Český europoslanec Ježek povede výbor pro finanční trestné činy

Petr Ježek daňové úniky

© European Union, 2017

Předsedou nového speciálního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky byl zvolen český europoslanec Petr Ježek. Oznámila to dnes jeho kancelář. O zřízení výboru rozhodli poslanci na počátku března.

V Evropském parlamentu vznikl nový výbor pro finanční trestnou činnost. Má 90 členů a bude pracovat rok. Jeho mandát spojuje činnost dvou předchozích výborů pro daňová rozhodnutí a pro vyšetřování takzvaných Panamských dokumentů.

Bude mimo jiné sledovat, jak členské státy či Evropská komise naplňují příslušná doporučení i pokrok zemí EU v boji proti daňovým únikům a vyhýbání se daňovým povinnostem.

Přečtěte si také: Záměrné snižování daní bude v EU přísněji kontrolováno, shodly se členské státy >>>>

Přispívat by měl k nyní začínající debatě v Unii o zdanění digitální ekonomiky, téma je také na programu dnešního summitu EU. Výbor by měl rovněž analyzovat daňovou praxi třetích zemí a posuzovat kritéria používaná pro zařazování států na unijní černou listinu daňových rájů.

Europoslanec Ježek, který přerušil spolupráci s hnutím ANO, za něž byl do EP zvolen, pracoval v obou předchozích výborech pro daňová rozhodnutí a byl jedním ze zpravodajů vyšetřovacího výboru v kauze Panamských dokumentů.

Přečtěte si také: Nadnárodní korporace odvádějí daně v těch státech EU, kde je to výhodné. Unie tomu chce učinit přítrž >>>>