Český květen v EU: Konec ropného patu, zemědělské spory a předsednictví na obzoru

© Pixabay

Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.

V rámci seriálu Český měsíc v EU vybíráme podstatné události, o které by nikdo se zájmem o evropskou politiku ČR a dění na evropském kontinentu v českém kontextu neměl přijít.

Ropný pat překonán

Celý květen se Evropská unie dohadovala o šestém balíku protiruských sankcí. Jejich hlavní položkou bylo embargo na dovoz ruské ropy. Překážkou bylo v tomto ohledu především Maďarsko, ale také některé další země včetně Česka, které kvůli své velké závislosti na této komoditě žádaly různé výjimky a odklady.

Česko embargo na ruskou ropu podpoří, chce ale odklad, říká premiér Fiala

Česko je připraveno podpořit zákaz dovozu ruské ropy do EU, pokud bude mít odklad do té doby, než bude navýšena kapacita ropovodů, které mohou do ČR ropu dopravit. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl premiér Petr Fiala.

Lídři zemí se na summitu v posledních květnových dnech nakonec i přes skeptické předpovědi dohodnout dokázali, i když embargo bude jen částečné. Evropská rada ve svých závěrech uvedla, že sankce budou pokrývat ropu i ropné produkty dodávané z Ruska, zároveň se ale prezidenti a premiéři shodli na dočasné výjimce pro ropu dodávanou ropovody.

The Capitals: Pat prolomen. Lídři EU potvrdili částečné embargo na ruskou ropu

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.

Některé země začaly okamžitě tlačit na podobné embargo u ruského plynu, v tomto případě se ale dá čekat ještě mnohem komplikovanější a delší diskuse.

EU se konečně dohodla na ropném embargu vůči Rusku. Nyní je na řadě plyn, tlačí Estonsko

Krátce poté, co v noci na dnešek summit lídrů EU odsouhlasil obrysy šesté sady sankcí proti Rusku včetně ropného embarga, začínají někteří lídři volat po dalším balíku protiruských opatření. Liší se přitom v pohledu na to, zda by se v jeho rámci měl evropský blok odstřihnout od ruského plynu.

Evropská unie a její členské státy mezitím hledají způsoby, jak energetickou závislost na Rusku co nejrychleji minimalizovat.

Jednomyslná shoda. Lídři EU chtějí společné nákupy energií a více obnovitelných zdrojů, a to rychle

Evropská unie by se měla co nejdříve odstřihnout od všech ruských energií prostřednictvím urychlení přechodu k obnovitelným zdrojům, energetických úspor a investic do infrastruktury. Shodli se na tom dnes prezidenti a premiéři unijních zemí.

Krize uspíší odchod od fosilních zdrojů energie, říká předsedkyně vlivného výboru Schwengová

Válka na Ukrajině a nejisté dodávky energií z Ruska urychlí evropskou transformaci směrem k čistým zdrojům energie. V rozhovoru pro EURACTIV.cz to uvedla prezidentka Evropského hospodářského a sociálního výboru Christa Schwengová.

Komunitní energetika může snížit naši závislost na Rusku. Potřebuje provozní podporu, říká Jagoš

Komunitní energetika se může Česku vyplatit, stačí prolomit stávající nevůli změnit zavedený systém. Vláda by její rozvoj měla podpořit zavedením provozní podpory, říká Tomáš Jagoš v rozhovoru pro EURACTIV.cz. 

Předsednictví je skoro tady

První červencový den, kdy začne české předsednictví Rady EU, se velmi rychle blíží a přípravy vrcholí. Do veřejného prostoru se i v květnu čím dál častěji dostávaly nové informace o plánovaných událostech nebo prioritách.

Jedním z hlavních témat bude samozřejmě pomoc Ukrajině a její evropská integrace, na kterou má Česko jasný názor – chce Kyjevu co nejrychleji udělit kandidátský status. Ne všechny země se však na situaci dívají stejně.

The Capitals: Co je to Evropské politické společenství? Macron objasnil svůj sporný nápad

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.

Češi by rádi uspořádali summit s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jedním z témat předsednictví pak budou válečné zločiny na Ukrajině.

Chceme během předsednictví summit se Zelenským, uvedl Bek

Česko chce během předsednictví uspořádat summit s ukrajinským prezidentem Zelenským. Kromě toho by mělo také uspořádat dárcovskou konferenci a řešit otázku poválečné obnovy Ukrajiny, uvedl ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.

Tématem českého předsednictví budou i válečné zločiny na Ukrajině, řekl ministr Blažek

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se do dvou týdnů chystá do Haagu, kde bude jednat o podrobnostech ohledně postupu při stíhání válečných zločinů na Ukrajině. Očekává, že válečné zločiny spáchané při ruské vojenské agresi budou i tématem českého předsednictví.

