Český srpen v EU: Rozpočet na předsednictví nabobtná a dotace pro zemědělce v ohrožení

© Pixabay

Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.

V rámci seriálu Český měsíc v EU vybíráme podstatné události, o které by nikdo se zájmem o evropskou politiku ČR a dění na evropském kontinentu v českém kontextu neměl přijít.

Regiony se snaží prosadit si svou

Na přelomu července a srpna se 13 euroregionů rozkládajících se z části také na českém území rozhodlo založit vlastní asociaci. Hlavní důvody jsou tři: chtějí tak zefektivnit prosazování společných zájmů na úrovni EU, lépe čerpat unijní finance v novém programovém období a také zlepšit spolupráci při boji se současnými i budoucími přeshraničními výzvami.

České euroregiony založily asociaci, aby mohly lépe prosazovat své zájmy. Nezahálí ani na úrovni EU

Prosazování společných zájmů v EU, čerpání unijních financí z nového programového období a společný boj s aktuálními i budoucími přeshraničními výzvami. Tři důvody, proč se euroregiony ležící na českých hranicích rozhodly založit svou asociaci.

Zaměřeno na předsednictví

V průběhu srpna se větší pozornost věnovala přípravám českého předsednictví Rady EU, které začne už za necelý rok. Na začátku měsíce bylo oficiálně potvrzeno, že hlavní město Praha se zapojí do jeho organizace. Podílet se bude jak na přípravě akcí v rámci programu předsednictví, tak na komunikační kampani vlády a dalších aktivitách.

Praha se zapojí do předsednictví ČR v Radě EU, nabídne konferenční prostory i reklamní plochy

Hlavní město se zapojí do předsednictví České republiky v Radě EU. Účastnit se bude organizace akcí oficiálního programu předsednictví, dále bude spolupracovat na komunikační kampani vlády a podílet se bude i na zajištění online kampaně a doplňkových vzdělávacích a kulturních aktivit.

Dosavadní příprava a především rozpočet předsednictví byli dlouhodobě terčem kritiky, na konci srpna se k ní přidal i Senát. Nelíbí se mu například fakt, že téměř všechny akce se budou konat v Praze.

Senát kritizuje vládu za nedostatečnou přípravu českého předsednictví v Radě EU

Senát vytkl vládě nedostatečně zajištěnou přípravu českého předsednictví EU. Doporučil kabinetu mimo jiné zlepšit jeho personální zajištění. Vláda by podle senátorů měla také zvážit dodatečné přesunutí více akcí do regionů mimo Prahu. Doporučení připravil senátní evropský výbor.

I když vláda podcenění příprav odmítala, sama nakonec po interní zprávě vyhodnotila, že rozpočet předsednictví potřebuje doplnit. Kabinet tak 23. srpna odsouhlasil jeho navýšení o přibližně 200 milionů korun na celkové 1,4 miliardy. Součástí má být i navýšení personálních kapacit.

Rozpočet českého předsednictví EU by si mohl polepšit o 200 milionů korun

Rozpočet pro české předsednictví v EU, které začne za necelý rok, ve výši 1,24 miliardy korun v některých položkách zřejmě nebude dostatečný, vláda proto v pondělí bude jednat o jeho navýšení o 200 milionů korun. Vyplývá to z hodnotící zprávy.

Potvrzeno. Rozpočet českého předsednictví EU nabobtná o 200 milionů

Vláda dnes navýšila rozpočet předsednictví Česka v EU v druhé polovině příštího roku o 200 milionů na 1,4 miliardy korun. Po zasedání kabinetu o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Hlavní epidemiolog EU není potřeba, zní z ČR

EU by měla do konce letošního roku jmenovat svého hlavního hygienika a vytvořit kolem něho úřad, který by pomohl propojit přední odborníky v členských státech s cílem formulovat politická doporučení založená na vědeckých důkazech. Měl by působit i jako místo pro komunikaci s veřejností v době krize.

Pro případné budoucí zdravotní krize v EU ale podle hlavní české hygieničky Pavly Svrčinové není potřeba tento úřad zřizovat, stačí stávající orgány, především pak Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Řekla to v první polovině srpna na jednání senátního zdravotního výboru při projednávání dokumentu Evropské komise Poučení z pandemie covidu-19.

Podle hlavní hygieničky Svrčinové není plánovaný úřad hlavního epidemiologa EU třeba

Pro případné budoucí zdravotní krize v EU není podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové potřeba zřizovat úřad hlavního evropského hygienika, stačí stávající orgány. Řekla to dnes na jednání senátního zdravotního výboru při projednávání dokumentu Evropské komise Poučení z pandemie covidu-19.

Babiš a dotace

V srpnu se opět dostal do titulků médií střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Ukázalo se, že ČR chce žalovat Evropskou komisi kvůli neproplacení dotace firmě z premiérova svěřenského fondu.

ČR chce žalovat Evropskou komisi kvůli neproplacení dotace firmě z Babišova svěřenského fondu

Česká republika bude moci soudně napadnout postup Evropské komise (EK) vůči dotacím pro firmy ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Stát podle mluvčího ministerstva financí Michala Žurovce bude chtít získat rozsudek Soudního dvora EU.

