Český europoslanec Ouzký čelí obvinění, že prý jde na ruku automobilce Porsche

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: M - Pics.

Český europoslanec Miroslav Ouzký (ODS, ECR) byl ekologickými organizacemi obviněn, že se do unijní legislativy o limitech hlučnosti aut snaží propašovat zájmy automobilky Porsche. Český zástupce v Evropském parlamentu ale obvinění odmítá.

V Evropském parlamentu je v posledních dnech pořádně horko. Ekologické organizace totiž viní českého europoslance Miroslava Ouzkého (ODS) z toho, že se v Evropském parlamentu snaží připravovanou unijní legislativu o hlučnosti aut ovlivnit ve prospěch automobilky Porsche. O návrhu, jehož autorem je právě Ouzký, by měl europoslanecký výbor pro životní prostředí hlasovat příští týden.

Je to právě tento návrh, který nyní v Bruselu způsobil největší rozruch. Ukázalo se totiž, že pod návrhem je podepsán i jeden ze zaměstnanců automobilky.

Ouzký se však obvinění brání a považuje je za nesmyslné. „Kdokoli se podívá na čísla obsažená v kompromisním návrhu, okamžitě pozná, že čísla v tabulce ani zdaleka neodpovídají představám firmy Porsche,“ uvedl europoslanec pro ČTK.

Nepopírá ale, že během přípravy návrhu pracoval s tabulkou, která skutečně pochází z kanceláří v Porsche. „Tabulka v PowerPointu, kterou jsem používal při formulaci dodatku, byla původně navržena v Porsche. To je také vysvětlení, proč je tam jejich podpis. Já jsem ji využíval jako šablonu,“ dodal.

Bruselské redakci EurActivu řekl, že obsah tabulky vypracovala jeho kancelář. Originál dokumentu ale odmítl poskytnout.

K obvinění českého europoslance se nechtěla příliš vyjadřovat ani automobilka Porsche. „Nejedná se o návrh Porsche,“ řekl EurActivu mluvčí společnosti.

„Pan Gerhard (Hans-Martin Gerhard, jehož jméno figuruje na návrhu; pozn. red.) je náš expert, ale v této mimořádné záležitosti (návrh limitů hlučnosti automobilů) vystupoval jako předseda pracovní skupiny v OICA (Mezinárodní organizace výrobců motorových vozidel),“ dodal.

Média začala okamžitě celý případ dávat do souvislosti s faktem, že europoslanec Ouzký jezdí luxusním vozem značky Porsche Panamera. Jejich domněnky, že by český europoslanec měl obchodní napojení na automobilku, ale nebyly prokázány.