Zcela klíčová zůstává otázka zvládání přílivu ukrajinských uprchlíků do dalších evropských zemí, pod největším tlakem zůstává střední Evropa. V květnu vzbudil kontroverze přístup zemí V4 k romským uprchlíkům.

The Capitals: Visegrád si přehazuje romské uprchlíky jako horký brambor

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.

Mnohem jasněji už vypadají také další priority. Například ve zdravotní oblasti se Češi chtějí věnovat farmaceutické legislativě, duševnímu zdraví a vzácným nemocem.

ČR ladí priority předsednictví. Kromě dopadů války chce řešit kyberbezpečnost nebo svobodu médií

Pracovní představa hlavních priorit českého předsednictví v EU čítá zvládnutí uprchlické krize a obnovu Ukrajiny, energetickou bezpečnost, posilování evropské obrany, odolnost evropské ekonomiky a demokratických institucí.

30 milionů důvodů. Vzácné nemoci si žádají celoevropský přístup

Strašák jménem vzácná onemocnění má tisíce tváří, proto je tak těžké ho porazit. Jen v Evropě postihuje přes 30 milionů lidí, mezi zeměmi navíc často panují propastné rozdíly v dostupnosti péče. České předsednictví má zájem situaci zlepšit.

Podcast: Na předsednictví se těším, říká Nekula. Horkým tématem bude paradoxně rybolov

Nová zemědělská politika odstartuje v roce 2023. Jak ji promění dopady války na Ukrajině? A jak se propíše do českého předsednictví v Radě EU v druhé polovině roku? V podcastu serveru EURACTIV.cz odpovídá ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). 

Jednou z priorit nich bude také „odolnost demokratických institucí“, kde se Češi chtě nechtě budou muset věnovat sporům Maďarska a Polska s Evropskou komisí okolo porušování principů právního státu.

Právní stát teď není priorita, říká Fiala. České předsednictví se ale sporům s Polskem a Maďarskem nevyhne

Jednou z hlavních piorit českého předsednictví má být odolnost demokratických institucí. Podle premiéra Petra Fialy však kvůli válce na Ukrajině není vhodná doba na řešení právního státu. Co tedy od českého angažmá v Radě EU v tomto ohledu čekat?

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (za STAN) si roli moderátora komplikovaných jednání vyzkoušel předčasně, když už v květnu zaskočil za francouzského kolegu.

Bek zaskočil v čele schůzky ministrů, ve sporu Bruselu a Budapešti vidí posun

Optimisticky vidí český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek vývoj řízení, které vede EU s Maďarskem kvůli obavám z porušování evropských hodnot. Český ministr dnes zaskočil za francouzského kolegu a jednání vedl.

Spory o budoucnost zemědělství

Velké české zemědělské podniky se staví proti plánu EU rozšířit ekologické zemědělství na 25 % půdy a varují před možným nárůstem cen potravin v již tak složité situaci způsobené válkou na Ukrajině. Podle Agrární komory ČR by EU měla místo toho vytvořit pozitivní pobídky pro zemědělce a zajistit odbyt, protože jen tak je možné vyrábět biopotraviny za spotřebitelsky dostupné ceny.

S tím nesouhlasí malí čeští zemědělci, kteří považují plány EU za příležitost. Válka na Ukrajině a její dopady podle Asociace soukromého zemědělství ekologické ambice neohrozí, právě naopak.

Ekologické farmy mají zabírat čtvrtinu půdy. Potraviny zdraží, varují velcí zemědělci

Žádné syntetické pesticidy, průmyslová hnojiva a více prostoru pro přírodu a hospodářská zvířata. Na ekologické zemědělství v Česku připadá asi 15 procent půdy. V budoucnu by to mělo být daleko více.

The Capitals: Česko zažívá „agro-střet“ kvůli ekologickému zemědělství

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.

Velkým zemědělským podnikům se nelíbí ani podoba českého strategického plánu zemědělských dotací, na které se vládní koalice shodla na konci května.

Vládní koalice se shodla na pravidlech pro zemědělské dotace, odpor velkých zemědělců trvá

Vládní koalice se shodla na podobě strategického plánu zemědělských dotací. Výše redistributivní platby, kterou zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů půdy, zůstane na úrovni 23 procent z celkové částky na přímé platby.

Konference o budoucnosti EU končí

V květnu po roce skončila Konference o budoucnosti Evropy, série debat, ze kterých vzešly nápady občanů na reformování Evropské unie. Závěry a šance návrhů na realizaci redakce EURACTIV.cz shrnula v podcastu Evropa zblízka.

