Český duben v EU: Válka mění priority českého předsednictví

Pražský koncert na podporu Ukrajiny, 3. dubna 2022 © EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.

V rámci seriálu Český měsíc v EU vybíráme podstatné události, o které by nikdo se zájmem o evropskou politiku ČR a dění na evropském kontinentu v českém kontextu neměl přijít.

Náročná shoda na sankcích a energetické plány

Evropská unie představila na začátku dubna celkem pátý balík sankcí za ruskou agresi na Ukrajině, který mířil především na zákaz dovozu ruského uhlí. Podle odhadů si totiž Moskva přijde každoročně na více než čtyři miliardy eur z prodeje uhlí směrem do Unie, což jí pomáhá financovat válku.

Trest za válku: Jak jde čas s protiruskými sankcemi

Rusko si už za agresi na Ukrajině vysloužilo celou řadu méně či více tvrdých sankcí, trestu se nevyhnulo ani Bělorusko. Server EURACTIV.cz přináší přehled dosavadních postihů.

V podstatě okamžitě se začalo mluvit o šestém balíku, který by mohl zahrnovat ropné embargo. Tady se však už shoda hledá o poznání hůře, k žádnému pokroku tedy už v dubnu nedošlo. Česko by mělo dopady spojené se zákazem dovozu ruské ropy zvládnout relativně bez újmy.

Embargo na energie ani další zbraně pro Ukrajinu zatím nebudou

Všechny země EU omezují závislost na ruském plynu a ropě, na jejich okamžitém embargu se ale zatím neshodnou. To samé platí pro další společné dodávky zbraní v hodnotě 500 milionů eur.

EU připravuje embargo na dovoz ruské ropy

Evropská unie připravuje embargo na dovoz ropy z Ruska a Francie se snaží přesvědčit váhající země, aby jej podpořily. Rozhlasové stanici Europe 1 to dnes řekl francouzský ministr financí Bruno Le Maire.

Europoslanci volají po embargu na ruské energie, Komise mezitím připravuje šestý balíček sankcí

EU by měla zavést proti Rusku tvrdší sankce. Shodli se na tom dnes europoslanci ze zahraničního výboru. Část z nich vyzvala k embargu na ruskou ropu a plyn. Další sankce, které nyní připravuje Evropská komise, se mají dotknout právě dovozu ropy. 

Ruku v ruce se sankcemi přichází i zrychlování plánů na snížení evropské závislosti na fosilních palivech, především těch z Ruska. Strategie se musí dobře promyslet, aby do budoucna nevznikaly jiné závislosti.

EU jedná o společném nákupu plynu, Česko řeší dopady krize na průmysl

Pracovní skupina ministrů EU se dnes bude zabývat technickými řešeními zásobování Unie i ČR zemním plynem pro případ, že by do Evropy přestal proudit plyn z Ruska. V Česku se mezitím řeší dopady války na průmysl.

Nahradí plyn z Ruska biometan? Může přispět, ale jen částečně

Dříve za klima, dnes především za bezpečnost. Nutnost zbavit se závislosti na ruském plynu je stále aktuálnější. Jednou z možných alternativ by se mohl stát biometan. Jeho výrobu nyní chce Evropská komise zásadně navýšit.

Už žádnou další závislost. Sázka na jádro a obnovitelné zdroje se musí promyslet

Evropa spoléhala na zemní plyn, kvůli válce ale musí své plány změnit. Energetika tak bude do budoucna stát především na obnovitelných zdrojích a také na jádru. I tady je ale potřeba dávat pozor na nezdravé závislosti.

Pomoc Ukrajině pokračuje

Evropská unie dál materiálně pomáhá Ukrajině, a to z vojenského i humanitárního hlediska. Členské země se v polovině dubna domluvily na dalším společném financování zbraní, na Ukrajinu pošlou protitankové zbraně, protivzdušné systémy, ochranné vybavení či palivo v hodnotě 12,3 miliardy korun.

Vyzbrojování Ukrajiny pokračuje. EU poskytne dalších 500 milionů eur na zbraně a vojenské vybavení

Státy EU dnes schválily další společné financování zbraní a vojenského vybavení pro Ukrajinu. Na zaplacení dodávek protitankových zbraní nebo protivzdušných systémů, ale také ochranného vybavení pro ukrajinské vojáky či paliva pro jejich stroje poskytnou 500 milionů eur.

Zásadní je samozřejmě také pomoc uprchlíkům a zemím, do kterých směřují. 17 miliard korun, které EU tímto směrem poslala k polovině dubna, ale podle české eurokomisařky Věry Jourové nestačí.

