Český srpen v EU: Pompeo v Česku, úspěch v diplomacii a Babiš ostrým kritikem Lukašenka

© EPA

Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.

V rámci seriálu Český měsíc v EU vybíráme podstatné události, o které by nikdo se zájmem o evropskou politiku ČR a dění na evropském kontinentu v českém kontextu neměl přijít.

Pompeo v ČR

V první polovině srpna zavítal do České republiky americký ministr zahraničí Mike Pompeo, a zahájil tak svou cestu po střední Evropě. Náplní jednání se šéfem české diplomacie Tomášem Petříčkem a premiérem Andrejem Babišem byly otázky bezpečnosti, zkušenosti s bojem proti pandemii nebo podpora vzájemného obchodu USA s Českem i Evropskou unií.

Pompeo přijel Čechy odradit od ruské dostavby Dukovan. Brusel vynechá, vztah s EU za Trumpa ochladl

Návštěva ministra zahraničí USA Mika Pompea v ČR se točila kolem jádra a čínského vlivu, ale i opožděných oslav osvobození ČR před 75 lety. Na své evropské cestě se ministr zastaví i ve Varšavě nebo Vídni, v Bruselu ale ne.

Moderní energetika nemá podporu, říká svaz

Svaz moderní energetiky zkritizoval ministerstvo průmyslu a obchodu, že proti původním plánům nevypíše nové výzvy pro podporu akumulace energie, elektromobility a obnovitelných zdrojů. V tiskové zprávě ze 13. srpna svaz uvedl, že zastavení podpory zbrzdí nové investice oživující ekonomiku po pandemii koronaviru. MPO sdělilo, že část peněz z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, konkrétně 6,4 miliardy korun, byla převedena do OP Zaměstnanost, který je nyní prioritní.

Svaz kritizuje ministerstvo, že šetří na podpoře pro moderní energetiku

Svaz moderní energetiky kritizuje ministerstvo průmyslu a obchodu, že proti původním plánům nevypíše nové výzvy pro podporu akumulace energie, elektromobility a obnovitelných zdrojů.

Babiš ostrým kritikem Lukašenka

Srpen se v Evropě nesl především ve znamení krize v Bělorusku, která přišla po prezidentských volbách. Hlasitým kritikem režimu prezidenta Alexandra Lukašenka a jeho kroků se stal i český premiér Andrej Babiš. Vyzval například k opakování voleb nebo ke společným sankcím EU proti konkrétním Bělorusům.

Babiš nechce individuální české sankce vůči Bělorusku, podporuje společný postup EU

Premiér Andrej Babiš nevidí důvod pro uvalení individuálních sankcí vůči běloruským představitelům. Je podle něj potřeba jednotný postup Evropské unie. Řekl to novinářům po dnešním ranním jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu. Seznam běloruských představitelů, na něž by měly dopadnout sankce …

Podpora pro předsedu Senátu

Sedmdesát politiků z Evropského parlamentu, Spojených států, Kanady, Austrálie a dalších zemí vydalo na konci srpna společné prohlášení, v němž vyjádřili podporu návštěvě předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. Signatáři dopisu zároveň odsoudili snahy pevninské Číny cestu české delegace zmařit. Iniciátory prohlášení byli český europoslanec Alexandr Vondra a jeho slovenská kolegyně Miriam Lexmannová.

Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan podpořila sedmdesátka světových politiků

Sedmdesát politiků z Evropského parlamentu, Spojených států, Kanady, Austrálie a dalších zemí vydalo společné prohlášení, v němž vyjadřují podporu nadcházející návštěvě předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. Signatáři dopisu zároveň odsuzují snahy pevninské Číny cestu české delegace zmařit.

Další česká stopa v unijní diplomacii

Velvyslankyní Evropské unie na Islandu bude osmatřicetiletá Lucie Samcová z Česka. Ta v minulosti například reprezentovala EU na půdě OSN jako vedoucí politického odboru unijní delegace. Před získáním postu velvyslankyně EU na Islandu byla zástupkyní vedoucí odboru migrace a lidské bezpečnosti Evropské služby pro vnější činnost. Samcová bude pátým člověkem z Česka na pozici unijního velvyslance. Na konci července Unie jmenovala českého diplomata Tomáše Szunyoga do pozice velvyslance EU v Kosovu.

