Český srpen v EU: Jourová míří do EK, operátoři pod drobnohledem, peníze EU na kůrovce

©Shutterstock

Rok se s rokem sešel a my vám přinášíme dvanáctý stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.

V rámci seriálu Český měsíc v EU vybíráme podstatné události, o které by nikdo se zájmem o evropskou politiku ČR a dění na evropském kontinentu v českém kontextu neměl přijít.

Potvrzení Jourové

Česká vláda na konci srpna oficiálně schválila Věru Jourovou jako českou kandidátku do nové Evropské komise, která začne fungovat v listopadu. Vládnímu rozhodnutí předcházelo ještě slyšení před poslaneckým výborem pro evropské záležitosti, kde současná eurokomisařka hodnotila svou dosavadní práci a představovala budoucí plány.

V průběhu července se skloňovala i jiná jména a premiér Andrej Babiš Jourovou nakonec vysloveně podpořil až v polovině prázdnin. Na staronovou eurokomisařku nyní čeká přidělení portfolia v nové Komisi Ursuly von der Leyenové a následně „grilování“ před Evropským parlamentem, který prověří její kompetence.

Je to oficiální, vláda na post české eurokomisařky nominovala Věru Jourovou

Dnes česká vláda na prvním zasedání po vládních prázdninách definitivně potvrdila nominaci Věry Jourové na pozici evropské komisařky za Českou republiku. Dnešek je zároveň posledním dnem, kdy mají členské státy EU nominace odevzdat.

Podpora EU se mírně zvyšuje i u Čechů

Ze srpnového průzkumu Eurobarometru vyplývá, že důvěra občanů členských zemí v Evropskou unii a její instituce vzrostla na nejvyšší úroveň za poslední dekádu. Češi tradičně patří mezi nejskeptičtější národy vůči EU, i u nich se ale objevuje mírný pozitivní trend. Oproti poslednímu šetření se v ČR důvěra k EU zvýšila o čtyři procentní body. Největšími optimisty jsou Litevci, Dánové a Irové.

Podpora EU i eura se nadále mezi občany zvyšuje, ukazuje jarní Eurobarometr

Unie se těší stále větší podpoře a důvěře občanů členských států. Nejvíce proevropští jsou Litevci, nejméně Britové a Řekové. Češi se drží druhé skupiny, i zde je ale patrný mírný pozitivní trend.

Komise si posvítila na operátory

Evropská komise podezřívá české mobilní operátory T-Mobile a O2 a provozovatele telekomunikační infrastruktury CETIN z porušování antimonopolních předpisů EU. Podle předběžných závěrů jejich dohoda o sdílení sítí omezuje konkurenci, uvádí se v srpnovém prohlášení Komise. Operátoři s takovým hodnocením nesouhlasí, sdílení podle nich přináší zákazníkům výhody.

Komise zatím firmám zaslala prohlášení o námitkách, které je mezistupněm při vyšetřování a neznamená ještě obvinění. EK v něm firmám oznamuje své podezření, k němuž se mají vyjádřit. Pokud další vyšetřování zjistí protiprávní jednání, mohou společnosti dostat pokutu ve výši až deseti procent svého celkového ročního obratu.

České firmy T-Mobile, O2 a CETIN podle Evropské komise omezují konkurenci

EK podezřívá české mobilní operátory T-Mobile a O2 a provozovatele telekomunikační infrastruktury CETIN z porušování antimonopolních předpisů EU. Podle předběžných závěrů jejich dohoda o sdílení sítí omezuje konkurenci. Operátoři s takovým hodnocením nesouhlasí, sdílení podle nich přináší zákazníkům výhody.

