Český listopad v EU: Přátelé koheze v Praze, reverse charge a Češi v čele vojenské mise

© Shutterstock

Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.

V rámci seriálu Český měsíc v EU vybíráme podstatné události, o které by nikdo se zájmem o evropskou politiku ČR a dění na evropském kontinentu v českém kontextu neměl přijít.

Přátelé koheze ladili v Praze strategii

V příštím víceletém rozpočtu by se dle návrhu Evropské komise měl snížit objem peněz na zemědělskou politiku a kohezi, jejímž záměrem je přibližovat úroveň regionů napříč Unií. I když stále budou tyto oblasti rozpočtu dominovat, snížení vyvolalo mezi členskými zeměmi EU velkou míru nevole.

A právě za zachování peněz v kohezní politice chce ve stále probíhajícím vyjednávání na evropské úrovni bojovat neformální skupina Přátelé koheze, která se na začátku listopadu sešla v Praze, aby se domluvila na společné strategii. Šestnáctka zemí Evropské unie zahrnuje kromě České republiky a dalších zemí Visegrádu i Estonsko, Řecko, Maltu, Portugalsko nebo Rumunsko. Představitelé neformální skupiny v deklaraci vyzvali, aby v budoucím rozpočtu EU nedošlo ke snížení financí určených na kohezní politiku pod současnou úroveň.

Přátelé koheze se nechtějí vzdát evropských dotací. Šestnáctka států v Praze podepsala deklaraci

Evropská unie se stále nedohodla na podobě nového víceletého finančního rámce, podle kterého se plánují společné výdaje. Využít toho chce skupina 16 států, která plánuje na poslední chvíli společně zatlačit na zachování objemu financí v politice soudržnosti.

České potraviny v Číně pod ochranou

EU se v listopadu dohodla s Čínou na ochraně stovky potravinářských a zemědělských produktů typických pro jednotlivé země. Mezi geograficky chráněnými názvy, které nebudou moci být v Číně napodobovány, budou například parmská šunka, irská whiskey či řecký sýr feta. Z Česka se na seznam dostaly Českobudějovické pivo a Žatecký chmel. Čína je v současnosti po Spojených státech druhým největším trhem pro potraviny a zemědělské produkty z unijních zemí.

Stovka evropských potravin bude na čínském trhu chráněna. Na seznamu je české pivo i chmel

Evropská unie se s Čínou dohodla na ochraně stovky potravinářských a zemědělských produktů typických pro jednotlivé země. Informovala o tom Evropská komise.

Dočasný úspěch nazvaný reverse charge

Členské státy Unie na začátku minulého měsíce České republice schválily zavedení systému přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty. Vláda podle ministryně financí Aleny Schillerové co nejdříve předloží zákon potřebný k zavedení systému takzvané reverse charge. České úřady jej budou s ohledem na délku přijímání legislativy schopny zavést nejdříve ke konci příštího roku.

„Je třeba si přiznat, že povolení té dočasné výjimky trvalo pět let a platí do poloviny roku 2022,“ připustila Schillerová, že na zavedení systému nezbývá moc času. Systém je totiž možné uplatňovat pouze do konce června 2022, kdy mají v EU začít platit nová pravidla pro výběr DPH.

Rada EU dala zelenou českému systému přenesené povinnosti u DPH

Členské státy EU dnes České republice schválily zavedení systému přenesené daňové povinnosti u DPH. ČTK to po jednání unijních ministrů financí řekla ministryně Alena Schillerová, podle níž vláda co nejdříve předloží zákon potřebný k zavedení systému takzvané reverse charge.

Čeští vojáci povedou výcvikovou misi EU

Česká armáda příští rok převezme velení výcvikové mise Evropské unie v Mali, oznámila vláda na listopadovém velitelském shromáždění. Čeští vojáci budou mít půlroční velitelskou zodpovědnost, misi povede ředitel Agentury komunikačních a informačních systémů brigádní generál František Ridzák. Hlavním úkolem mise je pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády, která bojuje proti islámským radikálům. Česko má v současné době v zemi asi 120 vojáků.

Česká armáda bude stát půl roku v čele výcvikové mise EU v Mali

Česká armáda příští rok převezme velení výcvikové mise Evropské unie v Mali, potvrdila dnes vláda. Čeští vojáci budou mít půlroční velitelskou zodpovědnost, součástí štábu by mohli být i Slováci.

ČR opět proti přerozdělování migrantů

V novém azylovém systému EU navrženém Německem má hrát klíčovou roli azylová agentura EUAA, která bude pomáhat hraničním státům s prvotní registrací migrantů na vnějších hranicích EU. Ti pak budou přerozděleni mezi členské státy EU, které budou mít na starost vyřízení azylové žádosti. Česko a další země V4 se na německý plán dívají odmítavě.

Česko bude podle premiéra Andreje Babiše a ministra vnitra Jana Hamáčka dál odmítat jakéhokoli přerozdělování migrantů, nebude souhlasit s žádným návrhem, který bude povinné kvóty zavádět.

Německo navrhuje nový azylový systém EU pro přerozdělování migrantů. Česko s ním nesouhlasí

Agentura EUAA má hrát klíčovou roli v novém azylovém systému. Bude pomáhat hraničním státům s prvotní registrací migrantů. Ty pak budou přerozděleny mezi členské státy EU. Česko a další země V4 se na německý plán dívají s odporem.

Klimatická nouze? Češi se neshodnou

Evropský parlament 28. listopadu rozhodl o symbolickém vyhlášení stavu klimatické nouze v celé Evropské unii. Rezoluci, která má za cíl zvýšit tlak na členské země k přijímání dalších závazků v boji proti klimatickým změnám, podpořila výrazná většina poslanců.

Češi jsou ovšem rozdělení. Proti usnesení hlasovali zástupci ANO, ODS, KDU-ČSL a SPD. Pro byli naopak Piráti, TOP 09, STAN a KSČM.

Europoslanci vyhlásili klimatickou nouzi. Češi jsou v názoru na ni rozdělení

Evropský parlament dnes rozhodl o symbolickém vyhlášení stavu klimatické nouze v EU. Rezoluci, která má za cíl zvýšit tlak na členské země k přijímání dalších závazků v boji proti klimatickým změnám, podpořila výrazná většina poslanců. Češi jsou rozdělení.

Barnier v Česku

Na konci listopadu se premiér Andrej Babiš v Praze sešel s vyjednávačem EU pro brexit Michelem Barnierem. Mluvil s ním o blížících se volbách ve Velké Británii, jeho mandátu vyjednávače nebo o fungování Unie. Barnier pak také diskutoval se zástupci obou komor českého Parlamentu a se členy pracovní skupiny pro brexit. Francouz postupně navštíví všechny členské země EU.

Babiš se potkal s Barnierem, probrali britské volby nebo fungování EU

Premiér Andrej Babiš se včera vpodvečer setkal s vyjednávačem EU pro brexit Michelem Barnierem. Mluvil s ním o blížících se volbách ve Velké Británii, jeho mandátu vyjednávače nebo o fungování Unie. Dnes bude Barnier jednat s dalšími českými představiteli.

Další důležité události a legislativní vývoj z českého pohledu nabízí server Euroskop.cz ve svých publikacích Týden v EU, které se ve větší míře věnují úrovni Rady EU. Týdenní přehled dění v evropské politice obecně pak nabízí například CEVRO.

Český říjen v EU: Vzpomínka na uprchlické kvóty se dostává napovrch

Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.

Český listopadu v EU vznikl s využitím informačního servisu ČTK.