Rok se s rokem sešel a my vám přinášíme dvanáctý stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.
V rámci seriálu Český měsíc v EU vybíráme podstatné události, o které by nikdo se zájmem o evropskou politiku ČR a dění na evropském kontinentu v českém kontextu neměl přijít.
Potvrzení Jourové
Česká vláda na konci srpna oficiálně schválila Věru Jourovou jako českou kandidátku do nové Evropské komise, která začne fungovat v listopadu. Vládnímu rozhodnutí předcházelo ještě slyšení před poslaneckým výborem pro evropské záležitosti, kde současná eurokomisařka hodnotila svou dosavadní práci a představovala budoucí plány.
V průběhu července se skloňovala i jiná jména a premiér Andrej Babiš Jourovou nakonec vysloveně podpořil až v polovině prázdnin. Na staronovou eurokomisařku nyní čeká přidělení portfolia v nové Komisi Ursuly von der Leyenové a následně „grilování“ před Evropským parlamentem, který prověří její kompetence.
Podpora EU se mírně zvyšuje i u Čechů
Ze srpnového průzkumu Eurobarometru vyplývá, že důvěra občanů členských zemí v Evropskou unii a její instituce vzrostla na nejvyšší úroveň za poslední dekádu. Češi tradičně patří mezi nejskeptičtější národy vůči EU, i u nich se ale objevuje mírný pozitivní trend. Oproti poslednímu šetření se v ČR důvěra k EU zvýšila o čtyři procentní body. Největšími optimisty jsou Litevci, Dánové a Irové.
Komise si posvítila na operátory
Evropská komise podezřívá české mobilní operátory T-Mobile a O2 a provozovatele telekomunikační infrastruktury CETIN z porušování antimonopolních předpisů EU. Podle předběžných závěrů jejich dohoda o sdílení sítí omezuje konkurenci, uvádí se v srpnovém prohlášení Komise. Operátoři s takovým hodnocením nesouhlasí, sdílení podle nich přináší zákazníkům výhody.
Komise zatím firmám zaslala prohlášení o námitkách, které je mezistupněm při vyšetřování a neznamená ještě obvinění. EK v něm firmám oznamuje své podezření, k němuž se mají vyjádřit. Pokud další vyšetřování zjistí protiprávní jednání, mohou společnosti dostat pokutu ve výši až deseti procent svého celkového ročního obratu.
Peníze na boj s kůrovcem přitečou i z Unie
Až čtyřmiliardovou kompenzaci by letos mohli dostat vlastníci lesů, které postihl kůrovec. Část peněz přijde z EU. Evropská komise odsouhlasila dotace pro české nestátní vlastníky kůrovcových lesů z Rámcového programu pro řešení rizik a krizí v zemědělství – náhrada škod způsobených škůdci lesních dřevin, oznámilo ministerstvo zemědělství v polovině srpna. Resort chce soukromým či obecním vlastníkům letos z tohoto programu vyplatit 1,5 miliardy korun jako kompenzaci za sníženou tržní cenu dříví. Ta klesla právě kvůli kůrovcové kalamitě, na trhu je dřeva přebytek.
Terčem kyberútoků i Češi
Tři desítky expertů na Rusko v Evropě a USA, mezi nimi pracovníci nevládních organizací, akademici, novináři a političtí aktivisté, se staly obětí důmyslného kybernetického útoku, oznámil v polovině srpna investigativní server Bellingcat. Čechů bylo mezi oběťmi útoku nejvíce, dohromady osm, terčem bylo koncem července i několik analytiků českého institutu Evropské hodnoty. Bellingcat soudí, že pravděpodobným pachatelem útoku je ruský stát, nebo možná také někdo, kdo se jej snaží zdiskreditovat.
Hackerský útok postihl v červnu také české ministerstvo zahraničí. Podle serveru Deníku N za ním s velkou pravděpodobností stojí GRU. Ruské velvyslanectví označilo informaci Deníku N o možné zodpovědnosti GRU za spekulaci a záležitost nechtělo dále komentovat. Z informací Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vyplynulo, že za akcí stojí cizí stát.
Česká odpověď na návrh auditu
Ministerstvo pro místní rozvoj na konci srpna po prodloužené lhůtě předalo prostřednictvím Stálého zastoupení ČR v Bruselu Evropské komisi odpověď na návrh auditní zprávy, která řeší potenciální střet zájmů premiéra Andreje Babiše v kontextu dotací pro holding Agrofert. Ministryně Klára Dostálová v rozhovoru obsah odpovědi neprozradila, argumentace by ale podle ní měla být ve prospěch Česka. Úřad podle ní rozporuje každou větu návrhu auditní zprávy na každé stránce.
Spor ohledně zveřejnění auditů se na přelomu července a srpna rozjel mezi ministerstvy a Senátem ČR, který dokumenty požadoval pro svou vyšetřovací komisi. Strany se neshodly, jestli Evropská komise poskytnutí auditních zpráv třetím stranám zakázala, nebo ne.
Další důležité události a legislativní vývoj z českého pohledu nabízí server Euroskop.cz ve svých publikacích Týden v EU, které se ve větší míře věnují úrovni Rady EU. Týdenní přehled dění v evropské politice obecně pak nabízí například CEVRO.
Český srpen v EU vznikl s využitím ČTK.