EU posílá miliardy eur na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Česko chce využít i národní plán obnovy

Z Evropské unie i z jednotlivých členských států míří na Ukrajinu finanční i hmotná humanitární pomoc. Podpora však směřuje i do zemí bloku, aby se vyrovnaly s masivním přílivem válečných uprchlíků.

EU zatím vyčlenila na ukrajinské uprchlíky 17 miliard eur. To nestačí, říká Jourová

Peníze, které zatím EU vyčlenila na pomoc ukrajinským uprchlíkům, nestačí. Myslí si to místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Eurokomisařka debatovala o pomoci ze strany EU přímo s českou vládou během své pracovní návštěvy Prahy.

Také Česko by si od EU na zvládání uprchlické krize představovalo větší sumu. Flexibilněji by chtělo využít například Národní plán obnovy, původně určený na post-pandemické reformy a investice.

Bartoš: Česko požádá Komisi o finanční pomoc kvůli řešení uprchlické krize

Česko a dalších osm států nejvíce zasažených uprchlickou krizí v důsledku válečného konfliktu na Ukrajině požádá podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) Evropskou komisi o finanční pomoc.

Evropská unie také nadále zvažuje, jak se společně postaví k evropské integraci Ukrajiny. Kyjev v dubnu vyplnil potřebný dotazník a kandidátský status by chtěl získat ještě v červnu. Něco takového ale bude s velkou pravděpodobností neprůchozí.

Ukrajina vyplnila dotazník ke kandidatuře do EU, status chce získat už v červnu

Ukrajina vyplnila dotazník, který by se měl stát výchozím bodem pro rozhodování Evropské unie o členství Kyjeva v EU. Podle agentury Reuters o tom informoval zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Ihor Žovkva.

Konkrétnější obrysy priorit předsednictví

Přestože konkrétní priority českého předsednictví Rady EU, které začne 1. července, budou známy až v polovině června, už v průběhu dubna dala vláda na stůl pět tematických okruhů, kterým se chce věnovat. Je evidentní, že válka na Ukrajině na ně měla velký vliv.

Konkrétně se jedná o řešení uprchlické krize a poválečnou obnovu Ukrajiny, energetickou bezpečnost, posilování obranných kapacit EU, zotavení evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí. V podcastovém rozhovoru pro EURACTIV.cz české priority více přiblížil ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN).

Podcast: Vlajkovou lodí předsednictví můžou být čipy, je to příležitost pro české firmy, říká ministr Bek

V červenci usedne ČR do čela Rady EU a ujme se tak půlročního předsednictví sedmadvacítky. Jaké si zvolila priority? A jak si vláda hodlá poradit s nízkým rozpočtem předsednictví? V podcastu Evropa zblízka odpovídá ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.

Mezi širšími prioritami se objevuje i ochrana vnějších hranic EU, což úzce souvisí se současnou uprchlickou vlnou s Ukrajiny.

České předsednictví se zaměří na ochranu hranic EU. Kvóty nejsou na stole, potvrdil Rakušan

Důležitým tématem českého předsednictví v Evropské unii bude kvůli ruské invazi na Ukrajinu ochrana vnějších hranic EU. Shodli se na tom dnes ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s rakouským protějškem Gerhardem Karnerem.

Omezený rozpočet předsednictví má za následek problémy s personálními kapacitami. V dubnu způsobila rozruch zpráva o přístupu státní správy ke stážistům, na kterou později reagovalo Stálé zastoupení ČR v Bruselu.

The Capitals: České předsednictví potáhnou neplacení studenti z Erasmu

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.

Reakce Stálého zastoupení ČR při EU na článek o stážistech zapojených do českého předsednictví v Radě EU

Redakce EURACTIV.cz zveřejňuje reakci Stálého zastoupení ČR při EU na nedávný článek o stážistech zapojených do organizace českého předsednictví v Radě EU. Článek upozorňoval na dopis studentů, kteří si stěžovali na nerovné podmínky jejich angažmá.

Další zajímavé články, rozhovory, podcasty a videa z dubna

Budoucnost EU řeší i čeští poslanci. Musí se zabývat názory občanů

Do celoevropské debaty o budoucnosti EU je zapojeno na 108 národních zákonodárců ze všech členských států. Ti přitom nemají na unijní agendu velký vliv a ukazuje se to i v samotné Konferenci o budoucnosti Evropy.

Podcast: Orbán vyhrává v Maďarsku, prohrává v Evropě. Přijde Budapešť o peníze z EU?

V maďarských volbách zvítězil Viktor Orbán. Zatímco mnoha gratulací od kolegů z EU se nedočkal, dočkal se řízení vůči své zemi kvůli vládě práva. Jak může jeho vítězství ovlivnit další kroky EU vůči Rusku? A přijde Budapešť o peníze z EU?

