.

Zatímco Babiš tvrdí, že snížením rozpočtu na necelou třetinu oproti roku 2009 chce ušetřit přebytečné výdaje za reprezentaci či nepotřebné cestování, bruselští diplomaté se obávají, že kvůli úsporám přijdou o důležité posily. České stálé zastoupení usilovalo o to, aby jeho stovku běžných zaměstnanců na období před a v průběhu předsednictví doplnilo dalších 122 lidí. Místo toho jich přijde 58 a další místa obsadí studenti či stážisté.

Čeští zástupci v Bruselu se rozloučili i s vidinou nové budovy, kterou ještě loni plánovaly nejen pro účely předsednického období koupit české úřady. Do šestipatrového objektu se mělo přestěhovat stálé zastoupení při EU i česká ambasáda v Belgii a měl tam být dostatek míst pro zaměstnance přijaté kvůli předsednictví. Ministerstvo zahraničí však mimo jiné s ohledem na úspory vynucené koronavirovou krizí v květnu od téměř třičtvrtěmiliardového nákupu ustoupilo a stálé zastoupení nyní shání v jiné budově pronájem kanceláří potřebných pro předsednictví.

Diplomaté soudí, že nedostatek kvalifikovaných odborníků může zkomplikovat vůdčí českou roli při vyjednávání o návrzích unijních norem schvalovaných členskými zeměmi. Předtím, než návrhy schválí ministři, odehrávají se většinou dlouhé diskuse v expertních skupinách a na schůzkách velvyslanců. Právě v těchto skupinách může mít Česko nižší zastoupení než měly během svých předsednictví jiné unijní země, což podle Dürra může oslabit českou roli při přípravě norem a prosazování priorit.

ČR hrozí ztráta respektovaných odborníků, říká Zahradník z hospodářského a sociálního výboru EU

Minulý týden se kvůli sporným nominacím české vlády dostal do širšího povědomí Evropský hospodářský a sociální výbor, poradní orgán EU. Jaké má pravomoci, kdo v něm zasedá, a proč nemá za úkol reprezentovat názory vlád?

Debata o prioritách začala

Česko také zahájilo debatu o prioritách nadcházejícího předsednictví. Vláda zatím zvolila široký okruh témat. Za prioritní oblasti považuje rozvoj vnitřního trhu, zajištění bezpečnosti Evropy a pokrok při digitalizaci. Mezi prioritními okruhy jsou také ekologie, udržitelnost a sociální soudržnost. Podle státní tajemnice pro evropské záležitosti Mileny Hrdinkové se seznam bude v budoucnu zužovat, první oficiální verzi priorit by vláda měla schválit počátkem příštího roku.

Volbu prioritních témat ale může významně ovlivnit aktuální situace ve světě a v EU. Příkladem je právě začínající německé předsednictví, které původně mělo jako jednu z hlavních priorit pokrok v ekologické transformaci Evropy, ovšem vzhledem k aktuální situaci se bude muset zabývat zejména řešením následků pandemie koronaviru a vyjednáváním o vztazích mezi EU a Londýnem poté, co Británie letos po několika odkladech opustila Unii.

Půlroční rotující předsednictví v sedmadvacítce dnes převzalo Německo, před Českem budou na řadě ještě Portugalsko, Slovinsko a Francie.

Kdo jiný než Merkelová. Německé předsednictví chce Unii vyvést z krize

Najít kompromis okolo rozpočtu a záchranných plánů EU, dohlédnout na další fázi brexitu, zajistit reformu migrační politiky. To a mnohem více má v „úkolníčku“ německé předsednictví Rady EU, které začíná ve středu. S velkým jménem se zároveň pojí velká očekávání.