Český listopad v EU: Audit, olovo, Turów a koronavirový semafor

© Shutterstock

Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.

V rámci seriálu Český měsíc v EU vybíráme podstatné události, o které by nikdo se zájmem o evropskou politiku ČR a dění na evropském kontinentu v českém kontextu neměl přijít.

Celoevropský semafor

Pravidla pro vycestování lidí z Česka i pro příjezdy cizinců do republiky s ohledem na pandemii Covidu-19 se od 9. listopadu řídí tzv. mezinárodním semaforem jednotným pro celou Evropskou unii. Většina evropských států v návaznosti na to pro Čechy „zčervenala“. Přínosem celoevropského systému například je, že občany státu se zelenou barvou nebude možné podle nových pravidel nikde v EU omezovat ve svobodě pohybu. Od tohoto stavu je však Evropa zatím daleko.

Přijetí celoevropského semaforu je příkladem posílené koordinační role EU, i když oblast ochrany zdraví obyvatel mají jinak v kompetenci téměř výhradně členské státy.

Česko se připojí k evropskému cestovatelskému semaforu. Většina států zčervená

Pravidla pro vycestování lidí z Česka i pro příjezdy cizinců do republiky s ohledem na epidemii covidu-19 se budou nově řídit tzv. mezinárodním semaforem jednotným pro celou Evropskou unii.

České rozdělování evropských peněz

Česká republika se připravuje na čerpání financí z nových evropských fondů. Kromě známého fondu obnovy bude mít k dispozici také dva další nové zdroje určené na „ozelenění“ ekonomiky – Modernizační fond a Fond spravedlivé transformace zaměřený na uhelné regiony. Na plánované rozdělení financí se však snáší kritika, a to například z krajů a ze Svazu měst a obcí, kterým vadí především upřednostňování „velkých hráčů“. Ministerstvo pro místní rozvoj nicméně argumentuje tím, že zásadní změny v regionu lze vždy realizovat jen přes změnu hlavních hráčů na trhu.

Rozdělování evropských fondů „po česku“: Peníze spolknou i velké firmy, z krajů zní kritika

Česko se připravuje na čerpání z nových evropských fondů. Kromě známého fondu obnovy bude mít k dispozici také dva další zdroje určené na „ozelenění“ ekonomiky – Modernizační fond a Fond spravedlivé transformace. Na plánované rozdělení financí se však snáší kritika.

Kauza Turów u Komise

Zástupci České republiky, Polska a Evropské komise v polovině listopadu poprvé společně jednali o sporu kolem polských plánů prodloužit a rozšířit těžbu v hnědouhelném dole Turów, který leží v bezprostřední blízkosti českých hranic. Česko se záměry polské státní elektrárenské společnosti PGE nesouhlasí, ohrozí podle něho zásoby vody pro Liberecký kraj.

Česku vadí, že nemá o budoucí těžbě dostatek informací, ale nechce po Polsku, aby ji úplně zastavilo. Jde mu o to, aby se těžilo za takových podmínek, které budou znamenat co nejmenší negativní vlivy na životní prostředí. Chce také, aby Polsko převzalo zodpovědnost za náhrady škod, které by Česku kvůli pokračování těžby pravděpodobně vznikly.

Evropská komise, která se obvykle snaží nalézt řešení přijatelné pro obě strany a vyhnout se  tak soudnímu řízení, se po vyhodnocení věci oficiálně vyjádří do konce letošního roku. Praha pak rozhodne o dalších krocích.

Kauza dolu Turów: Česko, Polsko a Evroská komise zasedly k jednacímu stolu

Zástupci České republiky, Polska a Evropské komise dnes poprvé společně jednali o sporu kolem polských plánů prodloužit a rozšířit těžbu v hnědouhelném dole Turów, který leží v bezprostřední blízkosti českých hranic.

Spory o „olověnou“ legislativu pokračují

V zemích Evropské unie patrně začne platit zákaz používání olověných nábojů či rybářských olůvek v okruhu sto metrů od mokřadů a vodních ploch. Evropský parlament totiž v listopadu těsně neschválil námitky vůči nařízení Evropské komise. I čeští europoslanci upozorňovali například na to, že definice vodních ploch je v novém nařízení velice vágní, a pravidla tak mohou platit v podstatě kdekoliv.

O celoevropském zpřísnění zákazu olova, které již v nějaké podobě platí v řadě zemí včetně Česka, se vedou spory již několik let. Zatímco ekologické organizace jej prosazují v co nejráznější podobě, myslivci či rybáři jej zcela odmítají.

Členské státy budou mít na úpravu pravidel podle zmíněného nařízení dva roky. Komise navíc na příští rok chystá návrh na úplný zákaz využívání olova ve zbraních či při rybolovu. Vzhledem ke kritice ze strany některých států včetně Česka se očekává, že prosazení tohoto zákazu doporučeného Evropskou agenturou pro chemické látky budou provázet dlouhé debaty.

Olovo opět na scéně: Zákaz jeho použití v mokřadech po hlasování v EP v legislativě zůstává

V zemích Evropské unie patrně začne platit zákaz používání olova v okruhu sto metrů od mokřadů a vodních ploch. Evropský parlament totiž neschválil námitky vůči nařízení Evropské komise.