Peníze na boj s kůrovcem přitečou i z Unie

Až čtyřmiliardovou kompenzaci by letos mohli dostat vlastníci lesů, které postihl kůrovec. Část peněz přijde z EU. Evropská komise odsouhlasila dotace pro české nestátní vlastníky kůrovcových lesů z Rámcového programu pro řešení rizik a krizí v zemědělství – náhrada škod způsobených škůdci lesních dřevin, oznámilo ministerstvo zemědělství v polovině srpna. Resort chce soukromým či obecním vlastníkům letos z tohoto programu vyplatit 1,5 miliardy korun jako kompenzaci za sníženou tržní cenu dříví. Ta klesla právě kvůli kůrovcové kalamitě, na trhu je dřeva přebytek.

České lesy postižené kůrovcem dostanou finance od státu i EU

Vlastníci lesů, které postihl kůrovec, by letos měli získat až čtyřmiliardovou kompenzaci za ušlé zisky, část půjde z prostředků EU. Podle lesníků by však bylo potřeba jednou tolik.

Terčem kyberútoků i Češi

Tři desítky expertů na Rusko v Evropě a USA, mezi nimi pracovníci nevládních organizací, akademici, novináři a političtí aktivisté, se staly obětí důmyslného kybernetického útoku, oznámil v polovině srpna investigativní server Bellingcat. Čechů bylo mezi oběťmi útoku nejvíce, dohromady osm, terčem bylo koncem července i několik analytiků českého institutu Evropské hodnoty. Bellingcat soudí, že pravděpodobným pachatelem útoku je ruský stát, nebo možná také někdo, kdo se jej snaží zdiskreditovat.

Hackerský útok postihl v červnu také české ministerstvo zahraničí. Podle serveru Deníku N za ním s velkou pravděpodobností stojí GRU. Ruské velvyslanectví označilo informaci Deníku N o možné zodpovědnosti GRU za spekulaci a záležitost nechtělo dále komentovat. Z informací Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vyplynulo, že za akcí stojí cizí stát.

Experti na Rusko včetně českých se stali cílem kyberútoku, píše investigativní web

Tři desítky expertů na Rusko v Evropě a USA, mezi nimi pracovníci nevládních organizací, akademici, novináři a političtí aktivisté, se staly obětí důmyslného kybernetického útoku, oznámil v sobotu investigativní server Bellingcat. Byli mezi nimi i Češi.

Česká odpověď na návrh auditu

Ministerstvo pro místní rozvoj na konci srpna po prodloužené lhůtě předalo prostřednictvím Stálého zastoupení ČR v Bruselu Evropské komisi odpověď na návrh auditní zprávy, která řeší potenciální střet zájmů premiéra Andreje Babiše v kontextu dotací pro holding Agrofert. Ministryně Klára Dostálová v rozhovoru obsah odpovědi neprozradila, argumentace by ale podle ní měla být ve prospěch Česka. Úřad podle ní rozporuje každou větu návrhu auditní zprávy na každé stránce.

Spor ohledně zveřejnění auditů se na přelomu července a srpna rozjel mezi ministerstvy a Senátem ČR, který dokumenty požadoval pro svou vyšetřovací komisi. Strany se neshodly, jestli Evropská komise poskytnutí auditních zpráv třetím stranám zakázala, nebo ne.

Ministerstvo pro místní rozvoj předalo odpověď na audit okolo Babiše do Bruselu

Zástupci ministerstva pro místní rozvoj ve středu osobně předali stálému zastoupení ČR v Bruselu odpověď na návrh auditní zprávy Evropské komise k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Předseda Pirátů Ivan Bartoš dnes ministryni Dostálovou vyzval, aby odpověď zveřejnila.

Další důležité události a legislativní vývoj z českého pohledu nabízí server Euroskop.cz ve svých publikacích Týden v EU, které se ve větší míře věnují úrovni Rady EU. Týdenní přehled dění v evropské politice obecně pak nabízí například CEVRO.

Český srpen v EU vznikl s využitím ČTK.

Český červenec v EU: Významná křesla pro české europoslance

Přinášíme vám stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v prázdninovém červenci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.