Češka Lucie Samcová se stane velvyslankyní EU na Islandu, píše Deník N

Velvyslankyní Evropské unie na Islandu bude osmatřicetiletá Lucie Samcová z Česka. Uvedl to server Deník N.

EK schválila českou státní pomoc

Evropská komise schválila v srpnu České republice 900 milionů korun státní pomoci skrze program COVID kultura. Ten má pomoci pořadatelům kulturních akcí, kteří je museli kvůli vládním opatřením proti koronaviru zrušit.

Unijní exekutiva stejně tak schválila dotační program COVID ubytování, vyčleněny na něj jsou 3,3 miliardy korun. Stát bude prostřednictvím programu poskytovatelům ubytovacích zařízení kompenzovat ztrátu za 72 dní, kdy museli mít kvůli vládnímu opatření proti koronaviru zavřeno.

Komise Česku schválila státní podporu ve výši 900 milionů korun pro program COVID kultura

Evropská komise schválila 900 milionů korun na program COVID kultura. Ten má pomoci pořadatelům kulturních akcí, kteří je museli kvůli vládním opatřením proti koronaviru zrušit. Organizátoři mohou o dotace z programu žádat od úterý.

EK schválila program COVID ubytování. Poskytovatelé si rozdělí více než 3 miliardy

Evropská komise Česku schválila dotační program COVID ubytování. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které podporu pro provozovatele ubytovacích zařízení připravilo, k němu co nejdříve vyhlásí výzvu. Na twitteru to dnes napsala šéfka resortu Klára Dostálová (za ANO).

Češi nevěří unijním institucím

OSN a NATO se u Čechů těší větší míře důvěry než Evropská unie. Evropskému bloku jako celku důvěřuje více českých občanů, než kolik jich EU nedůvěřuje. V případě jednotlivých unijních institucí jako, jsou Evropský parlament či Evropská komise, ale u lidí převládá nedůvěra. Data vyplývají z výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zveřejněných na konci srpna. Ve srovnání se stejným výzkumem z loňského dubna se letošní výsledek výrazněji neliší.

Češi důvěřují více OSN a NATO než Evropské unii. Nevěří především unijním institucím

OSN a NATO se u Čechů těší větší míře důvěry než Evropská unie. Evropskému bloku jako celku důvěřuje více českých občanů, než kolik jich EU nedůvěřuje. V případě jednotlivých unijních institucí jako jsou Evropský parlament či Komise ale u lidí převládá nedůvěra.

Český červenec v EU: Historická dohoda na záchranném plánu je na světě

Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.

Další zajímavé zprávy ze srpna

Většina peněz z EU půjde v ČR na kohezi. NERV doporučuje vládě investice do silnic, digitalizace i školství

Česká republika získá z následujícího sedmiletého rozpočtu EU 35,7 miliardy eur (přes 930 miliard korun). Většina peněz by měla jít do regionů a podle Národní ekonomické rady vlády (NERV) by měla vláda peníze investovat zejména do digitalizace, silnic a dálnic, škol či vědy.

EU nepřikazuje otcům brát si rodičovskou dovolenou, ani jim nekrátí příspěvky

Radiožurnál v pondělí 10. srpna informoval o směrnici EU, která by měla přinutit otce strávit alespoň dva měsíce na rodičovské dovolené, jinak by mohli přijít o rodičovský příspěvek. Server EURACTIV.cz uvádí věc na pravou míru.

V digitální kvalitě života Česko na další země EU ztrácí, ukazuje studie

Česká republika patří k nejhorším zemím v Evropské unii z hlediska dostupnosti internetu či úrovně elektronického provozu úřadů, vyplývá ze studie společnosti Surfshark.

Europoslankyně Šojdrová navrhla běloruskou vůdkyni opozice Cichanouskou na Sacharovovu cenu

Česká europoslankyně Michaela Šojdrová navrhla vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou na Sacharovovu cenu. O návrhu bude nyní debatovat frakce Evropské lidové strany (EPP), jejíž je poslankyně členkou, řekl ČTK asistent Šojdrové Lukáš Pachta.

Snižte emise co nejdříve, odklad se nevyplatí, varuje německá studie

Snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent do roku 2030 je podle německé studie ekonomicky i technicky možné.

Český srpen vznikl s využitím informačního servisu ČTK.