Český prosinec v EU: Utajený audit, boj za jádro a primátoři V4 spojují síly

© Shutterstock

Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.

V rámci seriálu Český měsíc v EU vybíráme podstatné události, o které by nikdo se zájmem o evropskou politiku ČR a dění na evropském kontinentu v českém kontextu neměl přijít.

Zveřejnit, či nezveřejnit?

Na přelomu listopadu a prosince dorazila do Česka auditní zpráva Evropské komise k údajnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše a jeho vlivu na holding Agrofert. První spor byl o to, zda se jedná o finální verzi auditu. Ačkoliv Ministerstvo pro místní rozvoj tvrdilo, že jde opět o předběžnou verzi, ke které lze stále posílat připomínky, Komise později potvrdila, že auditní zpráva je skutečně finální.

Audit okolo Babiše a Agrofertu je konečný, potvrdila Komise. Opozice ladí strategii

Audit ke střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, který v pátek do Česka poslala Evropská komise, je podle této instituce konečný. Mluvčí komise tak dnes vyvrátil tvrzení ministerstva pro místní rozvoj a Babiše, že zpráva je pouze průběžnou verzí.

Další rozepře se pak týkala toho, jestli je možné zprávu zveřejnit. Zejména Piráti k tomuto kroku vládu vyzývali, a také měli zájem o spolupráci opozičních stran v této věci. Také pražský magistrát v čele s Piráty řešil, jak vysoké sankce by za zveřejnění auditu hrozily. Dokument však mezitím stejně unikl do médií.

Praha chce zveřejnit výsledky auditu okolo Babiše. Zkoumá, jaké by jí za to hrozily sankce

Audit Evropské komise o podezření ze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše dorazil na pražský magistrát. Úřad nyní podle primátora Zdeňka Hřiba s právníky zkoumá, jaké sankce by hrozily v případě, že dokument zveřejní. Vláda ho zveřejnit odmítá.

Žaloba na zbraňovou směrnici neuspěla

Soudní dvůr EU na začátku prosince zamítl žalobu ze strany Česka proti směrnici omezující držení zbraní. Normu zakazující některé poloautomatické zbraně či zásobníky navrhla Evropská komise v reakci na teroristické útoky v Evropě. Rada EU i Evropský parlament ji schválily předloni.

Česká republika, která byla od začátku proti přijetí směrnice, mimo jiné namítala, že úprava zasahuje do práv vlastníků legálně držených zbraní. Podala proto žalobu, která žádala zrušení směrnice, a kterou podpořily také Polsko a Maďarsko. Soud v prosinci konstatoval, že české námitky jsou neopodstatněné. Orgány EU podle soudu nepřekročily přijetím směrnice své pravomoci, a ani nezasáhly do práv vlastníků či držitelů zbraní.

Soudní dvůr EU zamítl českou žalobu na zbraňovou směrnici

Soudní dvůr Evropské unie dnes zamítl českou žalobu proti směrnici omezující držení zbraní. Unijní norma podle soudu není diskriminační a neporušuje unijní zásady, jak namítá Česká republika. Soud to uvedl v tiskové zprávě.

Je Česko připravené na euro?

Česká národní banka v prosinci zveřejnila svou každoroční analýzu, ve které hodnotí vhodnost potenciálního přijetí eura pro Českou republiku. Podle kritiků však účelově zkreslila výsledky svého vlastního výzkumu, aby to vypadalo, že Česko na novou měnu připraveno není, i když indikátory ukazují opak. Spor přehledně shrnuje například server Seznam Zprávy.

Český průmysl podporuje přijetí eura, vláda se ale k jeho přijetí stále nemá

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) podporuje přijetí eura v ČR. Na dnešním Setkání lídrů průmyslu a exportu na Pražském hradě to řekl viceprezident SP ČR Radek Špicar. Poukázal na to, že Evropskou unii opouští Velká Británie, kde se …

ČR nakonec podpořila klimatickou neutralitu EU

Česká republika na prosincové Evropské radě i přes dřívější odmítání podpořila dohodu EU o klimatické neutralitě do roku 2050, společné závěry totiž nakonec obsahovaly zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou Češi prosazovali. O několik dní později se pak Rada EU a Evropský parlament ještě dohodly na kompromisu, který nezařazuje jádro mezi „špinavé“ technologie, jak žádali europoslanci, ani ho nezvýhodňuje jako „zelený“ zdroj energie, jak požadovalo Česko.

Znevýhodněným regionům, kterých má Česká republika několik, by s těžkou transformací v kontextu přechodu na klimatickou neutralitu měl pomoct tzv. transformační fond.

Česko se přihlásilo ke klimatické neutralitě do roku 2050, Polsko si vyjednalo výjimku

Lídři zemí Evropské unie se dnes nad ránem po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Výjimku ze závazku si vyjednalo Polsko, o jehož pozici bude jednat summit v červnu příštího roku.

Čtyři mušketýři z V4

Primátoři hlavních měst zemí Visegrádské čtyřky se v prosinci potkali v Budapešti, aby zde podepsali „Pakt svobodných měst“. Chtějí tak dát najevo svůj odboj vůči „populistům, kteří ovládli politickou scénu“ v jejich zemích. V Paktu podpořili myšlenku spolupráce v boji proti neliberálním vládám, ale i klimatické změně nebo nerovnostem. Společně také chtějí lobbovat v Bruselu za lepší přístup k evropským fondům. Česko reprezentoval Zdeněk Hřib z řad Pirátů.

The Capitals: Opoziční primátoři visegrádských metropolí spojují své síly

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

Česko „na mušce“ kontrolního výboru EP

Audity Evropské komise zabývající se možnými střety zájmů při čerpání prostředků EU musí být rychlejší, aby trest mohl přijít dostatečně brzy, uvedla v prosinci předsedkyně výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu (CONT) Monika Hohlmeierová. Poslanci v polovině měsíce na plenárním zasedání obecně probírali ochranu unijních dotací před zneužíváním, zazněla ale také kritika českého premiéra Andreje Babiše i volání po jasnější definici střetu zájmů a reformě společné zemědělské politiky EU.

Výbor CONT pak také do Česka pošle své zástupce, aby zjistili, jak země za posledních pět let upravila svůj přístup k nakládání s unijními prostředky. Europoslance bude zřejmě zajímat, jak Praha zareagovala na doporučení, která ČR dostala v roce 2014 po předchozí návštěvě členů výboru. Nová mise výboru CONT je podle informací ČTK nyní předběžně plánovaná na konec února.

Do Česka se chystá skupina europoslanců z kontrolního výboru. Zajímat je bude nakládání s fondy

Zástupci výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu (CONT) budou počátkem příštího roku v Česku zjišťovat, jak země za posledních pět let upravila svůj přístup k nakládání s prostředky z Evropské unie.

Další důležité události a legislativní vývoj z českého pohledu nabízí server Euroskop.cz ve svých publikacích Týden v EU, které se ve větší míře věnují úrovni Rady EU. Týdenní přehled dění v evropské politice obecně pak nabízí například CEVRO.

Český listopad v EU: Přátelé koheze v Praze, reverse charge a Češi v čele vojenské mise

Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.

Nový rok v EU

Redakce EURACTIV.cz dala dohromady přehled deseti témat, která budou s velkou pravděpodobností dominovat agendě Evropské unie v roce 2020. Naleznete je v odkazu níže.

2020: Jaká témata budou dominovat evropské politice?

Klima, brexit, ale i stále nedořešená migrační otázka. Redakce EURACTIV.cz připravila přehled klíčových evropských témat roku 2020.

Český prosinec v EU vznikl s využitím informačního servisu ČTK.