Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.
V rámci seriálu Český měsíc v EU vybíráme podstatné události, o které by nikdo se zájmem o evropskou politiku ČR a dění na evropském kontinentu v českém kontextu neměl přijít.
Referendum o EU nechceme, říkají Češi
Většina lidí v Česku nadále nechce referendum o odchodu země z EU, zjistil prosincový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zveřejněný v lednu. Proti vyhlášení referenda se v průzkumu vyjádřilo 54 procent lidí, loni v únoru to bylo 55 procent. Pro referendum se vyslovilo 30 procent, o dva procentní body víc vloni. Zbytek dotázaných zvolil možnost nevím. Nesouhlas s referendem roste se vzděláním lidí a jejich životní úrovní, nejsilnější je ve skupině lidí mezi 20 a 29 roky. Souhlas s referendem se naproti tomu zvyšuje zároveň s věkem dotázaných.
Energeticko-klimatický plán je na světě
Česká vláda 13. ledna schválila dlouho očekávaný energeticko-klimatický plán shrnující závazky, kterými chce Česko přispět k evropským klimatickým záměrům. Plán po členských státech požaduje Evropská unie. Ten český počítá s nárůstem podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie do roku 2030 z původně plánovaných 20,8 % na 22 %.
Ekologické organizace ještě předtím vyzvaly vládu, aby dokument vrátila k přepracování. „Tento klíčový plán nereflektuje ani aktuální vědecké poznání o probíhající změně klimatu a z něho vyplývající doporučení ohledně snižování emisí skleníkových plynů, ani naše povinnosti vyplývající z pařížské klimatické dohody či nedávno přijatý závazek České republiky být do roku 2050 uhlíkově neutrální,“ uvedly ve společném prohlášení.
Zelená dohoda a „zapomenuté“ jádro
Evropský parlament v půlce ledna v nezávazném usnesení podpořil klimatický plán, který nová Evropská komise představila v prosinci. Zelená dohoda pro Evropu má kromě dalšího za cíl snížit do roku 2030 emise oxidů uhlíku o nejméně 50 procent proti hodnotám z roku 1990. Europoslanci chtějí, aby byly plány ještě ambicióznější. Dva pozměňovací návrhy usnesení, které uznávaly roli jaderné energetiky při dosažení klimatických cílů, ale europoslanci nakonec odmítli. Velkým zastáncem jádra je i Česká republika.
Český premiér zajímá Komisi i europoslance
Obnovení trestního stíhání českého premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo se v lednu dostalo na program plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Poslanci se v debatě neshodli mimo jiné na tom, zda je Babišova kauza vnitřní záležitostí Česka, nebo by se měla řešit na evropské úrovni. V debatě vystoupila i celá řada Čechů včetně reprezentantů vládní strany ANO.
Ještě předtím se v českých médiích objevily informace, že také druhý audit Evropské komise, tentokrát týkající se zemědělských dotací, potvrzuje, že se český předseda vlády nachází ve střetu zájmů.
Češi se v čerpání evropských dotací zlepšují
Leden je měsíc bilancí. Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 68,5 miliardy Kč více, než do něj odvedla. Předloni přitom tzv. čistá pozice ČR činila 44,7 miliardy Kč. Zvýšení čisté pozice je podle ministerstva financí způsobeno vyšším tempem čerpání peněz z fondů EU.
Evropská komise ke konci loňského roku Česku proplatila 38 procent dotací určených na programové období 2014 až 2020. Jde o 232,6 miliardy korun z celkově přidělených 614 miliard korun. Smluvně zajištěno má Česko 490 miliard korun, tedy 80 procent. Vyplývá to z údajů ministerstva pro místní rozvoj, které je za čerpání dotací zodpovědné. Podle analytiků se čerpání v porovnání s ostatními zeměmi zlepšuje. Na druhou stranu upozorňují, že malý podíl dotací jde na výstavbu infrastruktury a vyřízení žádostí je zbytečně komplikované.
Obchodní dohoda s Vietnamem a názorová přestřelka českých europoslanců
Evropská unie loni podepsala obchodní a investiční dohodu s Vietnamem, zaměřenou na odstranění téměř všech vzájemných cel. Dohoda však nyní naráží na kritiku lidskoprávních organizací a frakce Zelených/EFA v Evropském parlamentu. Mohou za to obavy z porušování lidských práv v asijské zemi.
V lednu se objevily kontroverze kolem českého europoslance Jana Zahradila (ODS, ECR). Ten odstoupil z funkce zpravodaje smlouvy s Vietnamem poté, co média informovala o jeho předsednické pozici v Konfederaci svazu Vietnamců v Evropě. Ta byla údajně zřízena za účelem prosazování zájmů vietnamské vlády ve světě. Funkce je podle Zahradila čistě honorární, a za medializací informace podle něj stojí frakce Zelení/EFA, která chtěla pod touto záminkou schválení obchodní dohody pozdržet, potažmo úplně zrušit. To se ale nakonec nestalo.
Právě z frakce Zelených je i česká europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti), „Zatýkání, rozsudky za trestné činy a fyzické útoky proti novinářům, blogerům a aktivistům v oblasti lidských práv pokračují a nebudou se touto obchodní a investiční dohodou měnit,“ prohlásila Gregorová, podle které smlouva neobsahuje žádné vymahatelné mechanismy na zlepšení situace v zemi. EU by podle ní měla uzavírat obchodní dohody pouze s demokratickými zeměmi.
Zahradil však dohodu hájil. Podle svých slov se nedomnívá, že by nepodepsání dohody vedlo ke zlepšení situace ve Vietnamu. „Otázka lidských práv je integrální a právně závaznou součásti obchodní dohody. V případě systematického porušování lidských práv může Evropská unie dohodu vypovědět. Navíc jsme v ratifikačním procesu získali dodatečné závazky Vietnamu, co se týče implementace a monitoringu právě lidských a sociálních práv,“ zdůraznil.
Krajánci se musí připravit na brexit
Odchod Británie z Evropské unie na konci ledna neměl bezprostřední dopad na životy Čechů v Británii ani Britů v Česku. Jejich práva budou zachována i po vypršení přechodného období na konci roku. Britský velvyslanec v Česku Nick Archer ovšem zdůraznil, že Češi se nicméně musejí do konce roku zaregistrovat v Británii jako usedlíci a Britové v Česku musí požádat o trvalý nebo o přechodný pobyt.
Další důležité události a legislativní vývoj z českého pohledu nabízí server Euroskop.cz ve svých publikacích Týden v EU, které se ve větší míře věnují úrovni Rady EU. Týdenní přehled dění v evropské politice obecně pak nabízí například CEVRO.
Zajímavé rozhovory
V lednu redakce EURACTIV.cz vyzpovídala europoslance, eurokomisařku nebo českého ministra zahraničí. Další rozhovory jsou k dispozici zde.
Témata, která sledujeme
V lednu jsme také přehledně shrnuli témata, která dlouhodobě sledujeme. Zaměřili jsme se jak na uplynulý rok, tak na očekávaný vývoj v roce letošním.
Český leden v EU vznikl s využitím informačního servisu ČTK.