Střet zájmů premiéra Babiše potvrzený auditním šetřením Evropské komise zároveň vyvolává nejistotu mezi farmáři. Někteří z nich zatím nedostali dotace na nové vybavení kvůli tomu, že ho nakoupili od agrárního holdingu Agrofert. Podle Asociace soukromého zemědělství se proplácení dotací zpozdilo kvůli tomu, že si platební agentura, tedy Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF), není jistá výkladem stávající legislativy. Právní nejistota nyní dopadá na jednotlivé zemědělce, mezi kterými jsou i mladí začínající farmáři. Asociace má za to, že dotace jim budou proplaceny až poté, co bude šetření kolem střet zájmů ukončeno.

Babišův střet zájmů vyvolává chaos ve vyplácení zemědělských dotací, farmáři jsou v nejistotě

Střet zájmů premiéra Andreje Babiše potvrzený auditním šetřením Evropské komise vyvolává mezi farmáři nejistotu. Někteří z nich zatím nedostali dotace na nové vybavení kvůli tomu, že ho nakoupili od agrárního holdingu Agrofert.

Nenecháme se vydírat, vzkazuje Hamáček

Pro Českou republiku je nepřijatelné využívání migrace jako nástroje tlaku na Evropskou unii. Řekl to český ministr vnitra Jan Hamáček při mimořádné videokonferenci unijních ministrů vnitra 18. srpna. Ministři se zabývali jak migrační krizí na hranicích Běloruska se členskými státy EU, tak bezpečnostní situací v Afghánistánu po ovládnutí země radikálním hnutím Tálibán.

Hamáček přislíbil další českou pomoc Litvě, která čelí migračnímu tlaku z Běloruska. Co se týká Afghánistánu, místopředseda vlády vyzval například k tomu, aby se EU zaměřila na podporu států sousedících s touto zemí.

Ministři EU jednali o Bělorusku a Afghánistánu. Litva žádá zpřísnění migračních pravidel, ČR je připravena Pobaltí pomoci

Pro Českou republiku je nepřijatelné využívání migrace jako nástroje tlaku na Evropskou unii. Řekl to dnes český ministr vnitra Jan Hamáček při mimořádné videokonferenci unijních ministrů vnitra.

Další zajímavé články, podcasty a infografiky ze srpna

Podcast: Občané musí mít v EU větší slovo, říká mladý aktivista

Poslechněte si první epizodu srpnové minisérie podcastu Evropa zblízka s mladými lidmi, kteří se profesně či jinak věnují EU. Tentokrát s aktivistou Adamem Trunečkou. Jak si představuje budoucnost Evropské unie? A jaké bylo jeho setkání s předsedkyní Evropské komise?

Podcast: Tvořit Green Deal bylo vzrušující, v Komisi bych chtěla zůstat, říká mladá Češka v Bruselu

Ze start-upové scény a od rozběhnuté kariéry na stáž do Evropské komise. Jaké je podílet se na tvorbě Green Dealu? Jsou stáže v EU přínosné nejen pro studenty, ale i pro profesionály? Poslechněte si podcast Evropa zblízka s Klaudií Mrkusovou.

Kolik z evropských fondů ČR získává a kolik k nim ještě přidává ze svého?

Z evropských fondů míří do ekonomik zemí značný objem prostředků, který je však na národní úrovni zapotřebí doplnit ještě o další peníze. Jakými pravidly se toto spolufinancování řídí a kolik doplácí ČR?

Evropské unii důvěřuje více než polovina Čechů

Evropské unii v současné době důvěřuje víc než polovina lidí v Česku, nedůvěru v červencovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyjádřilo 41 procent dotázaných.

Podcast: Myslel jsem, že budu „EUfluencer“. Snažím se EU popularizovat humorem, říká Pan Evropa

Rozumět jen národní politice je intelektuální vzpruha, natož tak procesům EU, které nám jsou vzdálenější, říká autor Pana Evropy, video projektu popularizujícího EU. Poslechněte si podcast s Janem Sochorem, nejen o EU, ale i o budoucnosti vodíku v ČR.

Čeští europoslanci a europoslankyně 2019-2024: Na čem pracují a kde „jsou vidět“?

V roce 2019 usedla na pět let do Evropského parlamentu nově složená jednadvacítka českých europoslanců a europoslankyň. Přinášíme stručné shrnutí jejich dosavadní práce a témat, kterým se věnují.

Infografika: Co to jsou české euroregiony?

Stírat hranice a prohlubovat spolupráci lze v EU i na regionální úrovni. Důkazem jsou tzv. euroregiony. O co se jedná? A s kým spolupracuje Česko?

Podcast: Češi mají nízkou sebedůvěru, hlásí se málo na stáže, říká asistent europoslankyně

Asistenti europoslanců nepracují jen na administrativě, často se podílí i na evropské legislativě, vysvětluje host posledního dílu letní minisérie podcastu Evropa zblízka Tomáš Opat. Jaká je práce v Evropském parlamentu? A zrušil by přesuny do Štrasburku?

Český srpen v EU vznikl s využitím informačního servisu ČTK.

Český červenec v EU: Zemědělská a klimatická politika v novém kabátě

Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.