Video: Jak spravedlivě rozdělit transformační fond?

Peníze z transformačního fondu k úspěchu nestačí, klíčové je jejich transparentní rozdělení a efektivní využití. Jedině tak se ze strukturálně postižených regionů mohou stát prosperující oblasti lákající k životu a podnikání.

Podcast: Že něco není v taxonomii, nutně neznamená, že je to špinavé, říká Púll z České spořitelny

Ozelenění se nevyhýbá ani finančnímu a bankovnímu sektoru. Jaká je budoucnost financí v evropském tažení za cílem klimatické neutrality do roku 2050? V podcastu Evropa zblízka odpovídá Matúš Púll, manažer pro udržitelnost v České spořitelně.

Inteligentní drony ovlivní podobu válek. Motivace bojovat je ale důležitější než „hračky“, tvrdí expertka Csernatoni

Aby byla Evropa samostatnější, musí diverzifikovat své dodavatelské řetězce, udržovat strategická spojenectví a také pěstovat v oblasti obrany více podnikatelsky orientované prostředí, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz výzkumnice Raluca Csernatoni.

Češi mají potravin dost, místní zemědělci ale trpí. Kromě vysokých cen musí překonat i spory o dotace

Zemědělci se musí vypořádat s rostoucími cenami a napjatým trhem. Pomoci jim může podpora, která do českých farem proudí z evropských fondů. Spolu s novou společnou zemědělskou politikou připutuje do ČR zhruba 40 miliard korun ročně.

Evropa má právo na opravu. Slibuje konec „jednorázové“ elektroniky

Jen v EU ročně vzniknou čtyři miliardy tun elektroodpadu. Zabránit jeho dalšímu vršení by mělo „právo na opravu“. Spotřebitelé by zase měli získat snazší přístup k opravám svých spotřebičů.

Narušit ochranu duševního vlastnictví není řešení. Dostupnost léčiv nezajistí, varují experti i průmysl

Pandemie pootevřela dveře rozvolňování patentů. Evropská komise si od něj slibuje snížení cen léčiv a jejich větší dostupnost. Změny však mohou podle kritiků ohrozit výzkum a vývoj.

Podcast: Rozpad Visegrádu zatím není na stole, říká Dostál

Ruská agrese na Ukrajině a přístup středoevropských zemí k ní zamíchal vztahy ve Visegrádu. Jak se bude spolupráce Česka, Slovenska, Polska a Maďarska dále vyvíjet? Poslechněte si nový díl podcastu Evropa zblízka s Vítem Dostálem z Asociace pro mezinárodní otázky.

EU to myslí s digitalizací vážně. Chce zajistit přístup k internetu a digitálnímu vzdělání všem Evropanům

Digitální transformace musí být přínosem pro každého. Alespoň to vyplývá z deklarace o digitálních právech a zásadách z pera Evropské komise. Všichni Evropané by podle ní měli mít právo na digitální vzdělávání, rychlý a bezpečný internet či digitální veřejné služby.

Jednotná nabíječka míří na jednací stůl, změny v EU se dotknou zejména Applu

Nabíječka by měla jít od poloviny roku 2024 použít na přenosná elektronická zařízení, jako jsou tablety, fotoaparáty, sluchátka, reproduktory a herní konzole. Europoslanci ale chtějí do legislativy, která se právě rodí v Bruselu, vložit daleko širší seznam zařízení.

Europoslanci chtějí kontrolu nad transakcemi v kryptoměnách. Hloupost, tvrdí experti

Europoslanci schválili legislativu, která by měla zavést kontrolu nad transakcemi v kryptoměnách. Podle návrhu tím chtějí bojovat proti financování kriminality a terorismu. Odpůrci však upozorňují na neblahé dopady na odvětví.

Zahradil: Nastává průlom v obchodních vztazích mezi EU a Indií. Evropa se nesmí stavět do role učitele

Pokud chceme s někým obchodovat a uzavírat dohody, musíme respektovat místní specifika. Evropa se nemůže stavět do pozice patrona či učitele a nařizovat ostatním zemím, co mají či nemají dělat, říká Jan Zahradil v rozhovoru pro EURACTIV.cz.

Evropa se vydává na „misi Rakovina“, zapojí se i vědci z Česka

Český onkologický výzkum má co nabídnout celé Evropě. Ke zvýšení své konkurenceschopnosti ale potřebuje hlubší spolupráci doma. Pomoct mu v tom mohou evropské peníze.

The Capitals: Kypr nám neposkytuje informace o ruských oligarších, stěžuje si Česko

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.

Český duben v EU vznikl s využitím informačního servisu ČTK.

Český březen v EU: Energie, obrana a uprchlíci

Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.