Český únor v EU: Boj o rozpočet a kontrolní mise EP v Česku

© Shutterstock

Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.

V rámci seriálu Český měsíc v EU vybíráme podstatné události, o které by nikdo se zájmem o evropskou politiku ČR a dění na evropském kontinentu v českém kontextu neměl přijít.

„Radost“ českých myslivců

Evropský výbor pro registraci, vyhodnocování, autorizace a zákazy chemických látek (REACH) na začátku února neschválil návrh Evropské komise na plošný zákaz používání olověného střeliva a olůvek v okolí evropských mokřadů kvůli jejich toxicitě. Proti novince už se předtím vyslovili například Českomoravská myslivecká jednota (ČMMJ), ministerstvo životního prostředí nebo čeští poslanci. Komise svůj návrh přepracuje.

Zákaz olova ve střelivu se nekoná. Výbor REACH návrh Komise neschválil

Evropský výbor pro registraci, vyhodnocování, autorizace a zákazy chemických látek (REACH) dnes neschválil návrh Evropské komise na zákaz používání olova ve střelivu.

Neshody na podobě rozpočtu přetrvávají

Měsíc únor se nesl především ve znamení nekonečného vyjednávání o podobě budoucího dlouhodobého rozpočtu EU. Skupina států včetně České republiky bojující za zachování dosavadního objemu kohezních fondů na začátku měsíce mobilizovala své síly. Některé evropské metropole včetně Prahy a Bratislavy mezitím zažádaly o možnost přímo čerpat z víceletého rozpočtu Unie, aby mohly přispět k realizaci unijního cíle uhlíkové neutrality k roku 2050.

Rozpočet EU se musí změnit, trvá na svém Babiš

Návrh víceletého finančního rámce EU se Česku nelíbí a je třeba udělat všechno pro jeho změnu, řekl dnes premiér Andrej Babiš na konferenci v Bratislavě. V otázce případného převzetí eura vidí podle svých slov více nevýhod než výhod.

Vrcholem pak byl „rozpočtový“ summit Evropské rady 20. a 21. února. Dlouhá společná i bilaterální jednání však shodu na velikosti, zacílení, zdrojích a flexibilitě rozpočtu nepřinesla, nepomohl ani kompromisní návrh z pera předsedy Evropské rady Charlese Michela. Vyjednávání tak pokračuje dál.

První den mimořádného summitu dohodu nepřinesl. Boj o peníze pokračuje

Noční jednání předsedů vlád skončilo patem. Lídři zemí EU se neshodují ani na objemu rozpočtu, ani na výši národních příspěvků.

Unijní sedmadvacítka na rozpočtovém summitu shodu nenašla

Mimořádný summit EU věnovaný víceletému rozpočtu pro období 2021-2027 dnes večer po dvou dnech skončil bez dohody. Lídři sedmadvaceti zemí se tak budou muset k vyjednávání vrátit při další vrcholné schůzce.

Východ EU odmítá škrty v zemědělské politice

Vládní představitelé z osmi zemí východní části Evropské unie včetně Česka dnes ve Varšavě zdůraznili odmítavý postoj k jakýmkoli škrtům ve společné zemědělské politice EU, která by podle nich měla zůstat „na úrovni let 2014 až 2020“.

Komise vystavila Čechům nelichotivé vysvědčení

Česká republika bude mít podle únorové zprávy Evropské komise problém s přechodem ke klimaticky neutrální ekonomice, protože mimo jiné málo využívá obnovitelné zdroje energie a je stále silně závislá na uhlí. Komise například upozornila na to, že Česko patří v rámci EU k největším producentům emisí skleníkových plynů v přepočtu na obyvatele. Češi také podle exekutivy nedostatečně podporují nízkoemisní dopravu a stav silniční infrastruktury také není uspokojivý.

Málo obnovitelných zdrojů, závislost na uhlí a špatné silnice. Komise vystavila Česku vysvědčení

Česko bude mít s přechodem ke klimaticky neutrální ekonomice problém. Málo využívá obnovitelné zdroje energie a je stále silně závislé na uhlí.

Eurokomisaři v Česku

V únoru Českou republiku navštívili dva představitelé Evropské komise. Eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová se v rámci svého „kolečka“ napříč unijními státy 20. února setkala s ministrem vnitra Janem Hamáčkem, se zástupci obou komor parlamentu a s představiteli nevládních organizací. Hlavními tématy byly migrace a bezpečnost.

27. února pak do Prahy dorazil eurokomisař pro rozšíření a sousedství Olivér Várhelyi, aby podpořil snahu zemí Visegrádu prosadit mezi ostatními členskými státy urychlení integrace zemí západního Balkánu do EU.

Komisař Várhelyi v ČR: V nové metodě rozšiřování jsou skryty odpovědi, proč je proces zaseklý

V Praze se sešla skupina států, které chtějí prosadit urychlení integrace zemí západního Balkánu do EU. Podpořit ji přijel i eurokomisař Olivér Várhelyi, který na dotaz redakce EURACTIV.cz shrnul, proč se Unie v procesu rozšíření dlouho nemůže pohnout z místa.

Kontrolní misi EP zajímala česká správa dotací

Na konci února dorazila do České republiky skupina europoslanců vedená předsedkyní výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) Monikou Hohlmeierovou, která chtěla získat informace o české správě a rozdělování financí z unijních fondů, především pak s ohledem na situaci okolo údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Delegace se setkala jak s úředníky zodpovědnými za správu evropských peněz, tak se senátory, soukromými zemědělci nebo investigativními novináři. V plánu byla i jednání s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem a také s premiérem, oba ale schůzky odvolali, Babiš navíc členy delegace  včetně Čechů počastoval nelichotivými přízvisky. Mise kontrolního výboru si odvezla řadu odpovědí, ale nakonec i řadu dodatečných otázek. V zemi podle Hohlmeierové chybí systém pro odhalování střetu zájmů.

Šéfka kontrolní mise EP: V Česku není funkční systém, který by odhalil střet zájmů

Mise kontrolního výboru Evropského parlamentu v Česku si odnáší řadu odpovědí, ale i řadu otázek. V zemi údajně chybí systém pro odhalování střetu zájmů. 

Podezření na pochybnou správu evropských prostředků v Česku vznikla také v návaznosti na auditní zprávy Evropské komise. V únoru se objevily informace, že Česko u Soudního dvora EU zažaluje Komisi kvůli pozastavení dotačních plateb pro Agrofert Holding, a také požádalo o smírčí řízení kvůli sankci za chyby v zemědělských dotacích.

Česko se chce přít s Komisí o výsledek zemědělského auditu

Česko požádalo o smírčí řízení kvůli sankci za chyby v zemědělských dotacích. Žádost podaly české úřady minulý týden prostřednictvím českých diplomatů v Bruselu, zjistil server iROZHLAS.cz.

Další důležité události a legislativní vývoj z českého pohledu nabízí server Euroskop.cz ve svých publikacích Týden v EU, které se ve větší míře věnují úrovni Rady EU. Týdenní přehled dění v evropské politice obecně pak nabízí například CEVRO.

Český leden v EU: Energeticko-klimatický plán, „vietnamská“ kontroverze a rychlejší čerpání dotací

Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.

Český únor v EU vznikl s využitím informačního servisu ČTK.