Český projekt pomáhá zdravotně postiženým cestovat

zdravotně postižených

@ Disway

Cestovatelé se zdravotním hendikepem mohou díky projektu Disway snadněji objevovat svět. Díky moderní aplikaci mají přehled o bezbariérových lokalitách včetně rad a komentářů od jiných uživatelů.

V České republice vznikl unikátní projekt, který zdravotně postiženým lidem usnadňuje cestování. Sociální síť Disway vytváří prostor, kde si hendikepovaní mohou vyměňovat zkušenosti s cestováním a nacházet inspiraci pro další výlety. Jediné, co potřebují, je počítač či chytrý mobilní telefon, a motivace.

Za nápadem stojí tým vozíčkářů z Děčína. „Cestování je pro vozíčkáře rok od roku dostupnější, ale většina poskytovatelů služeb uvádí neúplné či nedostačující informace,“ vysvětlil vedoucí projektu Jiří Maule. „Jistě v tom není zlý úmysl, prostě se nedokáží vžít do kůže člověka na vozíku a neumí si jeho potřeby představit,“ dodal.

Disway proto vychází z principu, že nejlepší informace získá vozíčkář od samotných vozíčkářů. Totéž platí i pro nevidomé či nedoslýchavé.

V ČR cestuje až 750 tisíc zdravotně postižených

Hendikepovaní si v síti Disway mohou vytvořit profil, skrze který mohou přidávat hodnocení dostupnosti míst, která již navštívili. Na oplátku si zase mohou přečíst zkušenosti ostatních uživatelů. Nevidomí lidé tak mohou například snadno zjistit, které výstavy jsou doplněné o hmatovou část, a nedoslýchaví se dozvědí, kde mohou sledovat výklad ve znakové řeči.

Cílem projektu však není pouze vytvoření aktualizované databáze dobře přístupných míst pro postižené. Stejně jako ostatní sociální sítě slouží zejména jako komunikační kanál a způsob, jakým se mohou lidé sdružovat. Nejaktivnější přispěvatelé jsou oceněni odznaky, a motivují tak začínající uživatele k psaní většího počtu hodnocení.

Projekt byl spuštěn v únoru 2014 a za posledních osm měsíců ho využilo přes sedm tisíc unikátních uživatelů. V České republice je přitom více než milion hendikepovaných a podle Mauleho se až 750 tisíc z nich věnuje cestování.

zdravotně potiženým

Disway je sociální sítí pro hendikepované cestovatele

Na financování projektu se podílela EU

Projekt čerpá peníze na svůj provoz z reklam a od finančních partnerů. Významný příspěvek získal Disway také z evropských fondů.

„Měli jsme základ zajímavého projektu a hledali způsob získání financí pro vývoj.  Náhodou nám došla informace, že existuje dotační výzva a že by bylo možné zažádat,“ řekl Euractivu Maule. Většina evropských peněz mířila na rozšíření týmu programátorů, aby mohl být vývoj webového projektu dokončen.

Disway získal podporu z operačního programu Podnikání a inovace zaměřeného na financování ICT a strategických služeb. „Rozhodli jsme se, že zkusíme připravit žádost sami. Velmi nám pomohli pracovníci, kteří přijímali žádosti a řešili zaslané podklady,“ uvedl Maule. Přestože administrace byla pro tým programátorů náročná, nakonec jim přinesla téměř 1,5 milionu korun.

Disway má mezinárodní ambice

Aplikaci pro hendikepované cestovatele lze spustit v českém i anglickém jazyce, a má tak ambici rozšířit se i do zahraničí. Podle Eurostatu je v Evropské unii více než 70 milionů zdravotně postižených. Nejvíce z nich žije v Maďarsku, kde má hendikep až každý čtvrtý člověk.

Jen Evropě tak může Disway pomoci statisícům lidí. V nejbližší době se chce Disway rozšířit alespoň do třech dalších evropských zemí a navázat spolupráci s podobnými iniciativami.