Češi by vstup do EU podpořili znovu

Pro vstup České republiky do Evropské unie by v říjnu v referendu znovu hlasovalo 56 procent Čechů, proti květnu je to nárůst o devět procent. Hodnota je stejná jako loni v říjnu. Vyplývá to z průzkumu Ústavu empirických studií STEM vypracovaným ve spolupráci s think-tankem EUROPEUM, který zástupci institucí představili poslední listopadový den.

Průzkum dále zjišťoval například to, jak se Češi staví ke společnému řešení klimatických změn. Evropskou zelenou dohodu a zároveň společný postup EU v řešení klimatické změny podpořilo 28 procent respondentů, zhruba třetina sice dohodu podporuje, ale ČR má jít podle ní vlastní cestou. Více než polovina Čechů by chtěla řešit klimatickou změnu pokud možno hned, 45 procent lidí někdy a pouze zlomek nikdy.

56 procent Čechů by znovu hlasovalo pro vstup do EU, ukazuje průzkum

Pro vstup České republiky do Evropské unie by v říjnu v referendu znovu hlasovalo 56 procent Čechů, proti květnu je to nárůst o devět procent. Hodnota je stejná jako loni v říjnu. Vyplývá to z průzkumu STEM a EUROPEUM.

A zase ty audity

Závěry auditu Evropské komise týkající se českého premiéra Andreje Babiše potvrzují jeho střet zájmů. Český překlad konečné verze zprávy ohledně dotací ze strukturálních fondů pro holding Agrofert by Brusel měl zaslat do Česka v lednu. Podle několika europoslanců to na konci listopadu členům kontrolního výboru Evropského parlamentu sdělili zástupci Komise.

Audit potvrzuje střet zájmů, říkají europoslanci. Babiš si trvá na svém

Premiér Andrej Babiš k závěrům auditu Evropské komise znovu uvedl, že střet zájmů nemá a ani mít nemůže. Několik europoslanců tvrdí, že Komise střet zájmů potvrzuje. Konečná zpráva by měla do Česka dorazit v lednu.

Český říjen v EU: Kam s evropskými penězi?

Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.

Další zajímavé články, rozhovory a podcasty z listopadu

Dopad krize na energetiku se teprve ukáže. S potřebnou transformací může pomoct i fond obnovy

Český energetický průmysl možná čekají těžké časy. K dopadům koronavirové krize se přidává další zvyšování klimatických ambicí. Velmi bude záležet na tom, jak intenzivně česká vláda energetickou transformaci podpoří, a jak moc k tomu využije evropské zdroje.

Úřady přistupují k závislým lidem krátkozrace, mohly by ušetřit miliardy, říká Jindřich Vobořil

Dopady kouření, alkoholu a drog řeší v Evropské komisi různá generální ředitelství, závislosti jsou však jeden spojený problém, říká odborník na drogovou problematiku Jindřich Vobořil. Ke změně má přispět i jeho think tank.

Podcast: Ondřej Kovařík: Digitalizace není příležitost, ale nutnost. EU by s ní měla podnikům víc pomáhat

V rozhovoru s europoslancem Ondřejem Kovaříkem (nestr. za ANO) hovořil redaktor Euractiv.cz Lukáš Hendrych o digitálních výzvách dnešní doby – umělé inteligenci, regulaci internetového prostředí, kryptoměnách a digitálních financích nebo o podpoře malých a středních podniků. „Je klíčové, aby malé a střední firmy měly informace a přístup k dostatečné podpoře při digitální transformaci,“ říká Ondřej Kovařík.

Podpoříme zelenou transformaci, peníze máme, říká viceprezidentka Evropské investiční banky

Evropa si stanovila ambiciózní klimatické cíle. Pokud chce dosáhnout zelené transformace a vyřešit všechny související výzvy, včetně sociálních dopadů, potřebuje k tomu dostatečné financování. A my peníze máme, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz viceprezidentka Evropské investiční banky Lilyana Pavlová. 

Věra Jourová: Unijní dotace jsou složitější, ale čisté

Mnohé státy EU mají na národní úrovni jednodušší systém čerpání evropských dotací. Myslím, že na české straně je prostor ke zlepšení, říká v rozhovoru pro Deník místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. 

Zastropování dotací dopadne na Agrofert, střední farmy se obávat nemusí, říká europoslankyně Šojdrová

Evropský parlament nedávno hlasoval o své pozici k reformě společné zemědělské politiky EU. Poslanci chtějí prosadit přísnější ekologické požadavky a také dotační stropy pro agrární holdingy. Nová pravidla by měla dopadnout i na Agrofert, potvrzuje europoslankyně Michaela Šojdrová. 

Podcast: Jak české regiony prosazují své zájmy v Evropské unii?

Průzkum Evropského výboru regionů ukazuje, že více než dvě třetiny Evropanů mají pocit, že jejich lokální a regionální zástupci nemají dostatečně velký vliv na přijímaní rozhodnutí na úrovni Evropské unie. Jaká je jejich role v EU? A jak prosazují české kraje, města a obce v Bruselu své zájmy?

Pandemie razantně omezila přeshraniční spolupráci. Nyní ji musíme znovu nastartovat, říká Pavel Branda

Přeshraniční veřejné služby jsou jakousi vyšší formou přeshraniční spolupráce. V jejich rozvoji jim pomáhají i přeshraniční programy spolufinancované z fondů EU. Nezbytný je také legislativní rámec, ten se však mezi členskými státy může lišit.

Český listopad vznikl s využitím informačního servisu ČTK.