Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.
V rámci seriálu Český měsíc v EU vybíráme podstatné události, o které by nikdo se zájmem o evropskou politiku ČR a dění na evropském kontinentu v českém kontextu neměl přijít.
Pompeo v ČR
V první polovině srpna zavítal do České republiky americký ministr zahraničí Mike Pompeo, a zahájil tak svou cestu po střední Evropě. Náplní jednání se šéfem české diplomacie Tomášem Petříčkem a premiérem Andrejem Babišem byly otázky bezpečnosti, zkušenosti s bojem proti pandemii nebo podpora vzájemného obchodu USA s Českem i Evropskou unií.
Moderní energetika nemá podporu, říká svaz
Svaz moderní energetiky zkritizoval ministerstvo průmyslu a obchodu, že proti původním plánům nevypíše nové výzvy pro podporu akumulace energie, elektromobility a obnovitelných zdrojů. V tiskové zprávě ze 13. srpna svaz uvedl, že zastavení podpory zbrzdí nové investice oživující ekonomiku po pandemii koronaviru. MPO sdělilo, že část peněz z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, konkrétně 6,4 miliardy korun, byla převedena do OP Zaměstnanost, který je nyní prioritní.
Babiš ostrým kritikem Lukašenka
Srpen se v Evropě nesl především ve znamení krize v Bělorusku, která přišla po prezidentských volbách. Hlasitým kritikem režimu prezidenta Alexandra Lukašenka a jeho kroků se stal i český premiér Andrej Babiš. Vyzval například k opakování voleb nebo ke společným sankcím EU proti konkrétním Bělorusům.
Podpora pro předsedu Senátu
Sedmdesát politiků z Evropského parlamentu, Spojených států, Kanady, Austrálie a dalších zemí vydalo na konci srpna společné prohlášení, v němž vyjádřili podporu návštěvě předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. Signatáři dopisu zároveň odsoudili snahy pevninské Číny cestu české delegace zmařit. Iniciátory prohlášení byli český europoslanec Alexandr Vondra a jeho slovenská kolegyně Miriam Lexmannová.
Další česká stopa v unijní diplomacii
Velvyslankyní Evropské unie na Islandu bude osmatřicetiletá Lucie Samcová z Česka. Ta v minulosti například reprezentovala EU na půdě OSN jako vedoucí politického odboru unijní delegace. Před získáním postu velvyslankyně EU na Islandu byla zástupkyní vedoucí odboru migrace a lidské bezpečnosti Evropské služby pro vnější činnost. Samcová bude pátým člověkem z Česka na pozici unijního velvyslance. Na konci července Unie jmenovala českého diplomata Tomáše Szunyoga do pozice velvyslance EU v Kosovu.
EK schválila českou státní pomoc
Evropská komise schválila v srpnu České republice 900 milionů korun státní pomoci skrze program COVID kultura. Ten má pomoci pořadatelům kulturních akcí, kteří je museli kvůli vládním opatřením proti koronaviru zrušit.
Unijní exekutiva stejně tak schválila dotační program COVID ubytování, vyčleněny na něj jsou 3,3 miliardy korun. Stát bude prostřednictvím programu poskytovatelům ubytovacích zařízení kompenzovat ztrátu za 72 dní, kdy museli mít kvůli vládnímu opatření proti koronaviru zavřeno.
Češi nevěří unijním institucím
OSN a NATO se u Čechů těší větší míře důvěry než Evropská unie. Evropskému bloku jako celku důvěřuje více českých občanů, než kolik jich EU nedůvěřuje. V případě jednotlivých unijních institucí jako, jsou Evropský parlament či Evropská komise, ale u lidí převládá nedůvěra. Data vyplývají z výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zveřejněných na konci srpna. Ve srovnání se stejným výzkumem z loňského dubna se letošní výsledek výrazněji neliší.
Další zajímavé zprávy ze srpna
Český srpen vznikl s využitím informačního servisu ČTK.