Podcast: Evropané mají jasno o budoucnosti EU. Vyslyší Brusel jejich návrhy?

V EU po roce skončila Konference o budoucnosti Evropy, ze které vzešly vize občanů pro sedmadvacítku příštích let. Jaké jsou? Mají šanci na to, aby je Brusel zohlednil? A co se teď s výstupy konference vlastně bude dít?

Některé návrhy zaměřené na zvýšení pravomocí evropských institucí by si žádaly změnu zakládajících smluv EU. Zatímco Evropský parlament by něco takového podpořil, Česká republika preferuje jiné způsoby proměny Unie.

Občané a europoslanci chtějí měnit smlouvy EU. Česko je spíše pro jiné řešení

Rok trvající Konference o budoucnosti Evropy přinesla řadu návrhů, jak proměnit EU. Některé z nich, jako například dát Unii více pravomocí ve zdravotní politice, vyžadují reformu Smluv. K té tento týden vyzvali i europoslanci. Osud reformy ale není vůbec jistý.

Národní vlády se zapracování občanských nápadů obecně spíše brání. Částečnou podporu ale návrhy našly u unijních institucí.

Von der Leyenová nevyloučila reformu EU, mezi státy ale chybí jasná podpora

Šéfové evropských institucí dnes přislíbili převést do praxe některé podněty obyvatel, jež vzešly z rok trvající Konference o budoucnosti Evropy. Pokud by si to žádalo změnu ustavujících smluv, řada členských států by byla nejspíše proti.

Další zajímavý obsah z května

Hlas přímo evropské straně. Europoslanci podpořili „historický“ návrh reformy voleb

Evropský parlament schválil návrh reformy evropských voleb. Ta by nově měla zavést nadnárodní kandidátky evropských stran, povinné kvóty pro muže a ženy a také by měla dát možnost občanům ovlivnit volbu šéfa EK.

EU chce být magnetem na talenty, překope pravidla legální migrace

Evropská komise dala na stůl své návrhy okolo legální migrace do Evropy, zjednodušit by se měla například pracovní povolení. I když nový balíček se současnou uprchlickou vlnou přímo nesouvisí, může do budoucna usnadnit integraci Ukrajinců.

Česká onkologie má dobře našlápnuto, nerovnosti ale existují. Základem úspěchu jsou kvalitní data

Data, data, data. Nejde jen o to je sesbírat, ale také o to umět je využít. Platí to i pro dostupnost onkologické péče, kde Česko trápí nerovnosti. Nápadů na zlepšení mají ale odborníci víc než dost.

Parmská šunka, skotský čedar a teď i český křišťál. EU chystá ochranu řemeslných výrobků

Až do Prahy během českého předsednictví přijedou evropští politici a diplomaté, v dárkové tašce najdou český křišťál. Tradiční výrobky tohoto typu ale zatím postrádají tržní ochranu, pod kterou spadají některé potraviny. Změnit to mají nová pravidla.

Umělá inteligence může pomoci s ochranou klimatu. Musí si však „vyžehlit" vlastní emise

EU hledá cesty, jak využít umělou inteligenci k boji s klimatickou změnou. Chytré zpracovávání dat může pomoci nejen při predikcích, ale také třeba v zemědělství či u budov. Oříškem však zůstavá samotná energetická náročnost AI.

Evropská lidová strana ztratila „drive“. Chci to změnit, říká Zdechovský

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) chce příští týden zabojovat o post v předsednictvu Evropské lidové strany. Frakce podle něj ztratila „drive“ a je na čase obměnit její vedení. Sám by se chtěl starat o komunikaci a čerpat ze zkušeností z českých parlamentních voleb, říká pro EURACTIV.cz. 

Video: Jsou Češi připraveni na digitální dekádu?

Svět prochází velkou digitální proměnou a technologie pronikají do všech oblastí našeho života. Ne všichni se ale změnám přizpůsobují stejným tempem. Mezery jsou i na straně státu a úřadů – modernizace státní správy pokračuje velmi pomalu. Jak nám může s digitální transformací pomoci EU?

Podcast: Čím větší populista, tím víc pro uhlí? Ukazují to data, říká politolog Havlík

Populismus se v posledních letech usadil v evropských politických reprezentacích. Co o jeho „kondici“ vypovídají nedávné volby v sedmadvacítce? A jak tento politický styl souvisí s odklonem od uhlí? V podcastu Evropa zblízka odpovídá politolog Vlastimil Havlík.

Český květen v EU vznikl s využitím informačního servisu ČTK.

Český duben v EU: Válka mění priority českého předsednictví

Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.